Dzisiaj jest czw lip 24, 2014 12:01 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość

Cześć. Jestem w drugim miesiacu ciazy, dopiero zaczynam :lol: . Mam takie pytanie , czy ktoras z Was miala moze robione badania prenatalne. Jak to wyglada i czy nie sa one zagrozeniem dla dzidziusia. Pytam bo jedni mi radza zebym zrobila a reszta absolutnie odradza. Wolalabym juz cos wiedziec zanim pojde do lekarza (mam wizyte za pare dni). Bede wdzieczna za kazda odpowiedz.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Istnieją dwie grupy badań prenatalnych w ciąży – inwazyjne oraz nieinwazyjne.Badania prenatalne inwazyjne wymagają pobrania tzw. płynu owodniowego, natomiast badania nieinwazyjne opierają się o ultrasonografii oraz badaniu krwi.

witaj ja mialam robione badania prenatalne zreszta na tym forum jest juz mnostwo artykułow napisanych:)
Badania prenatalne nieinwazyjne nie pozwalają postawić pewnej, jednoznacznej diagnozy a jedynie oszacować ryzyko wystąpienia wad płodu. Są one całkowicie bezpieczne zarówno dla dziecka jak i matki a ich wynik stanowi podstawę do ewentualnego wykonania badań inwazyjnych.

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:

Standardowe badanie USG
USG genetyczne
USG 4D
Test PAPP-A
Test potrójny i podwójny
Test zintegrowany
Badanie przepływu w przewodzie żylnym
Przepływ przez zastawkę trójdzielną

badania inwazyjne:

Z kolei inwazyjne badania prenatalne polegają na pobraniu materiału, który zawiera komórki płodu, który następnie poddaje się szczegółowej analizie. Podstawową zaletą inwazyjnych badań prenatalnych jest możliwość precyzyjnego zdiagnozowania szerokiego spektrum zaburzeń rozwoju płodu. Niestety inwazyjny charakter tych badań niesie ze sobą także pewne ryzyko ( u 0,5%-1% przypadków występują poważne komplikacje dla ciąży) dlatego też przeprowadza się je tylko w uzasadnionych przypadkach.

Do inwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:

Amniopunkcja
Biopsja trofoblastu
Kordocenteza
Fetoskopia
Biopsja tkanek płodu
Diagnostyka przedimplantacyjna

czy dostalas skierowanie na badania prenatalne??czy lekarz ci je zaproponował??

pozdrawiam serdecznie:)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Czesc Dziekuje za odpowiedz. Czytalam artukuly na ten temat ale chcialam zasiegnac opinii osoby ktora robila te badania. :)
Moja rodzina mnie namawia a szczegolenie moja mama. Dosc dlugo staralismy sie o dziecko, 8 lat. To ze jestem w ciazy to dla mnie ciagle szok, bo juz stracilam nadzieje no i chcialabym jak nalepiej dla dziecka. Znowu tesciowa absolutnie odradza.
Decyzja oczywiscie nalezy do mnie. Jezeli metoda nieinwazyjna nie jest niebezpieczna dla dziecka to chyba nie zaszkodzi ,a ja sie pewniej poczuje. Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz. pozdrawiam :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Kochana ja mialam wskazania do badan w tej ciazy bo moj syn mial wady genetyczne wowczas mialam mnostwo badan w tym wlasnie amniopunkcje w ciazy z Emma juz tylko usg gebetyczne plus test pappa i test potrojny. wszystko jest bezpieczne bo to tylko pobieranie krwi oraz usg robione przez specjaliste diagnoste. :)pozdrawiam serdecznie:)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Madzia ja miałam robione nieinwazyjne badania, tzn usg genetycznie i test Pappa ale miałam wskazanie, bo na usg w 11 tyg u małego wyszlo nieprawidłowe NT.

Moim zdaniem jeśli na kontrolnym usg wszystko będzie ok to nie musisz się zamartwiać i robić dodatkowych badań, ale to juz Twoja decyzja.

Wiedz, że np test Pappa może pokazać zwiększone ryzyko trisomii a mimo wszystko dziecko urodzi się zdrowe.

U mnie usg genetyczne potwierdziło wysokie NT ale test Pappa wyszedł dobrze, maly urodził się zdrowy.

Co do badań inwazyjnych np aminopuknkcji to one też nie daję 100% odpowiedzi co do zdrowia dziecka. Wskażą np zespół Downa czy Edwardsa, ale już np nie wykryją choroby serca.

Ja na amino się nie zgodziłam (choć potem, jak już były wyniki testu Pappa to sama genetyk mi je odradziła). Wiedziałam od lekarzy, że właśnie takie choroby jak wady serca mogą zostać wykryte podczas echo serca. A wg mnie nie ma po co (przynajmniej ja nie miałam takiej potrzeby) sprawdzać czy dziecko ma na pewno np zespół Downa, bo i tak nic to nie da, tego nie da się wyleczyć. A wady serca owszem, już w czasie ciąży można leczyć dziecko.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

ANIA ma racje:)

Tylko jedna rzecz dodam od siebie - jesli usg wychodzi zle to i lekarz golym okiem widzi wade tak jak to bylo w moim przypadku amniopunckja była wskazana bo to nie chodzi tylko o zespol downa czy edowrdsa ale rowniez i patou np...i wiele innych...fakt nie da sie tego wyleczyc ale kazda kobieta jest inna i mysle ze lepoeij o tym wiedziec niz nie wiedziec ..dezycja nalezy do kobiety i to jest bardzo indywidualna sprawa...takze Aniu to czy to ma sens czy nie kazdy okresli po swojemu:) jesli tylko lekraz widzi wskazanie do amniopuncji to jest to raczej powazna sprawa.

Madziu w Twoim przypadku chyba wystarczy usg zrobione przez lekarza w 12 tyg:)sprawdza nt i inne wazne pomiary:)jesli jest o nie ma potrzeby wydawac kasy ktora mozna na dzidzie przeznaczyc:)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

fabienka pisze:
Tylko jedna rzecz dodam od siebie - jesli usg wychodzi zle to i lekarz golym okiem widzi wade tak jak to bylo w moim przypadku amniopunckja była wskazana bo to nie chodzi tylko o zespol downa czy edowrdsa ale rowniez i patou np...i wiele innych...fakt nie da sie tego wyleczyc ale kazda kobieta jest inna i mysle ze lepoeij o tym wiedziec niz nie wiedziec ..dezycja nalezy do kobiety i to jest bardzo indywidualna sprawa...takze Aniu to czy to ma sens czy nie kazdy okresli po swojemu:) jesli tylko lekraz widzi wskazanie do amniopuncji to jest to raczej powazna sprawa.

Tak, dlatego napisałam że to już Madzi decyzja.

U mnie ginka na wizycie stwierdziła ze NT wynosi 3mm. Pojechalam na usg do kliniki badań prenatalnych, tam lekarka potwierdziła, jej nawet wyszło 3,1mm. Ale wszystkie inne parametry usg były dobre, wyjaśniła mi że czasami taka jest uroda dziecka. Pobrali mi krew na test Pappa, zaproponowali amino-od razu powiedzieliśmy z M że nie chcemy (uznaliśmy, że wolimy mieć dziecko z ZD niż być w tych 1-2% i stracić ciążę wskutek amino) , ale i tak mnie wpisali na "za 3 tyg" w razie jakbym zmienila zdanie, bo mialam wtedy przyjechać na wizytę do genetyka, mialy być wyniki testu Papa.
Wyniki były dobre, nawet bardzo dobre-sama genetyk sprawdzała je bo się dziwiła bo jak to powiedziała-pierwszy raz widzi taki dobry wynik testu Pappa. Ona też nam wtedy wytłumaczyła, że bywa tak że NT jest nieprawidłowe a dziecko rodzi się zdrowe, i na odwrót-NT ok a dziecko rodzi się z ZD.

Bywają też przypadki, że NT jest złe , test Pappa też wychodzi źle, kobieta robi amino i jest ok-a w skrajnych przypadkach zdarza się, że nim kobieta otrzyma wynik amino (prawidlowy) to wskutek amino dochodzi do poronienia-bo jednak ryzyko jest.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Racja.

ale nie mamy co o amnio juz straszyc hihihi bo biedna ucieknie i juz tu nie wroci

:P :P :P

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Czesc dziewczyny. Jak to dobrze ze ktos tak od siebie moze cos doradzic, na podstawie wlasnych doswiadczen. Badanie amnio miala na mysli moja tesciowa, przestraszyla sie i absolutnie odradzila, teraz wiem dlaczego. Ale macie calkowita racje wielu wad i tak nie da sie wyleczyc ani wykryc.

Ide teraz w czwartek do lekarza zobacze co mi powie i wtedy postanowie.
Moj maz stwierdzil ze bedzie co ma byc i tyle. Jemu jednemu nie odbilo az dziwne :D . Dzieki wielkie za wszystko Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Madziu ale amno nie wykonuje sie od tak sobie:)takze jak u Twojego babelka bedzie ok wsio na usg i nie bylo wad w waszej rodzinie to tesciowa moze spac spokojnie bo amniopunkcja to ostatecznosc :lol: nikt tego ie robi na zyczenie :P

pozzdrawiam:)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł: Wyniki

Zna moze ktoras z Was normy tych badan?? Moze ktos powie mi cos wiecej o tych wynikach??
Wlasnie odebralam poczte z wynikami badan testu Pappa..

Wolne beta hcg35,10IU/L-odpowiada 1,200MoM
Papp-a 1,700IU/L-odpowiada 0,910MoM
Wyliczone ryzyko
trisomia 21- 1:16500
trisomia 18- 1:40521
trisomia 13- 1:130000

Pozdrawiam i z gory za odp dziekuje

Offline Wyświetl profil  

Tytuł: Re: Wyniki

zunia_kg pisze:
trisomia 21- 1:16500
trisomia 18- 1:40521
trisomia 13- 1:130000

To oznacza, że jedno dziecko na 16500 z takim wynikiem (i potem odpowiednio przy kolejnych) urodzi się chore. Czyli absolutnie nie masz się czym martwić :D.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

dobrze jak te badania robi poza tym ze dobry ultrasonografista to jeszcze genetyk, jak szukacie dobrej specjalistki z warszawy to moge polecic dr Kucińską Chachwan

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam,
Nie jestem stałym, “regularnym” użytkownikiem wszelakich for internetowych, a piszę tutaj, ponieważ obiecałam sobie, że jak już dojdę do siebie po porodzie i pierwszym okresie przebywania z moim dzidziusiem, to napiszę w internecie o moich przejsciach z badaniami prenatalnymi i ich efekcie.
Na badania zostałam skierowana z racji wieku (35 lat, obecnie już 36); poszłam na nie wręcz automatycznie i bez zagłębiana się zbytnio w temat. Chyba był to mój bład, bo nie byłam świadoma co tak naprawdę takie testy/ badania dają. Pierwsze badanie zostało wykonane gdy byłam w 12 tygodniu ciąży. Długość ciemieniowo-siedzieniowa wyniosła 67mm, a przezierność karku (NT) 2,2mm, wszystkie pozostałe parametry z usg w porządku; w czasie tej samej wizyty pobrano krew na test podwójny. Po przeszło dwóch tygodniach były wyniki. I tu mój świat runął... Ryzyko T21 wyszło 1:10 !!! (z samego usg 1:528) Zaproponowano mi więc amniopunkcję, która jednoznacznie miała wskazać czy dzidziuś będzie miał zespół Downa czy nie... To był chyba najgorszy okres w moim życiu – wizja życia z chorym dzieckiem i zastanawianie się czy poddać się amniopunkcji... Jest to badanie inwazyjne, więc może być tak, że dziecko genetycznie będzie zdrowe,a skrzywdzimy je takim badaniem... ostatecznie nie zrobiliśmy amniopunkcji, wynik pozytywny nie spowodowałby usunięcia ciąży, wierzyłam, że wszystko będzie dobrze i modliłam się do Boga... O dalszym przebiegu ciąży nie można było powiedzieć, że „ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety”, strach, obawy, nieraz łzy pozostały do końca, wizja naszego dalszego życia, zastanawianie się czemu my... Drugie badanie prenatalne (tylko usg) wyszło poprawnie, przy trzecim lekarz zauważył coś niepokojącego w sercu, ale w wyniku dalszych badań (echo serca) podejrzenia nie potwierdziły się; nasz kochany dzidziuś, już prawie 4-miesięczny Jaś nie ma wad genetycznych sprawdzanych w czasie badań prenatalnych, nie ma ZD...
Ryzyko wystąpienia wad genetycznych jest szacowane w czasie badań prenatalnych na podstawie wielu parametrów, czynników, statystyk, dane są wrzucane w program komputerowy... Ale życie to nie tylko statystyka, w naszym przypadku ryzyko 1:10 było olbrzymie, nigdzie w necie, na forach nie znalazłam większego niż nasze, a szukałam, żeby się pocieszyć... Wiara i modlitwa czynią cuda Trzeba wierzyć głęboko, że będzie dobrze :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dziewczyny, czy któraś miała już robione badania prenatalne te drugie? pierwsze wiem, że robi się między 11, a 13 tygodniem ciąży, a drugie? Wie może któraś z was ?

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Kolejne są ok 20 tygodnia (dziewczyny idą nawet do 24 tygodnia) i kolejne pod koniec ciąży ok 34 tygodnia...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

wielkie dzięki Gusia :)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Moderator: Moderatorzy

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]