Dzisiaj jest czw lip 31, 2014 11:35 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość

witam!!
chcialam sie dowiedziec jak dokladnie wyglada edukacja w wielkiej brytanii...
wiem, moje laski jeszcze male.. ale Iza kwalifikuje sie juz do mother and toddler group i mala juz niebawem tez bedzie mogla tam uczeszczac.. chcialam sie od Was dowiedziec jak to tutaj wyglada.. znaczy jak wygladaja spotkania w takiej grupie, zapisy do play group'y, zapisy do szkoly, zakup mundurka, wybor szkoly itp... mam nadzieje, ze podzielicie sie doswiadczeniami...

pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
2 żółte kartki
Awatar użytkownika

Witam Cie ciepło..

Przyjechalam tutaj do UK jak Alanus mial skonczone 2 latka...
Zapisalismy sie do lekarza rodzinnego na wyrownanie szczepien i nasza pielegniarka srodowiskowa przyszla do domu na wywiad z nami (rodzicami) i dzieckiem...

Dala nam rozpiske gdzie sa najblizsze Playgroupy-okazalo sie ze Primary School (podstawowka dla dzieci od 5 lat) Nursery (przedszkole darmowe na 3 godziny dziennie od skonczonych 3 lat) i Reception (cos na obraz zerowki dla dzieci darmowe 3 lub 6 godzin dziennie dla dzieci po skonczonych 4 latach) MAMY ZA ULICA 8) :shock: :D

Do PLAYGROUP nie chodzilam bo..mialam lek przed bariera jezykowa :oops:

Jak Alan skonczyl 3 latka zglosilismy go do przedszkola..
Nursery-darmowe na 3 h dziennie 5 razy w tygodniu zeby mial kontakt z jezykiem i innymi dziecmi..
Zaczal od stycznia gdyz urodzony jest w pazdzierniku (2 polrocze szkolne)
-Dzieci w UK ktore urodza sie od stycznia do czerwca zaczynaja w wrzesniu...
-Dzieci urodzone od wrzesnia do grudnia-zaczynaja w 2 polroczu szkolnym czyli od STYCZNIA-dlatego moj Alan wystartowal od stycznia 2009 r.

Mundurek kupilismy w szkole..
Nie byl obowiazkowy ale kupilismy zeby sie nie wyroznial od innych dzieci 8)
Alanek jest jedynym Polakiem w calym budynku i jedynym dzieckiem nie mowiacym po ang. 8)
Od tego stycznia 2010 zaczyna Reception czyli 6h zajecia za free

Co wiecej moge Ci powiedziec..
Dzieci swietnie radza sobie miedzy nowymi dziecmi..
Przyzwyczajaja sie lepiej niz my dorosli do nowych sytuacji :D
Pocztaki byly trudne..
Płacz..brak ochoty chodzenia do przedszkola...
Alanek swietnie sobie radzi..mowi coraz wiecej nowych słow po ang..
Panie sa z niego bardzo zadowolone..jest grzeczny..slucha sie i nie sprawia zadnych problemow..
Jest lubiany w grupie i wiem ze TERAZ juz z checia i zapałem chodzi do pzredszkola..

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

plaugrupy to niekoniecznie edukacja ;)

ale na pewno hv bedzie miala informacje.

u mnie sa juz nawet zajecia dla niemowlaczkow - masaze raz w tygodniu, dla starszych dzieci jest spiewanie, brudzenie sie :D i tkie ogolne zajecia tez, gdzie przychodzi kazdy w wieku 0-5 z rodzicami :)

mam nadzieje, ze pomoglam :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Misiulka dzieki wielkie!! mnie to strasznie nurtowalo, jak to z mala bedzie bo ona z pazdziernika.. ale znaczy, ze od stycznia zacznie.. super...

ivette no jednak to edukacja (pisze jako nauczyciel), a przynajmniej taka powinna byc play group'a :wink: i wlasnie od mojej health visitor niewiele sie dowiedzialam.. dlatego tez nowy temat zalozylam... takie w sumie ogolniki mi przedstawila i tyle...

na ostatanim bilansie dowiedzialam sie (to tak z ciekawostek), ze dobrze, ze nie mowimy w domu po ang. (chociaz jestem filologiem j. ang. to wolalam nie uczyc dziewczynek tego jednak "falszywego" akcentu)... dobrze jesli dziecko w domu slyszy jezyk ojczysty a na zewnatrz jezyk "drugi"... wtedy szybciej bedzie je rozroznialo... a pozniej jak juz bedzie umialo rozrozniac, ze to dwa rozne jezyki, mozna sie bawic w "douczanie" badz zwiekszanie zasobu slow... :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

gocha to o nieuczeniu angielskiego w domu, jesli to nie Twojjezyk to tez wiem.
i mimo, ze w domu go nie uzywam, Ania juz pare slowek podlapala z playgroupek i placu zabaw, wiec mysle, ze jest okej :) no i moze niedlugo pojdzie do zlobka to sie wiecej nauczy :)

a co do zajec to zapytaj w bibliotece - u nas sa 2 razy w tygodniu
w kosciolach - u nas w katolickim jest co srode rano spotkanie
i na pewno macie jakies children centre, a jak nie to wygoogluj sobie, na pewno cos bedzie :) albo poszukaj, gdzie sure start ma siedzibe u was, wieksze miasto od mojego, to na pewno cos jest :)

mam nadzieje, ze pomoglam choc troche :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

ivette no taka nauka jezyka to jak najbardziej... chwalic.. :D Iza z bajek podlapuje... :wink:

teraz chcemy zaczac w mother & toddler group bo jest tutaj akyrat granica wiekowa 1-3... wiec i mala i iza moga chodzic.. no ale ja musze z nimi.. ale to nie problem.. ja nie pracuje... stracha przed praca mam jak jasna cholera chociaz jezyk znam... jakas taka bariera i juz... :oops:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

gocha no co ty, nie ma sie co bac, naprawde.
ja niedawno zaczelam prace po prawie 3 latach w domu i naprawde jestem super zadowolona, mimo ze czasem nie mam sily na nic jak wracam, ale zawsze mam jakies swoje pieniazki :)

rozejrzyj sie po sklepach, mi godziny akurat super pasuja bo pracuje od 11 do 4 wiec nie musze brac dla Ani opiekunki bo wtedy z tata siedzi, a ja przychodze zanim on do pracy jedzie, wiec jest okej :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

no wlasnie ja sie boje panicznie... ja w UK jeszcze nie pracowalam...( a jestem po anglistyce i niby bac sie nie powinnam...) w sumie po studiach pracowalam tylko u rodzicow mojego K. jako tlumacz... i tyle.. boje sie jak to z tym przedszkolem czy opiekunka... czy finansowo sie oplaci... bo to dla mnie najwazniejsze... otrzymuje WTC wiec lata pracy mi sie beda liczyc... a boje sie zaryzykowac bo benefitow mamy w chwili obecnej 830 guntow... a nie wiem ile zarobie, ile bede miec dofinansowania do opieki nad dziecmi (o ile wogole) no i ile za taka opieke nad moja dwojka zaplace... dlatego tez m.in. chcialam sie dowiedziec jak tu caly system ed. wyglada... wstyd sie przyznac ale takie mialam pytania na eg. wstepnych na studia.. o system ed. W. Brytanii :oops:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
.
Awatar użytkownika

gocha fajnei ze poruszylas ten temat- sama przeczytalam z ciekawosci :)

my chodzimy na playgropu i oprocz tego zapisalam mala na balet- zaawsze to jakis rodzaj rozrywki(uwielbia tnaczyc) a przy okazji kontakt z j.ang zarwono dla niej jak i dla mnie,bo ja niesttey perfect nie znam, nadal chodze do collegu ;/

my zapisalismy juz mala od przyszlego wrzesnia do szkoly , zajelam miejsce w szkole ktora mnie interesowala :) jest b. blisko i na dobrym osiedlu.

a co do pracy to tez pomalu bede patrzec chociaz nie wiem jaka prace mozna znalesc na te 3 godzinki dziennie..... poza tym tak jak ty panicznie sie tego boje! :(

a co do benefitow to faktycznie kiedy ma sie tak duzo to lepiej przemyslec sprawe pracy- czasem poprostu sie to nie oplaca.

Chcoiaz ja bardzo bym juz chciala pracowac , chociazby po to by wyjsc samemu z domu i meic kontakt z ludzmi innymi niz na codzien.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

heja
Iza od wrzesnia oficjanie rusza do przedszkola... pytali ile mala ma i tez ja zapisali na liste... jestem happy... mysle o pracy ale nadal boje sie zrujnowac domowy budzet... za duzo mi tych benefitow daja i mobilizacji nie ma... za to strach ogromny, ze kasiury bedzie mnie a wtedy... oj krucho, krucho...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Ania idzie do szkoly w tym roku :) strasznie szybko to zlecialo...poki co to chodzi o przedszkola, ktore uwielbia :)

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Moderatorzy: Moderatorzy, Junior Moderatorzy

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]