to i ja dolaczam kilka info na temat tegoo jak rozpoznac ewentualna ciaze:):)
Domyślne objawy ciąży:
1. Zatrzymanie miesiączki. Powodem może być również zmiana klimatu, przeżywanie dużego stresu, choroba, nadmierne i szybkie odchudzanie.
2. Nudności i wymioty. Mogą być również przyczyną błędu dietetycznego lub chorób takich jak angina, czy grypa.
3. Niechęć do jedzenia pewnych potraw i odwrotnie - łaknienie na pewne potrawy.
4 Wzmożony apetyt.
5 Napięcie i bolesność piersi.
6. Częste oddawanie moczu i uczucie parcia (w pierwszym i ostatnim trymestrze)
7. Zaparcia, które jednocześnie mogą towarzyszyć każdej kobiecie nie spodziewającej się dziecka.
8. Łatwość męczenia się i znużenie.
9. Utrzymywanie się dłużej niż 3 tygodnie podniesionej temperatury ciała.
10. Przyrost masy ciała.
11. Obniżona sprawność intelektualna.
12. Zmienność nastroju ( podniesiony lub podwyższony), który towarzyszy również kobietom przed miesiączką.
Prawdopodobne objawy ciąży:
1. Powiększenie się macicy ( od 6 do 28 tygodnia ciąży)
2. Szmery maciczne ( po 16 tygodniu ciąży można zaobserwować szmery powyżej spojenia łonowego. Powodem jest zwiększenie napływającej krwi do macicy co powoduje rozszerzenie się naczyń macicznych).
3. Skurcze macicy ( mogą występować dopiero w 28 tygodniu ciąży).
Pewne objawy ciąży:
1. Tony serca płodu ( można wysłuchać je już w 16 - 17 tygodniu ciąży).
2. Ruchy płodu ( u pierwiastki dopiero w 20 tygodniu ciąży, a u wieloródki w 18 tygodniu ciąży).
3. Stwierdzenie zarysów płodu na badanie USG .
Można wyróżnić grupę kobiet, które potrafią wychwycić pierwsze, nawet najsubtelniejsze symptomy sugerujące ciążę, pojawiające się przed spodziewanym terminem miesiączki. Należą do niej najczęściej te kobiety, które na podstawie długotrwałej, dokładnej obserwacji cyklu miesiączkowego znają go tak perfekcyjnie, że potrafią zauważyć nawet najmniejsze zmiany w jego przebiegu. Pierwsze 14 dni, czyli od owulacji do terminu miesiączki to są objawy bardzo sugestywne najwcześniej pojawiają się 6 dni po owulacji - plamienie implantacyjne (około 7 dni po owulacji ale nie musi występować)
to są objawy bardzo sugestywne najwcześniej pojawiają się 6 dni po owulacji - (około 7 dni po owulacji ale nie musi występować)
UWAGA !!! kolor plamienia czerwony bądź jasnoróżowy, brązowy świadczy o braku progesteronu
Jest to wynik zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Nazywane jest ono plamieniem lub krwawieniem implantacyjnym, jednak należy zaznaczyć, iż nie u każdej kobiety ono występuje. Od tego momentu mogą pojawiać się delikatne pobolewania dołem brzucha przypominające te odczuwane tuż przed zbliżającą się miesiączką. Wiele kobiet odczuwa również wyraźne „kłucie” w okolicy jednego z jajników. Najprawdopodobniej jest to wynik nieznacznego powiększenia się w tym czasie ciałka żółtego, które nie zanika tak jak podczas cyklu, w którym do zapłodnienia nie doszło, lecz rozpoczyna intensywną produkcję hormonów (progesteronu i estrogenów) niezbędnych do utrzymania ciąży.
- brak spadku temperatury przed miesiączką
- bolące piersi - z boku jak się przyciśnie -Od momentu implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy, można odczuć objawy ze strony gruczołów piersiowych. Sutki pod wpływem zmian hormonalnych stają się nieco powiększone, obrzęknięte, bolesne oraz wrażliwe na dotyk. Czasami pojawia się uczucie mrowienia lub bolesne stają się tylko brodawki sutkowe. Tuż pod skórą można także zauważyć poszerzoną sieć naczyń żylnych. Wraz ze wzrostem ciąży objawy te ulegają nasileniu, piersi przygotowują się bowiem do procesu laktacji. Brodawki stają się większe a zabarwienie ich otoczki ciemniejsze.
- wstręt do kawy np iniektórych zapachów - Bardzo charakterystyczne dla wczesnej ciąży są zmiany powonienia oraz smaku, jak również nadmierny lub osłabiony apetyt, którym często towarzyszą poranne nudności i wymioty. Odczuwają je często kobiety palące papierosy, które mogą zauważyć nagłą niechęć do palenia, jak również silnie drażniące działanie dymu tytoniowego. Może pojawić się także wzmożone wydzielanie śliny oraz niechęć do spożywania niektórych pokarmów i napojów. Często takim napojem jest kawa a pokarmem mięso i przetwory mięsne.
- senność - Działanie produkowanego przez ciałko żółte progesteronu, którego stężenie w ciąży znacznie wzrasta, powoduje wiele charakterystycznych objawów. Jednym z nich jest nadmierna senność i zmęczenie. Objaw ten jest najlepiej zauważalny na początku ciąży, gdyż stężenie progesteronu jest wówczas największe.
- krwawienie z nosa
- biały śluz - Pod wpływem zmian hormonalnych często dochodzi do zmiany ph pochwy na zasadowe oraz do pobudzenia wydzielania gruczołów znajdujących się w pochwie i szyjce macicy. Pojawić się wówczas może większa niż zazwyczaj ilość wydzieliny pochwowej, zawierającej śluz szyjkowy oraz złuszczone komórki nabłonka. Jest ona zazwyczaj bezwonna o zabarwieniu przeźroczystym lub białawym.
- przed terminem miesiączki skurcze macicy bóle podbrzusza lekkie w okolicy jednego z jajników prawdopodobnie wywołane dużym ciałkiem żółtym
- ból w krzyżu
- nudności lekkie (przy dziewczynce)
- czasami częstsze wizyty w łazience - Kolejnym objawem wywołanym dużą ilością krążącego w organizmie progesteronu jest częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Pod wpływem tego hormonu dochodzi do zwiotczenia mięśniówki pęcherza moczowego, w wyniku czego, konieczność korzystania z toalety pojawia się częściej niż dotychczas.
- marznące stopy
- widoczne bardziej rozstępy i żyły - We wczesnej ciąży mogą zacząć pojawiać się zmiany skórne, którymi najczęściej są rozstępy ciążowe lub przebarwienia. Rozstępy są to czerwone lub sinoczerwone linie najczęściej pojawiające się na piersiach, brzuchu oraz na biodrach, pośladkach czy też udach. Są one wynikiem zbyt szybkiego przyrostu masy ciała. Tzw linia biała, czyli linia przebiegająca od pępka do spojenia łonowego pod wpływem zmiany pigmentacji w ciąży staje się bardziej widoczna i przybiera kolor brązowy. Najszybciej objaw ten można zauważyć u brunetek o ciemniej karnacji.
Ciemniejsze stają się także otoczki brodawek sutkowych.
Badania hormonów a wczesna ciąża - zazwyczaj jeżeli robimy badania 7 dni po owulacji wyniki wyglądają dziwnie poziom progesteronu jest w górnej granicy, zaś poziom prolaktyny często przekracza normę, dlatego z leczeniem np. hiperprolaktynemii zawsze należy się wstrzymać do nowego cyklu
a to moze byc pomocne dla dziewczynek starajacych:):)
Kiedy komórka jajowa uzyskuje dojrzałość, następuje owulacja, określana też jako jajeczkowanie.
Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka i wyrzuceniu komórki jajowej z jajnika do jajowodu. To właśnie ten moment decyduje o możliwości zajścia w ciążę, a także dzieli cykl płciowy na dwa okresy – przed- i poowulacyjny. W pierwszym, przedowulacyjnym okresie cyklu w organizmie dominują estrogeny, w drugim – progesteron. Właśnie te substancje hormonalne decydują o zmianach ogólnoustrojowych w pierwszej i drugiej fazie cyklu.
Zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne wtedy, gdy plemniki są już w jajowodzie, a komórka jajowa wpada właśnie do bańki jajowodu.
Oznacza to, że najbardziej prawdopodobne jest zajście w ciążę, jeśli stosunek seksualny odbędzie się przed jajeczkowaniem. Można też zajść w ciążę w wyniku stosunku w trakcie lub tuż po owulacji, oczywiście jeśli plemniki dotrą na miejsce odpowiednio szybko. Przeciętnie podróż plemników z pochwy do bańki jajowodu trwa od 6 do 10 godzin. Dodajmy jeszcze, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia zaledwie przez 24 godziny, ale plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do 5 dni.
Wynika z tego, że okres, w którym faktycznie można zajść w ciążę, to mniej więcej 6 dni: zaczyna się na 5 dni przed owulacją, a kończy mniej więcej w dobę po jej zakończeniu.
W pozostałe dni cyklu miesiączkowego kobieta nie może zajść w ciążę. Na tej prawidłowości opierają się metody naturalnej antykoncepcji. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, jajeczko wędruje przez jajowód i macicę, a po 7 – 10 dniach wydostaje się na zewnątrz. W czasie tej podróży w jajniku dokonują się ważne przemiany. W miejsce pękniętego pęcherzyka Graafa powstaje tak zwane ciałko żółte, małe skupisko komórek, w którym wytwarzany jest główny hormon drugiej fazy cyklu – progesteron. (To właśnie ten hormon odpowiada za przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży, a także za dokonujące się w drugiej fazie cyklu przemiany: obrzęk piersi, wzrost masy ciała, podwyższenie temperatury). Ciałko żółte mniej więcej po 2 tygodniach ulega samoistnemu zanikowi. To powoduje szybki spadek poziomu hormonów, wystąpienie krwawienia i złuszczenie błony śluzowej wyścielającej macicę, czyli miesiączkę. Z chwilą pojawienia się miesiączki zaczyna się nowy cykl przemian.
Jeżeli jednak dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa zaczyna się dzielić jeszcze podczas wędrówki poprzez jajowód.
Jednocześnie wydziela mikroskopijne ilości hormonu HCG, pobudzającego ciałko żółte do dalszej pracy. Mniej więcej po 6 dniach zapłodniona komórka (mająca już postać ilkunastokomórkowego tworu) trafia do jamy macicy, gdzie przykleja się do śluzówki i zaczyna w niej zagłębiać. Hormon HCG, wydzielany w coraz większej ilości, podtrzymuje dalszy rozwój ciałka żółtego, co jest przyczyną braku miesiączki. Właśnie brak miesiączki to pierwszy sygnał, że zaczęła się ciąża. Nawiasem mówiąc, dopiero wszczepienie się w śluzówkę rozwijającej się zapłodnionej komórki, a nie, jak się potocznie uważa, połączenie plemnika z jajeczkiem, medycyna uznaje za początek ciąży. Napisaliśmy wcześniej, że zapłodniona komórka wędruje przez niespełna tydzień z bańki jajowodu do macicy.
Jeżeli jednak z jakichś powodów podróż się komórki jajowej opóźni, to mimo zapłodnienia nie dojdzie do ciąży.
Ciałko żółte jest bowiem za słabo pobudzane, błona śluzowa wyścielająca macicę zaczyna się złuszczać, dochodzi do miesiączki, a zapłodniona komórka jest wydalana z organizmu. Mówimy wówczas o zjawisku, jakim jest naturalne mikroporonienie. Specjaliści twierdzą, że aż 40 do 60 proc. zapłodnionych komórek jajowych w ten właśnie sposób kończy swój byt. Dodajmy jeszcze, że w takim przypadku kobieta nawet nie wie, że w ogóle doszło do zapłodnienia.
Zdarzają się też inne przyczyny mikroporonień.
Jeżeli z jakiegoś powodu ciałko żółte nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, ciąża może ulec samoistnemu przerwaniu. W bardzo wczesnym okresie ciąży ginie także znaczna część zarodków obarczonych wadami genetycznymi. Kobieta najczęściej nie uzna tego za poronienie, ale za spóźnioną miesiączkę. Sama ciąża jest więc uwarunkowana tak wieloma czynnikami biologicznymi, że nawet odbywające się w płodnym okresie cyklu współżycie całkowicie zdrowych partnerów niekoniecznie musi skończyć się zajściem w ciążę.
Indeks Pearla dla kobiet prowadzących regularne życie seksualne i nie stosujących żadnej metody antykoncepcji wynosi 80.
Oznacza to, że spośród 100 kobiet współżyjących bez zabezpieczenia aż 80 zajdzie w ciążę w czasie jednego roku.
_________________ 
|