Dzisiaj jest pn kwie 21, 2014 11:36 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Witam kochane mamy

piszę do Was bo chciałaby się poradzić, od 24.09 przechodzę na urlop wychowawczy, nie udało mi się pogodzić pracy z domem i wracam do domu, do mojej córeczki
strasznie się cieszę ale jednocześnie nie chciałay tylko siedzieć w domu
chciałabym być aktywna

dlatego pomyślałam o otworzeniu sklepu internetowego
nie daleko mam do hurtowni

tylko mam problem chciałabym zacząć sprzedawać na Allegro spróbować

i nie wiem jak czy moge sprzedawać tak poprostu czy muszę mieć założoną działalność gospodacrczą

czy muszę drukować paragony i wystawiać faktury??
jak się zakłada działalność?? gdzie??
co muszę mieć aby ją założyć??

byłabym wdzieczna za porady jakieś podpowiedzi bo jestem już zdecydowana tylko nie wiem od czego zacząć żeby od razu się nie wkopać w jakieś podatki i ściganie przez Urząd Skarbowy

chciałaby zacząć wszystko tak zeby było ok

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Wiem na pewno, że aby otworzyć sklep i sprzedawać np. na allegro musisz mieć załozona dzialalność... I wystawiać faktury i paragony i potem płacic podatki... To NA PEWNO!!! Inaczej cię urząd podatkowy będzie ścigał... :(
Ale jak się to robi to już nie pomoge bo nie wiem...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

po prostu wpisz w google: jak założyć własną firmę - jest tam tyle porad, że głowa mała...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

wiesz myślałam ze poprostu któraś z mam juz cos takiego ma i udzieli mi cennych rad

ale i tak dziękuję

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

na allegro mozesz sprzedawac tak po prostu
placisz wtedy dla allegro prowizje od wystwienia i sprzedazy
w tej od sprzedazy jest zawarty podatek ktory allegro odprowadza do US
i to jest legalne

w opisie zaznaczasz czy towar jest nowy, czy posiada gwarancje i paragon zakupu, jesli sprzedajesz jako osoba prywatna wiadomo ze faktury nie wystawisz
jesli zalozysz dzialalnosc to masz obowiazek posiadac kase fiskalna i wystawiac paragony jesli twoj utarg przekroczy 20tys euro
wczesniej swoje obroty udokumentowujesz za pomoca wybranej formy rozliczenia
np ksiazka sprzedazy i zakupow

z zalozeniem wlasnej dzialalnosci nie ma wiekszych problemow
idziesz do urzedu miasta/gminy, skladasz wiosek o wpis dzialalnosci do ewidencji, placisz 100 zl i wydaja takie zaswiadczenie
z nim idzisz wyrobic numer regon
jak masz jusz te dwa zaswiadczenia idziesz do US
tam wypelniasz NIP1 (ja potrzebowalam w tym miejscu pomocy bo nie wiedzialam jak najkozystniej sie rozliczac)

kiedy zalatwisz te 3 sprawy w teori juz prowadzisz dzialalnosc gospodarcza

masz wtedy obowiazki:
-skladac co miesieczne deklaracje ZUS i odprowadzac skladki do 10 kazdego miesiaca za miesiac poprzedni
jesli nie bedziesz miala pracownikow to dasz rade sama to robic bo nie jest trodne, jesli sie nie uda to zostaje ci umowa z biurem rachunkowym,

do tego podatki i ponad 800zl ZUS.... :roll:
kolorowo nie jest ...
trzeba przekalkulowac czy sie oplaca

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

dziękuję Ci ślicznie za odpowiedź

własnie najbardziej mi chodziło o te faktury i paragony - czyli 20tyś euro wow to dużo myślę że aż tyle nie uda mi się zarobić czyli moge sprzedawać nie mając kasy fiskalnej

a jeśli jestem na wychowawczym?? to ZUS nadal płaci mi pracodawca i ja dopłacam resztę czy płacę całe 800zł??

ahh już od 15.09 będę na wychowawczym może będę miała więcej czasu zeby się koło tego pokręcić

ślicznie dziękuję za pomoc

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

musisz zrezygnowac z wychowawczego jesli chcesz otworzyc wlasna dzialalnosc...

tak samo posiadajac wlasna firme nie mozesz byc u nikogo zatrudniona na etat

co do tej kasy fiskalnej to ja prowadze knajpke i do 20 tys euro moglam jej nie posiadac...
ale i tak kupilismy zaraz po otwarciu bo za duzo roboty bylo bez kasy
trzeba bylo codziennie wpisywac utargi, wyliczac podatki, a tak to kasa fiskalna wszystko rejstruje

to ze nie masz obowiazku posiadania kasy fiskalnej nie zwalnia z zapewnienia klientowi gwarancji na zakupiony towar
musisz wtedy np wystawic "dowod zakupu" na specjalnym blnkiecie
wypisac go recznie, podsteplowac i przypieczetowac :roll:

a 20 tys euro to niewiele...
powiedzmy ze nazucisz marze 10%
20 tys jako poczatkujacy sprzedawaca to utargujesz w 6 miesiecy
zarobisz w ten sposob 2 tys euro czyli okolo 8tys zl
wychodzi ponad 1 tys na miesiac
zaplacisz 800zl zus, podatek to zostanie ci z tego interesu z 200 zl :?

to przy dobrych wiatrach bo 20tys euro w pol roku to nie kazdemu udaje sie sprzedac :?

nie chce cie zniechecac ale zrob sobie najpierw biznes plan i przelicz ile na tym da sie zarobi
pohandluj najpierw na allegro jako osoba prywatna
bedziesz miala wtedy mniej wiecej rozeznanie ile jestes w stanie miesiecznie sprzedac

aaaaaaaaaa
przypomnialao mi sie ze jesli nie mialas w ciagu ostatnich kilku (chyba 5 lat) dzialalnosci gosp to przez pierwsze 2 lata bedziesz placic tylko polowe ZUS\
taki rabat na start daja :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

hmm a ktoś mi walną że moge być na wychowawczym i otworzyć działalność, no widzisz jak dobrze być na e-mama można się wiele dowiedzieć

właśnie na razie chciałam spróbować dlatego pytam czy trzeba mieć kasę fiskalną żeby bez paragonów sprzedawać na Allegro - czy nikt się nie przyczepi że bez paragonów - nie no oczywiście gwarancję bym dawała jak mówisz - dowód zakupu na specjalnym blankiecie - czyli ...???

ja chciałam pościel sprzedawać mam niedaleko siebie hurtownię i chciałam spróbować bo nie chcę bezczynnie siedzieć, chciałabym jakoś odciążyć męża

kora pisze:
pohandluj najpierw na allegro jako osoba prywatna
bedziesz miala wtedy mniej wiecej rozeznanie ile jestes w stanie miesiecznie sprzedac

aaaaaaaaaa
przypomnialao mi sie ze jesli nie mialas w ciagu ostatnich kilku (chyba 5 lat) dzialalnosci gosp to przez pierwsze 2 lata bedziesz placic tylko polowe ZUS\
taki rabat na start daja :wink:

mogę tak handlować?? jako osoba prywatna?? nawet właśnie dopóki nie załatwię wszystkich spraw papierkowych rejestracja działalności zakup kasy fiskalnej itd it??

a Zus`em ekstra wiadomość

dziękuję Ci bardzo za pomoc

achh i jeszcze, jaką kasę fiskalną Ty masz??
czy taką z szufladą czy drukarkę fislakną do komputrera i jakiś program??

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
ZAKAZ HANDLU
ZAKAZ HANDLU

Kora, chyba napisałaś nie do końca zgodnie z rzeczywistością pewne rzeczy:

To nie jest połowa ZUSów...

W PL wolno być zatrudnionym na etacie u kogoś i prowadzić działalność gospodarczą... Są jakieś wyjątki typu wolne zawody jak adwokat chyba itp...

Handel na allegro, jeśli podpada pod "działalność gospodarczą" musi być zarejestrowany.Tzn. może skarbówka przyjść na kontrolę i wtedy oni oszacują obroty, dochody itd, wyliczą podatek, odsetki, trzeba będzie się też z zus'em rozliczyć, opłacić zaległe składki z odsetkami... Kodeks karny skarbowy się kłania...

"podatkowa księga przychodów i rozchodów" to jest "oficjalna" nazwa, do tego trzeba w niektórych przypadkach prowadzić ewidencje "pomocnicze"

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Oczekujaca na dziecko

ksiegowa nie jestem ale podpowiadam co znam z doswiadczenia
"polowa zusu" to tak mnie wiecej wychodzi ta obnizona skladka dla "poczatkujacych" przez okres 24 miesiecy od rozpoczecia dzialanosci

tylko ze przez pierwsze miesiace to okolo 50% a po roku juz 60-70% pelnej skladki

"Handel na allegro, jeśli podpada pod "działalność gospodarczą" musi być zarejestrowany.Tzn. może skarbówka przyjść na kontrolę i wtedy oni oszacują obroty, dochody itd, wyliczą podatek, odsetki, trzeba będzie się też z zus'em rozliczyć, opłacić zaległe składki z odsetkami... Kodeks karny skarbowy się kłania... "

przeciez dziewczyna pisze ze chce zarejstrowac, po to watek zalozyla
ja jej doradzilam zeby jako osoba prywatna zalozyla konto np na allegro i zobaczyla jak sprawa wyglada
nie kaze jej przeciez zadnych przestepstw popelniac :wink:
a kodeksu karnego skarbowego nie znam wogole :wink:

Paulina ja mam kase ELZAB bez szuflady z mozliwoscia podlaczenia do komputera
ale mysle ze tobie wystarczy np ELZAB MINI albo jakas uzywana mozesz kupic
kase odliczysz sobie od podatku i drogo nie wyjdzie

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Mój mąż właśnie niedawno założył firmę. ZUS przez 2 lata ma byc ok. 300 zł. Też słyszałam, że można być zatrudnionym. A na wychowawczym można dorabiać, tylko nie wiem czy we własnej firmie.

Pozdrawiam :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

uff obczytałam się na necie
:arrow:czyli zakładam najzwyklejsza DG
tylko teraz jak z PKD znalazłam punkt handel przez internet i handel wysyłkowy
a jeśli za jakiś czas będę chciala założyć sklep albo jeździć z towarem na giełdy targi itp. to tez muszę to wpisać prawda żeby potem nei dopisywać

tylko hmm jeśli jeszcze będę chciala sprzedawać co innego np ciuchy, jakies pierdółki które sama zrobię??

:arrow: następne pyt.
jaki program macie do prowadzenia księgowości??
:arrow: czy korzystacie z samochodu prywatnego i rozliczacie go poprzez "ewidencję przebiegu pojazdu i kosztów eksploatacji"??
:arrow: czy musze mieć konto firmowe czy moge poprostu założyć na siebie jako osobę prywatn konto na które będa ludzie wpłacać pieniadze??
np w mBanku??
bo konto firmowe jest chyba droższe - więc jakie sa plusy posiadania takiego konta??

:arrow: jak się rozliczacie??
:arrow: co ile płacicie podatek do US?? co msc?? jak najlepiej dla poczatkujacego sprzedawcy to zorganizowac??

:arrow: jeśli założe teraz DG nie należy mi się świadczenie z ZUS`u ze wzgędu na o że jestem na wychowawczym? te 400zł

:arrow: a co z rodzinnym??

:arrow: a co ze sprzętem który bedzie mi potrzebny do prowadzenia dzialalności??
myśle o laptopie?? bo chciałabym mieć wszystkie firmowe dok i sprawy z nia zwiazane na swoim własnym komp nie na tym wspólnym ogólnym
drukarka?
itd itp??
ogólnie sprzetem biurowym i programami komputerowymi ewentualnie drukarka lub kasa fiskalna??
czy moge to teraz kupić i wszucić w koszty czy dopiero po otworzeniu firmy ??

nie wiem o co jeszcze chciałam zapytać

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Paulina84 pisze:
uff obczytałam się na necie
:arrow:czyli zakładam najzwyklejsza DG tak
tylko teraz jak z PKD znalazłam punkt handel przez internet i handel wysyłkowy
a jeśli za jakiś czas będę chciala założyć sklep albo jeździć z towarem na giełdy targi itp. to tez muszę to wpisać prawda żeby potem nei dopisywać
najlepiej wpisac jak najwiecej bo moze sie przydac za jakis czas
wtedy twoja firma ma szeroka dzialanosc ale w danym momencie skupia sie np na...

tylko hmm jeśli jeszcze będę chciala sprzedawać co innego np ciuchy, jakies pierdółki które sama zrobię??

:arrow: następne pyt.
jaki program macie do prowadzenia księgowości??
rozlicza mnie biuro rachunkowe
ZUS na programie platnik a Us jestem na ryczalcie

:arrow: czy korzystacie z samochodu prywatnego i rozliczacie go poprzez "ewidencję przebiegu pojazdu i kosztów eksploatacji"??
ja mam samochod firmowy i osobowy
u mnie przy ryczalcie moge odliczac benzyne zuzycie eksploatacyjne tylko jesli samochod jest ciezarowy
my mamy reno clio z kratka
potrzebny byl dodatkowy przeglad i wpis w dowodzie
zakupu samocodu nie moglismy odliczyc

:arrow: czy musze mieć konto firmowe czy moge poprostu założyć na siebie jako osobę prywatn konto na które będa ludzie wpłacać pieniadze??
np w mBanku??
jesli to firma jednoosobowa to moze zostac dotychczasowe konto osobiste
bo konto firmowe jest chyba droższe - więc jakie sa plusy posiadania takiego konta??

:arrow: jak się rozliczacie??
:arrow: co ile płacicie podatek do US?? co msc?? jak najlepiej dla poczatkujacego sprzedawcy to zorganizowac??
moja rada- zatrudnij biuro rachunkowe i niech oni to wszystko prowadza
jesli nie jestes ksiegowa to jeden glupi blad moze kosztowac cie potem duuuuuuze pieniazki
oni znaja te wszystkie zagmatwane przepisy
co mozna odliczac co nie
ile mozna ile nie za bardzo itp
podatki placi sie co miesiac

:arrow: jeśli założe teraz DG nie należy mi się świadczenie z ZUS`u ze wzgędu na o że jestem na wychowawczym? te 400zł
o ile mi wiadomo to platny wychowawczy to nie z zus tylko z urzedu miasta/ gminy
:arrow: a co z rodzinnym??

:arrow: a co ze sprzętem który bedzie mi potrzebny do prowadzenia dzialalności??
myśle o laptopie?? bo chciałabym mieć wszystkie firmowe dok i sprawy z nia zwiazane na swoim własnym komp nie na tym wspólnym ogólnym
drukarka?
itd itp??
ogólnie sprzetem biurowym i programami komputerowymi ewentualnie drukarka lub kasa fiskalna??
czy moge to teraz kupić i wszucić w koszty czy dopiero po otworzeniu firmy ??
teraz nie mozesz nic kupic
faktury musza byc na firme
takze z zakupami czekaj az ja otworzysz

nie wiem o co jeszcze chciałam zapytać

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

dziękuję Ci ślicznie :*

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

dobra a teraz jeszcze takie małe pyt
jeżeli biore towar z hurtowni bez faktury płacę ceny netto
jadę na giłdę targ sprzedaje bez paragonów (mogę tak)??
to się rozliczam z tego czy nie??

czy rozliczam sie tylko z faktur i sprzedaży np przez internet??

ehh bo mi tu już motają wszyscy

chciałam sobie spokojnie otworzyc sklepik a teraz koleżanka chce sie dołączyć i rzucić mnei na głęboka wodę

ja chciałam zarobić tylko na "waciki" żeby mieć takie swoje pieniądze żeby Pawła odciążyć

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Paulina84 pisze:
dobra a teraz jeszcze takie małe pyt
jeżeli biore towar z hurtowni bez faktury płacę ceny netto
jadę na giłdę targ sprzedaje bez paragonów (mogę tak)??
to się rozliczam z tego czy nie??
sprzedaz podkolaowa jest nielegalna
duuuuuuuuzo ludzi tak handluje ale jak cie ktos podkabluje to sie do konca zycia nie wyplacisz

czy rozliczam sie tylko z faktur i sprzedaży np przez internet??

ehh bo mi tu już motają wszyscy

chciałam sobie spokojnie otworzyc sklepik a teraz koleżanka chce sie dołączyć i rzucić mnei na głęboka wodę
pamietasz taki wierszyk z przedszkola o jaskółkach i o spolkach...

ja chciałam zarobić tylko na "waciki" żeby mieć takie swoje pieniądze żeby Pawła odciążyć
:wink:

powodzenia :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

noo właśnie tak myśle że nei chce z nikim ja chce sama
jak sie pomyle to ja sie pomylę i nie będę sie musiała przed nikim spowiadać itd

a tą sprzedaż ja napisałaś podkolanową he czyli jednak dużo osób tak robi tylko ja zielona jestem
wiesz w sumie musiałabym jeździć na żadne targi tylko trochę po rodzince rodzinka znajomym itd itp i jakoś by się kręciło

i spoko tak chyba zrobię powoli spokojnie się rozkręce i tyle zobaczę jak to wygląda

i zarobie sobie na swoje pierdółki i zabawki i ciuszki dla małej:) a jak będzie mi dobrze szło to spoko a

ehh im więcej czytam tym bardziej się boję że jestem za zielona i sobie nie poradzę

dziękuję Ci że mi odp na każde moje pytanie
normalnie jak mi wyjdzie i coś ruszy to Ci chyba przyśle komplecik w prezencie

Kochana jesteś dziekuję

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

chodziło mi o sprzedaż podkołową :lol: :wink:

czyli kupujesz bez faktury, sprzedajesz bez paragonów...itp

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

oki :)

ja i tak nie wiedziałam jak to się nazywa i przepisałam
ale i tak wielkie dzieki

właśnie byłam u ciotki i mi poradziła żeby rozliczać się przez/ na ryczałt
a koleżance tez podziękuję zresztą ja chce założyć DG a nie jakąś spółkę cywilną czy coś takiego

chce w końcu sama sobie być szefem itd
noo

:)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

a ja mam takie pytanko, może będziecie się orientować. Jak to jest z kupowaniem ubranek za granicą gdzie nie ma na nich Vatu a potem sprzedaż w Polsce?

Czy można tak od ręki sprzedawać ubranka konkretnych firm i ich o tym nie informować? jak to wygląda od strony formalnej?

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Moderator: Moderatorzy Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]