Dzisiaj jest wt lip 29, 2014 12:41 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość

ostatnio miałam robiona badania na hcv i wyszedł dodatni. Zalecono dalsze badania w celu ostatecznego potwierdzenia. Dostałam skierowanie do szpitala gdzie wyknano babadnie krwi. oto wynik
-AST 36
-ALT 40
-Fosfataza alkaiczna 66
-GGtp28
- Bilirubina całkowita 0,3.
badania na toxoplazmoze itp wyszły ujemnie. mocz w normie. białko w normie, morfologia wzrowowa itp. Ze szpitala wypuszczono mnie po 3 dniach właściwie bez słowa wyjaśnienia, oprócz powiadomienia, że zgłoszono mnie do Sanepidu.
Ps konsultacja z gastrologiem wypała pozytywnie, czyli wątroba została opukana i stwierdzono, że jest w normie. Wszystkie badania na anty ciała robiłam prywatnie jedynie wymienione ast alt etc. zrobił szpital. Także, wiem, że nic nie wiem. Tzn na pewno wiem, ze do tego szpitala już nie pójdę (ale to już inna historia).
czy ktoś potrafi zinerpretować ten wynik??? pomóżcie, wizyta u lekarza dopiero a 2 tyg.!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

zapomniałam napisać, że jestem w 9 tyg. ciąży,

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Wyniki masz w normie, nie ma sie czym martwic. Jezeli chodzi o hcv to Twoj wynik wskazuje, ze jestes zarazona zoltaczka typu C, powinnas wykonac badanie hcv RNA ( to badanie potwierdzi czy jestes tylko nosicielem czy chorujesz na zoltaczke typu C), jest to jedno z drozszych badan, koszt okolo 250-300zl w zaleznosci od labolatorium, i dopiero z tym wynikiem powinnas udac sie do lekarza HEPATOLOGA- to specjalista od chorob watroby i poinformowac go ze jestes w ciazy.a on wtedy ewentualnie zastosuje odpowiednie leczenie jezeli bedzie trzeba- Cieplutko pozdrawiam i zycze spokojnej ciazy

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

dzięki za odpowiedź:)
zastanawiam się więc, gdzie zaraziłam się wirusem. w styczniu miałam ciążę pozamaciczną. podano methotrexat. badania wątrobowe przed podaniem leku wyszły w normie. chyba nie podano by leku gdybym była zarażona...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

nikt cie w styczniu pod tym kontem nie badal...gdyby tak bylo to juz wtedy dowiedziala bys sie ze jestes zarazona...tych badan nie robi sie profilaktycznie...80% ludzi nie ma pojecia ze jest zarazonych...a zarazic sie moglas wszedzie...do zarazenie dochodzi przez kontakt z krwia...zarazic sie mozna szybciej niz hiv bo wirus zoltaczki c jest duzo mniejszy...kosmetyczka...fryzjer...przychodnia...szpital...to moze byc stare zakazenie poniewaz od jakiegos czasu bardzo przestrzega zasad septyki wlasnie ze wzgledu na wirus c i hiv...moglas zostac zarazona nawet w dziecinstwie...powinnas isc na konsultacje do hepatologa bez wzgledu na wszystko i takie masz prawo jako osoba HCV+ :)

ps...prawidlowe wyniki transaminaz watrobowych nie wykluczaja tego ze wirus sobie grasuje w twoim organizmie i polecam wykonac badanie na przeciwciala mezowi :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Z tego co sie orientuje, to przy podaniu tego antybiotyku raczej nie wykonuje sie badania na hcv tylko podstawowe badanie krwi wraz z probami watrobowymi .Zarazic mozna sie gdziekolwiek, u dentysty, u fryzjera, w gabinecie kosmetycznym, przy robieniu tatuazu, mozliwosci zarazenia sie jest sporo no chyba, ze przed 1992 rokiem mialas jakis zabieg medyczny po ktorym przetaczali Ci krew. wtedy ryzyko zakazenia wzrasta .

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi, teraz szukam namiarów do hepatologa chcę zrobić dodatkowe badania itd...pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

witaj olla1980, ja zrobilam troche inaczej, najpierw poszlam do hepatologa, skierowanie powinnas dostac od internisty - niestety musialam dlugo czekac na wizyte - i od niego dostalam skierowanie na badania RNA - za to bylo za darmo. byc moze, jesli powiesz o ciazy wszystko potoczy sie szybko i sprawnie. w sanepidzie pewnie beda cie pytac o to, kogo moglas zarazic, z kim mieszkasz, nastepnie te osoby dostana skierowanie na badania. duzym plusem tej sytuacji jest to, ze nawet jak nie sa nosicielami to i tak dostana darmowe szczepienia na zoltaczke typu B - przynajmniej tak bylo w moim przypadku. za to ja musialam sie zaszczepic prywatnieO_o! oczywiscie wtedy jeszcze nie bylam w ciazy, ale wiem ze nosicielom poleca sie szczepionke kombinowana A+B - tylko chyba nie w ciazy wlasnie... natomiast teraz mialam robione badanie na poziom wiremii, tzn. czy jestem bardzo "zawirowana". niestety tak:( to badanie bedzie trzeba powtorzyc jeszcze bezposrednio przed porodem i od wyniku bedzie zalezalo czy bede miala cesarke i czy bede mogla karmic piersia...

zycze Ci DUZO ZDROWIA!!! i sie nie martw na zapas :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

dzięki styczniówka:) dzwoniłam wczoraj do poradni hepatolog.- wizyty zarezerwowane są do końca roku, a na przyszły rok nie mają jeszcze kalendarza...za namową internisty powtórzę badania na anty-hcv , alaty i aspaty itd...lekarz zasugerował, że może być to stosunkowo "młody wirus"...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

olla, jest taka stronka prometeusze, tam jak wejdziesz na "szpitale i poradnie" (po prawej) powinna byc lista z adresami odpowiednich placowek w calej Polsce.
oprocz tego we wszystkich wiekszych miastach jest po kilka poradni specjalistycznych, wiec nie sugeruj sie tylko ta lista, bo to na pewno nie wszystkie adresy, jednak mozna tam uzyskac info i nr tel. do innych, no i oczywiscie sanepid tez ma liste wszystkich poradni w Twoim miescie. warto sie zorientowac, byc moze gdzie indziej maja blizsze terminy i sa bardziej czuli w stosunku do ciezarowek:)

niestety w Polsce trzeba troche "powalczyc" o miejcse w przychodni specjalistycznej, a czasem warto wykazac sie tez upierdliwoscia;)
pozdrawiam!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Olla, o tym że jestem nosicielem WZW B wiem od 10 lat, w tej chwili jestem w ciaży, 11 tydzień.
Cały czas, 1-2 razy w roku robię badania wątroby, czy wszystko jest ok. Teraz w ciąży robiłam je na koniec 2 miesiąca. Lekarka twierdzi że nie ma się czym przejmować, jedynie ok. 30 tyg. mam pójść na konsultację do rodzinnego, tzn, mam wziąć opis/historię choroby, żebypokazać w szpitalu.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

hej iceka, a jak to jest u Ciebie z porodem? tzn. czy ktos wspominal o cesarce jesli poziom wiremii przekracza "bezpieczny" prog? niestety nie wiem az tak wiele o WZW B, wiec czy Ty musisz w ogole robic tego typu badania? bo w przypadku WZW C istnieje pewne ryzyko zarazenia dzidziusia podczas porodu - wlasnie wtedy gdy poziom wiremii przekracza pewien poziom - to samo dotyczy niestety karmienia piersia:( ale bez stresu... w ciazy na razie jedyna konsekwencja wysokiego poziomu wiremii bylo to, ze nie moglam miec przeprowadzonych prenatalnych badan inwazyjnych (amniopunkcja).

no to milego dnia dziewczynki i odzywajcie sie!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

w przypadku wirusa b ryzyko zakazenia dziecka w trakcie porodu jest znacznie wieksze...karmienie piersia normalne bo dzidzius w pierwszej dobie zostaje zaszczepiony na wzwb :) tak czytalam w necie :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

O cesarce ze względu na wzw nie mówiła, z tym że licze się z nią z uwagi na wadę wzroku, również konsultacja okulistyczna w 30 tyg. Nie wiem jak będzie, w necie piszą o cesarce od 11 dioptrii, ja mam tylko/aż 5 :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam. W ubiegłym tygodniu dowiedzałam sie ze jestem chora na HVC, czyli żółtaczka typu C. Jestem w 22 tc. Nie moge jeszcze isc do hepatologa bo nie mam porobionych wszystkich wyników. Mój partner jest zdrowy, po ponad 3 latach razem,moje dziecko (8 lat) czeka na wyniki. Mam dobrą biluribinę i te Aspat czy cos,czyli że wątroba nienaruszona. Mam tylko bardzo wiele niepokopjów i pytan związanych z moim starszym synem(w razie co, tfu) i moim nienarodzonym, co z karmieniem, z porodem (cesarka czy naturalny), ze srodkami ostroznosci z mojej strony w dalszym współzyciu z parnerem, i w kontaktach z otoczeniem. Nie wiem gdzie zwrócic się z tymi wszystkimi pytaniami, skoro nie tak prędko znajdę sie u hepatologa. Moze zna ktos jakis internetowy sposób kontaktowania sie z hepatologiem czy cokolwiek. Prosze o rady, jesli ktoś co wie. Jestem załamana, i rozgoryczona, do tego tyle pytań i lęku...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

czesc Yoa, ja tez dowiedziałam się, że jestem nosicielem wirusa. jestem w 11 tc. na razie jedyne co lekarz mi zalecił to powtórzyć badania i jak hcv wyjdzie dodatnie to zrobić test na hcv RNA.

Podsyłam ci kilka informacji ze strony www.prometeusze.pl:

pozdrawiam,

Jakie jest ryzyko przeniesienia HCV (transmisji) z zakażonej matki na dziecko?
Ryzyko takie istnieje i szacunkowo ocenia się je na około 6 %. Ryzyko nasila się, gdy poziom wiremii u matki jest wysoki. 30 do 50% zakażen ma miejsce podczas życia płodowego dziecka, reszta zakażeń prawdopodobnie w czasie porodu.
Cesarskie cięcie nie jest zalecane, nie zaniża ono ryzyka zakażenia. Jeżeli dziecko urodzi się zdrowe, to z kolei nie ma już większych szans na zakażenie go ze strony matki, nie stwierdza się możliwości zakażenia poprzez karmienie piersią, które jest w pełni dopuszczalne i zalecane u matek HCV+. Prawdopodobnie szybkie i dokładne umycie noworodka z krwi po porodzie może mieć jakiś wpływ na zagrożenie zakażenia. Dwukrotnie wyższe ryzyko zakażenia występuje u urodzonych dziewczynek, niż u chłopców. U dzieci zakażonych okołoporodowo nie zauważono znamiennych różnic w ich rozwoju do 5-go roku ich życia. Koinfekcja wirusem HIV (zakażenie matki HCV i HIV) zwiększa ryzyko przeniesienia zakażenia na dziecko kilkukrotnie. Obecność przeciwciał antyHCV u narodzonego z zakażonej HCV matki nie stanowi o jego zakażeniu - matka przekazuje biernie przeciwciała w każdym przypadku. U dzieci niezakażonych ich zanik ma miejsce do 57% w okresie pierwszych 6 miesięcy życia, a do 97% w okresie pierwszego roku życia. Brak zaniku antyHCV u dziecka urodzonego z matki HCV+ do 12 miesiąca życia powinien być sygnałem do wykonania badania molekularnego HCV RNA maetodą PCR, które może potwierdzić, albo zanegować mające miejsce zakażenie.

Jakie są objawy zakażenia wirusem HCV i choroby, jaką ten wirus wywołuje Hepatitis C ?
Zakażenie wirusem HCV bardzo rzadko powoduje ostrą fazę żółtaczkową. W większości przypadków niestety słabo lub wcale nie jest ten moment zauważalny.
W momencie przejścia zapalenia wątroby w stan przewlekły, objawy występują po upływie wielu lat (średnio 15-30 lat od zakażenia), czasem są to objawy grypopodobne, jak bóle stawów, kości, mięśni, stany podgorączkowe. Czasem objawów nie ma wcale, aż do momentu, gdy zniszczona już wątroba zaczyna nam dokuczać od strony gastrycznej (niestrawności, bóle w prawym podżebrzu, wzdęcia). Inne objawy to zażółcenia powłok skórnych i błon śluzowych, ciemniejszy mocz, swędzenia skóry.
U zakażonych HCV dość często występują:

zmęczenie, senność, apatia, oznaki depresji
małopłytkowość, neutropenia, leukopenia (w obrazie morfologii krwi),
zaburzenia krzepliwości (trudno i długo gojące się rany, skaleczenia, obniżony czynnik krzepnięcia w badaniu krwi),
nieznacznie powiększona śledziona (u ok. 50%) i/lub wątroba (w obrazie USG)

Objawy są trudno rozpoznawalne, często mylące i słabe, stąd wirus HCV jest tym bardziej groźny.

Czy Hepatitis C można wyleczyć?
Tak. Znam osobiście wiele osób wyleczonych, u których w wyniku leczenia wyeliminowano na stałe obecność wirusa z organizmu, nie jest on wykrywalny żadnymi, nawet najczulszymi badaniami krwi. Szanse na pełne wyleczenie szacuje się na około 60 - 80 %, wykorzystując najnowsze leki. Wysokość stałych odpowiedzi wirusologicznych kształtuje się w zależności od genotypu wirusa, jakim jest zakażony chory, około 60% w przypadku genotypu 1. i 4. (4. jest bardzo rzadki w Polsce) i ponad 80% w przypadku genotypu 2. lub 3.

Jakie leki obecnie są stosowane w leczeniu HCV?
W leczeniu Hepatitis C stosuje się obecnie tylko terapię skojarzoną interferonem (IFN) i ribawiryną (RIB). Najnowsze osiągnięcie w chwili obecnej to peginterferon, pegylowana forma interferonu alfa 2 a oraz alfa 2 b, o przedłużonym działaniu.
RIB jest w formie tabletek zażywanych codziennie, PEG IFN (pegylowany interferon) raz w tygodniu zastrzyk.
Terapia trwa 48 tygodni przy genotypie 1. , 24 tygodnie przy genotypie 2. lub 3.

Jakie testy należy wykonać, aby upewnić się, czy jest się zakażonym wirusem HCV?
Podstawowym badaniem w kierunku wykrycia zakażenia HCV, jest wynik laboratoryjny, na określenie we krwi przeciwciał anty-HCV. W sytuacji, gdy dochodzi do zakażenia, organizm nasz produkuje przeciwciała, które są do wykrycia. Średni koszt takiego badania to ok. 35 zł (2004 rok). Istnieje jednak znaczący procent (około 25-35%) osób, u których pomimo obecności przeciwciał, nie stwierdza się obecności wirusa, dlatego też warto w kolejnym kroku wykonać badanie potwierdzające istnienie zakażenia. Badaniem, które upewni nas, jest oznaczenie we krwi HCV RNA czyli kodu genetycznego samego wirusa.
Badanie takie wykonuje się metodą PCR, a koszt jego jest nie mały, bo około 250 zł (lub o połowę taniej, patrz : Tanie Badania Molekularne.
Istnienie wirusa we krwi, można wykryć testem HCV RNA, metodą PCR już po około 2 tygodni od zakażenia (ekspozycji na wirusa)
Istnieje tylko niewielka szansa, że wynik na obecność przeciwciał "anty-HCV" może być fałszywie dodatni w przypadku kilku innych chorób, jak autoimmunologiczne zapalenie wątroby, lub borelioza.
W sytuacji gdy prawdopodobne jest istnienie infekcji HCV wszystkie badania powinien zalecić lekarz, a ich koszty pokryć ubezpieczenie zdrowotne (NFZ).

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

a co do objawów, to ja nia miałam żadnych z tych wymienionych powyżej...mocz w porządku, morfologia też, alat i aspat nieco podwyższony.
trzymaj się ciepło

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

moj maz nie mial zadnych objawow a od wielu lat jest hcv+...aspat i alat w normie...biopsja watraoby tez ok...ja po 12 latach malzenstwa zrobilam badanie anty hcv i jestem ujemna..a maz jest zarazony od prawie 20 lat...nie taki diabel straszny :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Lilith..i też tak sobie to tłumaczę:):)będzie dobrze... :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

u mnie ALAT i ASPAT tez bardzo w normie i bilirubina też bardzo dobra,żadnych zmian w wątrobie. Moje pierwsze dziecko jest zdrowe, karmiony piersia był 1,5 roku, mój partner tez. Ale nie wiadomo od kiedy jestem żarazona. wprawdzie podejrzewam ze jeszcze przed narodzeniem pierwszego syna,ale moge sie mylic. Jutro jade do 2 specjalistów w Szczecinie na prywatne wizyty. Napisze co się dowiedziałam, a chodzi mi głównie o to czy będe mogła karmić piersią i żyć normalnie, czyli nie prezerwatywy i całowanie-tak ( bo obecna ginekolog powiedziała mi że nie wolno,wiec jak mam zyć jak w prezerwatywie to nie jest najlepsza wiadomość, delikatnie mówiąc)..............CDN.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Moderator: Moderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]