Dzisiaj jest czw gru 12, 2019 9:59 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Witam,

od 1 października pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie wiem, co będzie, jak teraz zajdę w ciążę i np. będę musiała iść na zwolnienie lekarskie. Czy nie będzie to podejrzane dla ZUSu?? Jak może postąpić pracodawca itp??
Pomóżcie, bo wogóle nie znam się na tych sprawach.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

A dlaczego ma byc podejrzane dla ZUSu??
w każdym przypadku kiedy kobieta jest w ciąży ZUS może mieć jakieś podejrzenia także nie ma się zbytnio czym obawiać.
No a pracodawca napewno nie może cię z tego powodu zwolnić,
było juz kilka wątków o ciąży i umowie na czas niokreślony.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

moja znajoma miala tak ze poszla na zwolnienie- dostawala kae z ZUSu ale po paru meisiacach sie przyczepili i wyszlo tak ze musiala zwrocic pieniadze ktore dostala. ja zostalam zatrudniona w styczniu 2005 u mojego taty - odrazu gdy dowiedzialam sie o ciazy. ale na zwolnienie poszlam dopiero kwiecien-maj zbey sie nei przyczepili

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

ZUS może sprawdzić zasadność zwolnienia... Np. wezwać Cię i sprawdzić dokumentację ciąży. Nie wiem jak to sie odbywa, ale jesli jest ciąża, zwolnienie legalne, zatrudnienie też, to chyba nie ma się czego obawiać :wink: Ja poszłam na zwolnienie ciążowe po przepracowaniu trochę ponad pół roku i nikt nic nie podejrzewał :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

dzięki :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

a jak to jest z miejscem zameldowania?? zameldowana jestem w szczcinie i tam tez zus a mieszkam w warszawie (wynjamujemy i nie mogę sie tu zameldowac na stałe) czy musze zus powiadomic gdzie przebywam na tym zwolnieniu("chodzące" zwolnienie ) tu w warszawie jestem zatrudniona i tu chodzę do lekarza który wypisuje mi te zwolnienia...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

podlegasz temu zusowi do ktorego odprowadzane sa za Ciebie skladki za ubezpieczenie zdrowotne - czyli jesli pracujesz w warszawie, to podlegasz pod warszawski zus. Zameldowanie nie ma tu nic do rzeczy.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

dzięki ,słabo sie orientuję w tym temacie

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Cześć,
na zwolnieniu możesz przebywać cały okres ciąży, zus ma praktyce kontrolę jeżeli przebywasz dłużej niż 30dni, tzn. jeżeli zwolnienie jest na leżenie, a zazwyvczaj jest, to b. często przeprowadzane są kontrole w miejsce zamieszkania, które mogą skutkować wsztrymaniem świadczenia.
natomiast zwróciłabym uwagę na następujące sprawy:
wysokość macierzyńskiego- podstawa to ostatnie 12mcy zatrudnienia
ilość zwolnień- brak odpowiednio długiej przerwy w zwolnieniach żle wpływa na wysokość zasiłku,
maxymalny bezpioeczny okrs z uwagi na zasiłek przebywania nieprzerwanego na zwolnieniach.
Proponuję zadzwonić do zusu i ustalić powyższe, opisywanie niuansów prawnych na forum będzie zbyt długie:)
pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Cześć,
na zwolnieniu możesz przebywać cały okres ciąży, zus ma praktyce kontrolę jeżeli przebywasz dłużej niż 30dni, tzn. jeżeli zwolnienie jest na leżenie, a zazwyvczaj jest, to b. często przeprowadzane są kontrole w miejsce zamieszkania, które mogą skutkować wsztrymaniem świadczenia.
natomiast zwróciłabym uwagę na następujące sprawy:
wysokość macierzyńskiego- podstawa to ostatnie 12mcy zatrudnienia
ilość zwolnień- brak odpowiednio długiej przerwy w zwolnieniach żle wpływa na wysokość zasiłku,
maxymalny bezpioeczny okrs z uwagi na zasiłek przebywania nieprzerwanego na zwolnieniach.
Proponuję zadzwonić do zusu i ustalić powyższe, opisywanie niuansów prawnych na forum będzie zbyt długie:)
pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

podobno podlegam zusowi w szczecinie gdzie jestem zameldowana a nie w warszawei gdzie pracuje..juz nic nie rozumiem

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Antolla, jestem pewna, że podlegasz temu ZUSowi, gdzie Twoja firma odprowadza za Ciebie składki;)
Mój partner jest zameldowany na południu Polski a pracuje na Kaszubach i chorobowe wypłacał Mu nasz ZUS. Jedyne co, to musiał podać adres do korespondecji, żeby chorobowe przychodziło na adres pod którym obecnie mieszkamy - też wynajmujemy.
Jak jednak masz wątpliwości, to zapytaj u siebie w firmie do którego ZUSu należysz:)

Pozdrawiam

Maja

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Antolla na zgłoszeniu do ZUS (druk ZUA) pracodawca musi podać adres stałego zameldowania oraz adres zamieszkania (czyli ten tymczasowy) a w razie gdyby korespondecja miałą przychodzić na inny adres to jeszcze trzeba podac adres do korespondencji.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Aha i podlegasz temu ZUSowi do którego należy twój pracodawca, bo przecież on odprowadza za Ciebie składki więc mając pracowników z różnych rejonów musiałby płacić składki ZUS w kilku jednostkach więc taki waraint raczej odpada.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC [letni]