Dzisiaj jest pt lip 19, 2019 7:14 am

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość

witam serdecznie,
przegladam forum i nie moge znalezc odpowiedzi na moj problem
jesli taki temat juz istnieje to przepraszam
ale chcialabym sie poradzic w sprawie mojego dziecka

moja corka ma dwa i pol roku, bylam z nia u psychologa, ktory stwierdzil, po wywiadzie ze mna, ze moze to byc opoznienie lub zatrzymanie w rozwoju. autyzm raczej wykluczyl aczkolwiek stwierdzil ze dziecko ma pewne zachowania charakterystyczne dla autyzmu. ale moze po prostu taki jej urok.

zbilo mnie to z nog i teraz prosze o porade. na pewno na forum sa rodzice dzieci opoznionych czy autystycznych. mozecie mi powiedziec czy objawy mojej corki swiadcza o jej chorobie?

po pierwsze mala nie mowi ani jednego zrozumialego slowa, ciagle we wlasnym jezyku. czesto biega po domu, ale potrafi tez spokojnie usiasc na fotelu czy krzeselku i np poogladac ksiazeczka. jak sie cieszy macha rekami (charakterystyczne dla autyzmu czy niekoniecznie?) lubi sie przytulac, zwlaszcza odkad osiem miesiecy temu urodzil sie jej brat. potrafi tez czasem trzymac sie mojej nogi i chodzic za mna krok w krok.
nie pokazuje palcem co chce, probuje ja tego nauczyc, ale narazie jeszcze nie wie po co ten palec. czesto sie smieje. nie uklada klockow, rzadko bawi sie zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem. ale jak chce to potrafi wlozyc klocek w odpowiednia dziurke etc, ale to musi chciec, a jak sie nie uda to rzuca i ucieka. przednioty zwykle tylko oglada, wlkada jeden w drugi.
je tylko rekami, probowala jesc lyzeczka, ale odkad urodzil sie brat juz nie probuje. natomiast potrafi udawac ze karmi mnie lub tate (przyklada nam lyzeczke do ust). potrafi przyniesc banana i otworzyc usta zeby ja nakarmic.
nie reaguje na polecenia, tylko na zakazy, na imie, jak wolam jesc to przyjdzie, ale jak powiem daj, to juz ciezko, da ewentualnie to co akurat trzyma w reku, albo nic nie da. nie potrafi wziasc czegos i dac:(
jak cos chce to ciagle nas w dane miejsce, wyciaga rece.
nie weim co jeszcze pisac.
moze na tej podstawie ktos moglby mi podpowiedizec co moze byc mojemu dziecku?
ponoc autyzm mozna dopiero od 3 lat zdiagnozowac, ja zapisalam sie na wizyte w poradni na.... 6 stycznia. ale chodzimy dalej do psychologa. teraz przenioslam sie do innego miasta, wiec tu czekamy na wizyte u innego psychologa. chodzimy tez do logopedy, ale dopiero byla jedna wizyta. wczesniej pediatra nie chciala dac mi skierowania. badaine sluchu miala jest ok.
z gory dziekuje za pomoc i porady. bede bardzo wdzieczna!!!!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

chyba powinnam opisac moj problem w dziale pytanie do specjalisty logopedy, no ale stalo sie

nie moge juz poprawic wczesniejszego postu wiec pisze nastepny bo przypomniala mi sie bardzo wazna rzecz: corka nie reaguje na komendy typu zobacz patrz... znaczy reaguje bardzo rzadko, jak nic innego ja nie interesuje, a jak akurat na cos patrzy albo cos robi to nie zobaczy. czasem mozna do niej mowic i nie ma zadnej reakcji, jakby jej w ogole nie bylo:(
czasem tez patrzy na mnie i smieje sie w glos, obejmuje a czasem w ogole nie zwraca uwagi

one generalnei jest grzeczna, chodzi za reke, czasem sie wyrwie jak na przyklad zobaczy hustawki.

wazne jest tez chyba to ze do pierwszego roku zycia rozwijala sie normalnie, tylko nie mowila, teraz tez najwazniejszym problemem jest to ze nie mowi.

ogolnie spotykam dwulatki w roznym stopniu rozwoju, ale corka jednak umie z nich wszystkich najmniej....

moze sa mamy z dziecmi opoznionymi albo autystycznymi i moga mi powiedziec czy w przypadku mojej corki to tez moze byc to?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

jen85
Czy Twoja Córeczka rozwija się dobrze ruchowo? Tzn. czy jej rozwój fizyczny przebiega bez przestojów?
Jestem tylko Mamą, ale wydaje mi się, że dobrze byłoby skorzystać z konsultacji neurologa.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

dzieki za odpowiedz!!!

u neurologa bylam, ale wizyta trwala moze piec minut, mala sie rozebrala lekarz ja opukal, obejrzal i stwierdzil ze nic zlego nie widz...

a ruchowo jak dla mnie rozwija sie bez zastrzezen, miala skonczone 8 miesiecy jak sama usiadla, tyle samo jak zaczela raczkowac, niecale 9 jak pierwszy raz wstala, rok i pare dni jak zaczela sama chodzic.... wydaje mi sie ze rozwoj motoryczny jest ok, zreszta chodzimy do lekarzy ktory nigdy nic zlego nie mowili

ostatnio zauwalylam ze mala sie zaczyna troche uczyc, to znaczy reaguje na daj butelke (wie ze dostanie pic) to juz cos bo potrafi podniesc ja z ziemii i dac, wczesniej nic podobnego nie robila.

zaczela tez patrzec jak jej pokazuje gdzie jest nos, oko etc, sama tez wskazuje paluszkiem(ale nie reaguje np na pokaz oko, tylko wskazuje tam gdzie sama ma ochote). wczesniej wogole nie chciala patrzec jak jej pokazywalam cos i nazywalam.
wie jednak gdzie jest noga, reka, bo przy ubieraniu mi pomaga jak ja prosze (wystawia konczyny, wstawia noge w nogawke, ale sama sie nie ubiera)

bede wdzieczna za opinie co moze byc mojej malej, bo kolejna wizyte u psychologa mam dopiero na koniec czerwca:(
zapisalam sie tez jakis czas temu do poradni diagnozujacej autyzm, ale wizyte mam... 6go stycznia:/

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Expert
Awatar użytkownika

Jea85 nie czekaj tak długo zachowanie jest niepokojące - poszukaj prywatnie sensownego logopedy który pracuje terapią rozwojową oceni problemy dziecka zaleci ci odpowiedni zestaw ćwiczeń, poprowadzi terapię 2 i pół letnie dziecko powinno budować dwuwyrazowe zdania

jeśli chodzi o diagnozę autyzmu to wydają ją najlepiej cała komisja psycholog, psychiatra, neurolog logopeda - i dopiero taka opinia jest wiążąca - po jednym spotkaniu ciężko ocenić i podjąć decyzję że to nie jest bądź jest autyzm

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

dzieki Ulcio

no wydaje mi sie ze logopeda do ktorego chodzimy jest ok, mam u niego wizyty co miesiac, co prawda dopiero byly dwie....

zestaw cwiczen dostalam juz dawno, staram sie je wykonywac, ale to idzie baaaardzo malymi krokami, glownie ze wzgledu na to ze wiekszosc opiera sie na nasladownictwie, a moja mala nie chce nasladowac:(

a autyzm to podobno za wczesnie zeby zweryfikowac, bo podobno dopiero po ukonczeniu trzech lat mozna....

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

witaj Jen :)
mam kilka pytan:
czy to sie "zaczelo" od jakiegos momentu powiedzmy w ciagu tygodnia, czy stopniowo coraz bardziej po pierwszym roku zaczynalas dostrzegac coraz wieksza roznice miedzy Twoja córeczką a innymi dziecmi?

po drugie czy wykluczylas u swojej córeczki niedosłuch? czasami tak dzieci się obojetnie na slowa zachowuja jak niedosłyszą np w przypadku powiekszonego migdałą ktory moze byc znacznych rozmiarow zatykajac cos tam w uszch, nie wiem na jakiej zasadzie ale wiem ze tak moze byc.

po trzecie pisalas, ze czasami reaguje. to CZASAMI jest bardzo istotne, bo to oznacza ze ona rozumie wiecej niz Ci sie wydaje, moj synek tez nalezy do tych opoznionych dzieci i dlugo bylam sfrustrowana ze jeszcze nie mowi, ale jak juz zaczal w wieku 2 lat i 4 miesiecy mowic pierwsze trudniejsze slowa to sie posypalo szybko duszo wiecej slow i przy tym zaskakiwalam sie czesto ze tez rozumie wiecej niz myslalam. kiedy jeszcze nie mowil mial jaks taki wstyd komunikacyjny tzn wiedzac ze nie umie odpowiedziec malo reagowal na to jak sie cos do niego mowilo. grochem o sciane.. ale teraz jest w miare ok chociaz i tak mam zamiar sie wybrac do logopedy. mysle ze powinnac pochodzic po roznych logopedach ale nie koniecznie musi cos sie dziac. kiedys poznalam na placu zabaw 3 letnia dziewczynke ktora nawet mama nie umiala powiedziec. akurat rozmawialam sobie na lawce z jej mama ktora przyznala ze malo mowi ale ona sie nie martwi, bo sama zaczela dopiero w wieku 5 lat ale to z powody lekkich objawow choroby sierocej za to teraz jest gadatliwa (i w istocie tak bylo :D), jej corce nic nie bylo, bo byla u lekarzy i widzisz mimo ze jej mama ciagle do niej mowila, mowila mowila to i tak ona ani be ani me . specjalnie to zaznaczam bo wiem z autopsji, ze rodzice dzieci pozno mowiacych maja wyrzuty sumienia ze moze za malo z nimi rozmawiaja.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Specjalista odpowiada (terapeuta i logopeda)

Strefa czasowa UTC [letni]