Dzisiaj jest czw sie 21, 2014 10:14 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

:cry: nietolerancja glukozy - taką diagnozę postawiono mi w szpitalu. Po podaniu 75 g glukozy po 2 godz. wynik 152 mg/dl. Co to właściwie oznacza w mojej diecie? Wciąż mam niedosyt informacji na ten temat. Wiadomo - nie wolno słodkości, nie wolno smażonego, ale co właściwie z sokami i owocami? wolno wszystkie czy tylko niektóre? Jestem teraz w 33 tyg, ciąży - czy z takimi wynikami powinnam być pod opieką poradni diabetologicznej? Czy niewłaściwa dieta jest bardziej niebezpieczna dla mnie czy dla dziecka? (czy jedno ciasteczko dziennie to straszny grzech?) :oops:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

generalnie powinnas byc pod opieka diabetologa i regularnie musisz sprawdzac sobie cukier glukometrem bo jezeli dieta nie zadziala to bedziesz musialainsuline brac ,
dieta w bardzo duzym skrócie :(
soki mozna pic ale tylko nieslodzone i mało , powinnas sie przezucic na wode mineralna , owocow mozna na raz tylko troche mniej wiecej jak piesc, banana pol , winogron kilka sztuk- temaja duzo cukru :(
zielonych warzyw mozesz do oporu jesc :) iinnych rzeczy tak mniej wiecej garsc na raz :) nie łącz niektorych produktow , tu sa 5 grup produktow ktorych nie wolno razem łaczyc (jesli dobrze pamietam :() mi np bardzo cukier skakal po mleku i platkach kukurydzianych
1- nabial
2-kasze
3-ziemniaki i kukurydza
4- makaron, ryz
5 - nie pamietam chyba owoce :oops:
na jedno casteczko bedziesz mogla sobie pozwolic jak sprawdzisz juz po czym cukier ci sie podnosi i bedziesz umiala sobie tak diete skomponowac zeby cukier tak nie skakał :) musisz jesc co3 godziny niewielkie ilosci
po porodzie przechodzi to wiec sie nie martw - a najwazniejsze od 30tc jak u mnie to wykryli do porodu przytylam tylko 1,5 kg :) i naprawde sie swietnie po niej czułam :) po skonczeniu karmienia mowilam sobie ze znowu musze sobie taka dietke zafundowac ale nie starczylo mi silnej woli :) :ooops: ale teraz znowu starm sie o maluszka i znowu bede zmuszona o diete zadbac i juz nie moge sie doczekac ;)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Jeśli chodzi o soki, to wszystkie soki w kartonikach są dosładzane (owocowe i warzywne) allbo zawierają dużo cukru. "Bezpieczne" są soki z marchwi i buraków o 1 czy 2 dniach przydatności do spożycia. Można zrobić samemu w sokowirówce.

Wszystkie owoce zawierają sporo cukru. Najmniej mają go truskawki i maliny (teraz tylko mrożone :( ). Z pozostałych - ja np. mogę jednorazowo 1 jabłko, 2 kiwi albo 1/2 grejpfruta. Następny posiłek dopiero po 2 godzinach.

Każdy przypadek nietolerancji cukru jest inny, więc dietę powinnaś mieć "ustawioną" indywidualnie. Dużo zależy też od Twojej wagi, ciśnienia, poziomu cholesterolu we krwi.

Byłaś już z tym wynikiem u ginekologa?

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

ja po glukozie 75 gram po 2 godzinach mailam cukier na poziomie 147. i mój ginekolog zalecil m iwizyte w poradni diabetologicznej. teraz kluje sie i mierze cukier glukometrem, narazie p osnaidaniu 2 wyniki ponad norme. p opierwszym wyniku ponad norme, zadzwonilam do diabetologa-powiedzial, ze mam b. dobre wyniki i mam sie nie przejmowac. stosuje diete, teraz zaczelam sie orientowac p oczym najwiecej mi skacze. i na pierwsze sniadanie to chyba moge 2 polowki razowego chlebka-moze byc do teg owedlinka drobiowa, czy tesz ja np jem z cebulą (bo lubię) lub z pomidorem czy szczypiorem. juz 3 polowki razowca z serkie mfromage na sniadanie podniosly mi wlasnie cukier. ale za godzine mozna zjesc drugie sniadanie, tez tak d o2 polowek- ogolnie jesc najlepiej 6 malych posilków, a nei 3 duże-po to zeby cukier nie skakał. Ja dostalam diete na kartce,z poradni, moze cos z neij wypisze:
-owoce: 1 jabłko lub pol grapefruita lub 1 kiwi.
-Chleb: ciemny, żytni, niedosladzany bez karmelu, skrobii, czy ziaren zbóż.
-Zero smietany czy majonezu.
-Mięsko, wędliny: drób, wolowina, ryby-duszone, gotowane, pieczone (niesmazone),
-warzywa w zasadzie wszystkie. Nie wolno soków kartonowych, ani owocowych ani warzywnych-bo są "doprawiane". juz ktos na forum pisal, ze bezpieczne są soczki jednodniowe, np. sok jednodniowy marchewkowy. ten ktory sprzedają u nas, ma napis-bez konserwantow, bez cukru. i faktycznie jest b/konserwantow, bo na drugi dzien jest juz skisnięty. do picia wiec takie soczki lub woda mineralna niegazowana (moze byc z cytryną),
-zero cukru do slodzenia, nie mozna tez slodzików (wcale nie są takie zdrowe!),
-mozna herbate lub herbate owocową-nie dosladzac!
-produkty mleczne-ser: biały, zóltego unikac, mleko chude lub maslanka lub jogurt/kefir, nieslodzony bez owocowych wsadów (1 szkalnka dziennie)
-uwazac na orzechy-duzo tluszczu, b otluszcz w organizmie zamienia sie w cukier.
-ograniczyc znacznie sól
ziemniaki 2 srednie, lu makaron (szklanka p ougotowaniu), lub ryz czy kasze (4 lyzki po ugotowaniu)
Ja ogolnie uwazam z chlebem, a na maslanke sobie pozwalam, wiecej niz jest w zaleceniu-mnie nei szkodzi. zasmakowalam tez w brukselce (bez bułki tartej i masełka!), jablek tez jem wiecej niz w zaleceniu. ale trzeba tak sobie dopasowac, ze np jak masz ochote na jablko a na sniadanko zjadlas sobie chlebek, to jablko zjedz sobie do drugiego sniadania, zmniejszając ilosc chleba-zeby cukier byl na rownym poziomie. ja czasem sobie pozwole na landrynka cz ycaistko, ale t omiedzy glownymi posilakmi, zeby nie lączyc. np jesli zdazylo m isie zjesc smazonego kotleta z kurczaka, to juz nie jadlam ziemniaków, a za to surowek sobie dolozylam

Offline Wyświetl profil  

MamaPrzemka pisze:
Jeśli chodzi o soki, to wszystkie soki w kartonikach są dosładzane (owocowe i warzywne) allbo zawierają dużo cukru. "Bezpieczne" są soki z marchwi i buraków o 1 czy 2 dniach przydatności do spożycia. Można zrobić samemu w sokowirówce.

Wszystkie owoce zawierają sporo cukru. Najmniej mają go truskawki i maliny (teraz tylko mrożone :( ). Z pozostałych - ja np. mogę jednorazowo 1 jabłko, 2 kiwi albo 1/2 grejpfruta. Następny posiłek dopiero po 2 godzinach.

Każdy przypadek nietolerancji cukru jest inny, więc dietę powinnaś mieć "ustawioną" indywidualnie. Dużo zależy też od Twojej wagi, ciśnienia, poziomu cholesterolu we krwi.

Byłaś już z tym wynikiem u ginekologa?

Dziękuję za wszystkie informacje. Są dla mnie cenne.
U lekarza oczywiście byłam. Trafiłam nawet do szpitala z tego powodu, ale lekarz prowadzący (który jest też ordynatorem tego szpitala) nie widzi potrzeby kierowania mnie do diabetologa. A ja się martwię. z tego co widzę to popełniałam wiele błędów żywieniowych (wszystko z powodu skąpych informacji) i nie wiem co z moim cukrem dzieje się teraz po prawie miesiącu wyjścia ze szpitala.
Właśnie zarejestrowałam się do lekarza rodzinnego - zobaczymy jutro...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Iza, odpisalam ci maila. Ale oprocz tego, dopisuje jeszcze do twojej wiadomosci (patrz wyżej): piszesz tu, że twój lekarz nie widzi potrzeby, by skierowac Cię d oporadni dabetologicznej. Spojrzala mwiec na wyniki jakie podalas, ze mialas po 2 godzinach po 75 gra mglukozy- czyli-152. Ja mialam 147, czyl itylk oo 7 jednostek przekroczone, a mimo to moj lekarz mnei skierowal. NA początku sie buntowalam, bo oc to po jednym wyniku stawiają mi diagnoze..! Ale rozmawialam z diabetologiem, chcą mnie kontrolowac przez ponad 2 tygodnie, a potem sie zobaczy. NAwet jesli cukier ci nie bedzie skakał, to jesli mialas juz raz przekroczony w ciazy, to wg mnie trzeba byc pod kontrolą specjalisty, bo cukrzyca ciężarnych - NIE LECZONA - może byc grozna dla plodu, z teg oco czy talam, za duza waga, przerosty narządów, np .serca, itp. wiec lepiej dmuchac na zimne.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Iza, jeśli byłaś w szpitalu, to pewnie miałaś robione więcej badań poziomu cukru? Znasz inne wyniki oprócz tego po 75 g? Miałaś wcześniej robione 50 g? Co wyszło? Ile czasu byłaś w szpitalu? Może to był fałszywy alarm - nawet w laboratorium nic przecież nie jest pewne na 100%.

Te wady, o których pisze Anika, pojawiają się głównie w 1 trymestrze. Jeśli ostatnio miałaś usg i było OK, nie masz się czym martwić. Jest jeszcze trochę czasu na odpowiednie ustalenie diety, o ile istnieje taka potrzeba.

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

MamaPrzemka pisze:
Iza, jeśli byłaś w szpitalu, to pewnie miałaś robione więcej badań poziomu cukru? Znasz inne wyniki oprócz tego po 75 g? Miałaś wcześniej robione 50 g? Co wyszło? Ile czasu byłaś w szpitalu? Może to był fałszywy alarm - nawet w laboratorium nic przecież nie jest pewne na 100%.

Te wady, o których pisze Anika, pojawiają się głównie w 1 trymestrze. Jeśli ostatnio miałaś usg i było OK, nie masz się czym martwić. Jest jeszcze trochę czasu na odpowiednie ustalenie diety, o ile istnieje taka potrzeba.

Nie miałam robionego badania na 50 g glukozy (czym wzbudziłam zdziwienie w laboratorium), ale od razu na 75 g.
Za pierwszym razem 5,3 mmol na czczo i 7,1 mmol po glukozie po 2 godz.
(nie wiem jak przeliczać te mmole na mg, ale też było za dużo.)
Za drugim razem właśnie 152 mg po 2 godz.
W szpitalu robili mi też pomiar dobowy cukru (już normalnie, a nie na czczo) i było różnie: 99, 122, 102, 92mg (nie wiem jakie wartości są prawidłowe).
Ostatnio na usg (13.10.2006) gyło wszystko ok - wszystkie "rozmiary" Michałka są książkowe w stosunku do wieku ciąży. Ponieważ nie miałam robionej 50 g glukozy - trudno stwierdzić czy od poczatku miałam kłopoty z cukrem czy dopiero później - badanie na 75 było robione dopiero we wrześniu (termin porodu 25 grudzień).

Wydaje mi się że jaednak warto walczyć o skierowanie do diabetologa - jutro będę to robić u lekarza rodzinnego....zobaczymy...jeśli mój lekarz prowadzący jednak się myli - strach pomyśleć że zostawiono mnie tak bez opieki......

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

co d ojednorazoweg obadanai poziomu glukozy-ja tez mialam od razu obciązenie na 75 gram glukozy, badane po 2 godzinach. nie mialam 50 gram. Badanie zostalo przeprowadzone ok. 18-19 tyg, dokladnie nei pamietam. Niby troszke za wczesnie, bo wg mojeg odiabetologa, taką cukrzycęmozna diagnozowac dopier opo 20 tygodniu ciaży. Lekarz ogolny, do ktorego poszla mp oskierowanie dziwil sie, ze maial mtylko obciazenie 75 gram, ale diabetolog jzu sie nie dziwil, powiedzial ze sądwie szkoly-jedna ucz yzeby robic dwa badania na 50 i 75 gram, a ruga ,ze mozna od raz u tylko 75gram. No i gdzies w internecie wyczytalam, ze wg Swiatowej organizacji zdrowia, przepisy mowia, ze robi sie wlasnie obiazenei glukozą75 gram.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Iza, normy przy kontroli poziomu cukru w domu są takie:
godzinę po posiłku - 60-130 mg
na czczo - 60-90 mg
Podczas badań w laboratorium normy:
godzinę po posiłku - 60-140 mg
na czczo - 60-110 mg
Nie wiem, z czego wynika zaostrzenie norm dla kobiet w ciąży - może żebyśmy bardziej się pilnowały...
Wynika z tego, że w szpitalu miałaś wyniki w normie, ale jeśli to był tylko jeden dzień badań - nie wiadomo, co jest teraz.

Na początku ciąży pewnie miałaś robione badanie poziomu cukru na czczo, może nie pamiętasz. Jeśli było OK i wymiary dziecka są OK - naprawdę się nie martw.

Mamy bardzo podobny termin porodu. Z miesiączki wyszedł mi wprawdzie 29 grudnia, ale jak liczyłam sama od zapłodnienia, wychodzi mi 24 lub 25. :)

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

dzieki dziewczynki za ten temat, bo ja dowiedzialam sie przedwczoraj o swojej cukrzycy ciążowej i nie wiem co mam jesc...troche mi to nakreslilyscie. wiem ze cukier bada sie glukometrem, a ile taki kosztuje i moze ktorys polecicie?wizyte u diabetologa mam dopiero za pare dni...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

W poradni diabetologicznej wypożyczają glukometr na czas ciąży do 10 dni po porodzie. W końcu zrozumiałam, za co płacimy składki ZUS. :) Dostaniesz też receptę na paski do glukometru - moje 50 szt. kosztuje na receptę w zależności od apteki: 6 zł, 3 zł albo tylko 1 grosz (w sieci Euro Aptek).
Chyba nie ma sensu, żebyś coś z tego kupowała wcześniej. Myślę, że jak nie będziesz jadła cukru, owoców w dużej ilości i resztę stosowała tak, jak napisały dziewczyny - będzie OK.
Nie wiem, czy już było - z warzyw nie można gotowanej marchewki i gotowanych buraków, fasoli, grochu, kukurydzy.
Jeśli masz pytania - pisz. Pozdrawiam. :)

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Dziękuje bardzo, byłam dzisw poradni, ale lekarz bedzie dopiero w srode...troche mi juz poprawil sie humor,bo jak przeczytalam co mozna jesc a czego nie to mnie troche przytłoczylo, ale widze tez, ze wszystko zalezy indywidualnie, troche mniej sie boje,ze zaszkodze mojej zuzi

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Napewno bede miala mnostwo pytan jeszcze, wiec z gory dziękuje za odpowiedz :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Tym, czego mi brakowało po wizytach w poradni, było stwierdzenie, co ja mam przyrządzić z tego, co wolno mi jeść. W rezultacie jadłam za mało i schudłam o 1kg, co okazało się niezbyt dobre dla dziecka. Zanim wykombinowałam, co sobie serwować, żeby nie chudnąć, nie być głodnym, nie przesadzić z cukrem i nie mieć zgagi czy zaparć - myślałam, że zwariuję. A i tak nie jest idealnie.

Mam taki pomysł, żeby zrobić temat z przepisami dla "słodkich mamuś" - może Ciebie lepiej uświadomią w poradni.

A Ty jak myślisz - na co bardziej będziesz musiała uważać - żeby nie przytyć czy żeby nie schudnąć?

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Narazie to sobie mysle co tu moge zjesc i w gruncie rzeczy chodze głodna, ale wiem, ze to musi troche potrwac zanim sie przestawie...narazie mam 10 kg na plusie a przeciez jeszce niecale 3 miesiace, szczerze mowiąc cale zycie bylam w miare szczupla i myslalam, ze teraz mniej przytyje, zobaczymy...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

a co do założenia tematu z przepiami dla slodkich mamus to z milą chęcią (możę w głównym temacie ciąża?) moze inne dziewczyny podziela sie przepisami i nie bede wreszcie taka głodna...
nie jestem nauczona nie jesc owocow a jesc warzywa np.i na poczatku niewyobrazalam sobie jakto ja nie moge jesc slodyczy no nie tak nie moze byc, ale wiem ze robie to dla mojego dziecka wiec wytrzymam :D musze.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

mam pytanie czy moge pic cocacole light albo jesc slodycze bez cukru np.takie z wawela czy sadzisz,ze one maja za duzo slodzikow itp.?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

W diecie dla ciężarnych jest ustalone, że nie wolno jeść produktów przeznaczonych dla diabetyków. Słodyczy nawet nie sprawdzałam - pewnie mają właśnie te słodziki, które szkodzą. Coca cola light też zawiera słodzik, cukru w niej nie ma. Piłam ją tylko raz - wczoraj na imieninach brata, bo jakoś tak przykro było pić cokolwiek "dozwolonego".

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

a czemu nie wolno jesc tych produktow dla diabetyków?

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Moderator: Moderatorzy Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]