Dzisiaj jest pt sie 01, 2014 5:54 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość

Witam,
mam takie pytanie odnosnie tego od kiedy moge isc na platne L4 ?
Sytuacja wyglada tak :
od 26.04.2010-27.07.2011 ( ponad rok ) pracowalam na umowe o prace ale znalazlam lepsza prace gdzie mialam zarabiac lepiej. Ta nowa praca jest tylko na umowe zlecenie ( bez dodatkowych skladek zdrowotnych ). Podjelam ja 3.07.2011. Mialam w niej lepiej zarabiac ale okazuje sie inaczej... w tej pracy glownie zarabiam na prowizjach no i niestety przydzielono mnie na kipsko platny projekt. w zwiazku z tym rodzice mojego chlopaka ( z ktorym jestem prawie 2 lata ) chca mnie zatrudnic na umowe o prace ( zebym mogla isc na L4 w razie chororby ) w swojej firmie. do tej pory poswiecalam im duzo czasu pracujac u nich bez wynagrodzenia ( tak z dobrej woli i zeby ich i mojego chlopaka troche odciazyc). Wystawialam przedmioty na allegro, wysylalam paczki przez poczte polska, bejcowalam farba meble itp. Dodam ze mam status studenta, jestem na zaocznych, drogich studiach i sama sie utrzymuje ( wynajmuje kawalerke), wiec mysle ze dlatego chca sie jakos odwdzieczyc za moja prace, bo wiedza ze tych pieniedzy poprostu potrzebuje. Natomiast sytuacja sie troche pokomplikowala.... najprawdopodobniej jestem w ciazy ( zrobilam test--> pozytywny ) wizyte u mojego ginekologa mam dopiero za 2 tygodnie bo jutro z chlopakiem wyjezdzamy na wakacje. Rodzice mojego chlopaka nadal chca mnie zatrudnic. W sumie to w tej sytuacji jeszcze bardziej chca. ja sie zadeklarowalam ze jakby sie okzalao ze musze isc na L4 ( bo wiadomo ze w ciazy roznie bywa ) to ze bede sobie sama oplacac ubezpieczenie. Po prostu nie chce by placili za mnie gdy nie pracuje u nich. Tylko nie wiem jak to bedzie wygladac. czy np w najgorszym wypadku jak po miesiacu od zatrudnienia pójdę na L4 to oni zaplaca za mnie skladke przez ten pierwszy miesiac pracy ( wiadomo ) oraz przez jaki okres jeszcze ? Po jakim czasie oplate przejmie zus ? i czy zus wyplaci mi pelne wynagrodzenie ktore mam na umowie ? np i czy wogole bede mogla isc na L4 juz po miesiacu pracy ?
Domyslam sie ze za ta moja prace ktora mam rownolegle ( ta na umowe zlecenie na prowizje ) to nie dostane zadnej kwoty od zusu w przypadku l4.
Oraz zastanawiamy sie jak to bedzie wygladac w oczach zusu. Ze zatrudnilam sie u rodzicow mezczyzny z ktorym bede miec dziecko, z ktorym pewnie wezmiemy slub. i ze to zatrudnienie bylo na chwile przed stwierdzeniem ciazy...
Wiadomo jaki jest zus, on pewnie podda pod watpliwosc to ze juz tyle czasu pracuje charytatywnie w tej firmie i ze nagle sie tak zlozylo ze zaryzykowalam i niestety zmienilam prace na gorsza i dlatego oni chca mi pomoc w ramach podziekowania.
Prosze o odpowiedz :) i wasze opinie

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Po pierwsze majac status studenta, firma w ktorej pracujesz zatrudnia Cie na umowe zlecenie bez zusu i z tego tytułu nie widniejesz w ZUSie gdyz nie sa za Ciebie odprowadzane składkii nie zostałaś zgłoszona do ZUS. Na twoim miejscu w ogóle bym sie tam nie przyznawała ze zatrudniaja Cie dodatkowo Twoi "przyszli tesciowie". Jesli wezmiesz L4 to w przypadku firmy zatrudniającej mniej niż 20 pracowników przez pierwsze 33 dni wynagrodzenie chorobowe wyplacaja Ci Twoi tesciowie, natomiast po 33 dniach placi ZUS i każde L4 wysyłasz już bezpośrednio do ZUSu.
Podstawą do naliczenia wynagrodzenia chorobowego jest srednia z ostatnich pełnych 12 miesiecy ( w Twoim przypadku bedzie to srednia z miesiecy od kiedy zatrudnia Cie przyszli tesciowie) pomniejszona o składki społeczne.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ]  Moderator: Moderatorzy

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]