Dzisiaj jest śr sty 27, 2021 1:02 am

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość

witam,
bardzo bym prosiła, zeby ktos napisal co powinien juz powiedziec 2,5 latek, na jakie pytania odpowiedziec, jak konstruowac zdania?

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

kokoko pisze:
witam,
bardzo bym prosiła, zeby ktos napisal co powinien juz powiedziec 2,5 latek, na jakie pytania odpowiedziec, jak konstruowac zdania?

Nie wiem co powinien, ale moja 2,5 latka mówi już pełnymi zdaniami. Ma czasami problemy z odmianą. Nie wypowiada "R" i zamiast "W" mówi "B" ;)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

witam moj syn za 2 tyg skonczy 3 latka a jego slownictwo jest bardzo ubogie ...;/umie ,powiedziec jesc ,pic ,isc, mama, tata ,nie ,poco ..nie chce powtarzac raczej robi to rzadko ;/duzo do niego mowimu itp on bardzo duzo mowi nie wyraznych slow .... martwi mnie ze mowi za malo o wiele za malo ;/choc jak do mnie cos probuje mowic to ja rozumiem o co mu chodzi ...ale wiem ze dziecko w jego wieku powinno juz mowic pelnymi zdaniami a on nie potrafi powiedziec zadnego ;/
od poczatku mielismy problemy ze spaniem i do tej pory nie przesypia calych nocek budzi sie i wola pic ...?inny problem to to ze robi straszne histerie nie wiem czy to bunt czy co ale mam dosc ;/ nie slucha sie ,wszystko wymusza itp zas jak go zostawimy z kims innym na poczatku jest histeryczny placz i lament a potem uspokoaja sie po ok5 minutach ale to juz nie jest to samo dziecko jest cichy ,niechce sie bawic ,jest smutny i wyraznie widac ze teskni za nami kiedy wracamy i nas widzi jest placz az go zabierzemy do domu potem jest spokojny przez ok 1-2 h a potem znow wariuje przy nas.tak samo w przedszkolu jak mamy go zostawic to jest placz i histeria a po 5 minutach od naszego wyjscia jest ok ...zas kiedy wracamy znowu jest to samo placz i histeria dopiero w domu sie upokoja ;/i co tu robic

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Maya88 (88 - mój rocznik :)):
u nas nie ma az takiego problemu z mowa, wlasciwie od niedawna nasz synek łączy 2 wyrazy "mama choc", "nie pić", "spacerek wózkiem" i inne takie troche bardziej skmplikowane slowa, ale podkreslam ze mowi tez bardzo niewyraznie i tylko my rozumiemy wszystkie z nich. Co do płakania jak sie wychodzi to ja zawsze sie balam zeby nie bylo takich problemow jak np pojde do pracy dlatego od kiedy mozna go bylo zostawiac u babci, cioci to nie tracilam czasu i wykorzystalam to zostawiajac go jak najwiecej, dzieki temu teraz mowi mi "papa" bo wie ze wroce, nie staram sie byc dla niego jedyna dobra opieką. pomsl nad takim treningiem bo pewnego dnia bedziesz musiala go rzucic na gleboką wodę

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

hej!Moj maly mowi pelnymi zdaniami, powtarza sobie nowe-calkiem trudne wyrazy (pomaranczowy,wiadukt, bocznica, zawiadowca - uwielbia "ciuchcie Toma" :), uzywa pojec typu: rozmyslilem sie, przykro mi bylo, zastanawiam sie - adekwatnie do kontekstu (nie po prostu powtorzone). Nie wymawia r tylko l, niektore wyrazy troche niewyraznie, uzywa zmiekczen (kaczuszka, kocyczek, krzeseleczko)-oczywiscie mowi tez kaczka, koc, krzeslo. Nie wiem czy to malo czy duzo, w porownaniu do jego kolegow - sporo.
Maya88-moze ze wzgledu na slaba komunikacje Twoje dziecko po prostu traci poczucie bezpieczenstwa gdy nie jest w domu, tzn. zajmuje sie nim ktos inny niz Wy rodzice. Moze gdy zacznie wiecej mowic to poczuje sie pewniej. U znajomej syn w wieku mojegomowi tyle co Twoj i jak nie moze czegos wyrazic to sa nerwy, placz, agresja z kolei. Ale o dziwo chlopaki dogaduja sie swietnie, moj tamtemu "zycie tlumaczy", tamten chlopczyk porozumiewa sie gestami, znanymi wyrazami, dzwiekami i jakos daja rade:)

Obrazek

Aniołek (*) (18 tc, 07/04/2010)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Sorki za posta pod postem - zapomnialam dopisac, ze ostatnio mlody "specjalnie sepleni" tzn. mowi normalnie, a za chwile zaczyna sie wyglupiac i mowic z wyciagnietym jezykiem i wyglupiac sie. To jakis normalny etap rozwoju mowy, mam go poprawiac i zwracac uwage, przeczekac?Zawsze jak powiem:Mow normalnie, nie bla, bla to zaczyna mowic normalnie. Oczywiscie jak na swoj wiek:)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Agoos: dziękuje za konkretna i rozwinieta odpowiedz, oby wiecej forumowiczek tak sie wypowiadalo :)
Twój synek rzeczywiscie duzo juz mowi, najbardziej mnie zskakuje ze mowi "zamyslilem sie" itp, bo to sa naprawde trudne do zrozumienia okreslenia uczuc, emocji, moj synek nie wiem czy bylby w stanie takie cos zrozumiec, zreszta wlasnie naklonilas mnie do refleksji czy im wiecej dziecko mowi tym wiecej rozumie??? a tym bardziej moze im wiecej rozumie tym wiecej i lepiej mowi? tak czy siak moj synek od kilku dnia zrobil postep, bo pyta nas "a moze to?", "a moze tam choc" "a moze picie" hehe taki znalazl grzeczny sposob na proponowanie :D

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
ZAKAZ HANDLU
ZAKAZ HANDLU

mój synek ma 2,5 latka i też bardzo mało mówi

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

dzieki kokoko!
Obecnie zaczal sie sezon pytan:Mamusiu, czy to jest moje?A co to moze byc?Co lobisz?Czy moge to wziasc?
Uzywa rowniez zaslyszanych np. w bajkach czy tez od doroslych zdan- co ciekawe we wlasciwym kontekscie.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

hej
Moj synek od lutego zrobil duzy postep i zaczal uzywac wiekszego zasobu słów, co prawda wydaje mi się że jednak jest najslabiej mówiącym dzieckiem w przedszkolu :( stara się mówić dużo ale mówi bardzo niewyraźnie, często gęsto jest nam ciężko odgadnąc co autor ma na myśli, on widząc, że my go nie rozumiemy wpada w szał i straszną histerię. Na byle próbe odgadnięcia o co mu chodzi reaguje płaczem. Czasami staramy się odpuścić, przytakując mu że niby wiemy o co chodzi.
Jego mowa podobna jest do dzwiekonasladownictwa. Nie wypowiada wyrazów tylko coś w stylu oche = proszę, np zabawa w berka = echa czy jaoś tak. Wszystko jest takie nosowe. On wymawia całe zdania ale są one strasznie niewyrazne i mimo tego ze staram mu sie dane slowo powtorzyc wolno i wyraznie kilka razy, to on sie zaraz denerwuje i nie chce po mnie powtarzac :( Na bank czeka nas wizyta u logopedy, tlko czy jest sens isc z nim tam teraz czy odczekac jakies pol roku zeby on byl w stanie zakumac sens cwiczen z logopeda?

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC [letni]