Dzisiaj jest wt wrz 30, 2014 11:53 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Czesc Dziewczyny!

Przeszukalam spora czesc Internetu, ale wciaz nie udalo mi sie znzlezc dokladnej odpowiedzi na nurtujace mnie pytania.
A wiec jak w temacie.

Jestem obecnie w 19 tyd. ciazy.
W sumie pracuje juz rok u jednego pracodawcy, ale ciagle przez agencje. Tzn. pracowalam 5 m-cy, zakonczylam prace, agencja wystawila mi p45 i p60 po czym po miesiacu przerwy ponownie zaczelam pracowac u tego samego pracodawcy rowniez przez agencje i trwa to do dzisiaj, w sumie juz 7 m-cy. Nie mam jednak zadnej umowy z agencja, praca jest legalna, place podatki, NIN, Home Office o wszystkim wie.
Pracodawce poinformowalam o ciazy w czerwcu.
Chcialabym wrocic do Polski i urodzic dziecko (termin poczatek stycznia 2009) i tutaj pojawiaja sie niewiiadome:

- czy jesli wroce do Polski to bede musiala zaplacic za porod i pobyt w szpitalu? Tutaj w Anglii odprowadzam podatek i skladki NIN. W Polsce studiuje zaocznie (w lutym koncze studia, mam egzamin magisterski dlatego chce wrocic), nie mam ubezpieczenia, nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna.

- czy idac na urlop macierzynski w 11 tygodniu przed terminem porodu bede miala go oplaconego czy tez nie? (w tym wlasnie czasie chce wrocic do Polski)

- czy moge liczyc w Polsce na jakakolwiek pomoc ze strony panstwa (becikowe, inna pomoc),w przypadku kiedy pracowalam w Anglii a porod mial miejsce w Polsce?

- czy moge liczyc ewentualnie na jakiekolwiek benefity ze strony Anglii?

- czy pracodawca zaplaci mi urlop macierzynski kiedy bede z dzieckiem przebywac w Polsce?

- czy jesli zdecyduje sie na porod w Polsce, co jest malo prawdopodobne, to na co moge liczyc ze strony pracodawcy i Anglii w przypadku gdy jestem mezatka? Czy wogole bedac mezatka moge liczyc na cokolwiek? Z tego co slyszalam to samotne matki w Anglii maja bardzo duza pomoc w formie przeroznych benefitow, a jak to jest w przypadku malzenstw. Moj maz rowniez pracuje w Anglii.

Nie jestem wbrew pozora materialistka, ale jesli jest mozliwosc uzyskac jakakolwiek pomoc dla dziecka to dlaczego z niej nie skorzystac?
Byc moze ktos jest lub byl w podobnej sytuacji i zechcialby podzielic sie ze mna wiedza na temat nurtujacych mnie pytan - bylabym naprawde BARDZO bardzo wdzieczna.

Z gory serdecznie dziekuje za jakiekolwiek info.

Pozdrawiam
Kasia

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
1 żółta kartka

nhs pokryje koszty porodu i opieki w szpitali jesli porod nastapil przed 34 tygodniem, w innym wypadku nie.
becikowe ci sie nie nalezy, poniewaz musialabys przed zajsciem w ciaze minimum rok pracowac i mieszkac w polsce, a skoro mieszkacie w uk to raczej nie bylo was w 2 miejsach na raz.
zaraz po porodzie dostaniesz paczke a tam formularz na child benefit, pozniej wypelnij papiery na work i child tax credits, sure start maternity grant (do 3mcy po porodzie), no i doinansowanie do mieszkania, ale ono uzaleznione jest od zarobkow. chtc i wtc tez. jedynie chb dostaje kazdy, bez wzgledu na zarobki.

zapraszam an watek benefity i dodatki w uk, oraz mamy z uk - jest nas wiecej :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Szczerze mowiac to troche mnie zaskoczyla. Z Twojej odpowiedzi wynika, ze mimo legalnej pracy, podatkow, NIN nic a nic mi sie nie nalezy, a przeciez Polska nalezy do unii.

Szkoda

Niemniej jednak dziekuje Ci za odpowiedz :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Kasia ,a ty sie pytasz czy nalezy ci sie cos w Polsce czy Anglii? Bo Ivette ci powiedziala ze nienalezy ci sie polskie becikowe a angielskie oczywiscie ci sie naleza jesli wrocisz z dzieckiem do Anglii. Ale dziwi mnie czemu wogole na porod lecisz do POlski skoro tu bedzisz miec darmowa opieke w czasie porodu lacznie ze znieczuleniami. Nalezy ci sie wszystko ale w Anglii bo tu pracujesz. Jadac do Polski wyrob sobie karte zdrowotna uni europejskiej, bo inaczej za wszsytko bedziesz musiala placic w Polsce.

Aniolek Gabrysia 1.04.09 [*] 25tc

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Tak, pytam czy cokolwiek mozna dostac w Polsce, ja wiem ze w Anglii mozna ubiegac sie o kilka benefitów, ale zainteresowana jestem sytuacja w Polsce.
Pytasz dlaczego, koncze teraz studia zostal mi oststni semestr, egzaminy zapewne zaczna sie w grudniu o styczniu i lutym nie wspomne. Mam do odrobienia oboz zimowy tygodniowy w styczniu, nie wiem czy wogole uczelnia mnie zwolni z tego (watpie). Pisze prace magisterska, mam skonczyc do lutego, obrona w marcu. Termin porodu wypada mi na 1.01.2009 wiec jesli nawet dziecko urodzilo sie w anglii to i tak nie zdaze wyrobic paszportu zeby wrocic do Polski na egzaminy. Nie moge zawalic sobie oststniego roku, za duzo wysilku i kasy kosztowaly mnie te studia, zeby teraz odpuscic, kiedy koniec tuz tuz. Dlatego jedynym wyjsciem jest porod w Polsce.

Karte mam wyrobiona bodajze od roku.

Dzieki za info :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Tylko z tą kartą to różnie bywa, wątpie żeby uznali Ci w Polsce europejską kartę wyrobioną w Anglii. Mnie nie chcieli przyjąć do gina na kase chorych jak okazałam tę kartę, powiedzieli, że muszę mieć taką ale wyrobioną w Pl (a to jest nie możliwe bo nie jestem ani zatrudniona w Pl ani w urzędzie pracy jako bezrobotna), kumpela usłyszała znowu jak pokazała karte, że nie przyjmą jej bo karta musi być przetłumaczona..... :shock: :shock: ........także moin zdaniem marne szanse.......No i co jeszcze, jak urodzisz w Pl to nie dostaniesz angielskiego becikowego tylko jak już polskie (znajoma miała taką sytuację więc wiem) a reszta benefitów będzie uzależniona od tego czy wrócisz do Anglii czy nie, no chyba, że mąż tu zostaje to wtedy on może się ubiegać o zasiłki na dziecko

pozdrówki

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam kasia_bh

Mozesz rodzic w polsce na angielskie ubezpieczenie, nie che mi sie pisac wiec skopiowalam to z innego forum.

karta EHIC niestety nie upowaznia Cie do darmowego porodu w Polsce, (ona dziala tylko w sytuacjach emergency- a porod do nich nie nalezy, no bo wiesz mniej wiecej kiedy sie go spodziewac, no chyba ze rodzisz przed 37 tygodniem, to EHIC wtedy dziala).- to info ze stron NFZ.

Musisz sie postarac o formularz E112 (tj.zgoda na kontynuowanie leczenia w ciazy i opieki na urlopie macierzynskim, poza Anglia).
nie jest to wcale trudne. po prostu musisz napisac list na adres

Medical Benefits (E-Forms Team)
DWP
International Pension Centre
Room TC001
Tyneview Park
Whitley Road
Newcastle upon Tyne
NE98 1BA

Tel: 0191 218 1999 (Monday to Friday 8am-5pm)
(Note: Medical Benefits administer the E112 system on behalf of the Department of Health)

W liscie musisz podac nastepujace informacje:dlaczego chesz rodzic w Polsce,...dodatkowo mozesz tez napisac adres i nazwe Twojego pracodawcy.

"Your original MATB1 certificate or a letter from your UK GP or midwife, showing your Estimated Date of Delivery (EDD) eg a form MATB1;
Your NHS no. or NI. Number
Your date of birth, your full UK address and dates of travel;
Your address in the country you are going to;
Please indicate whether or not you will be returning to the UK; and also let us know if you have already left the UK for another EEA country."

tu jest link do strony, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje

http://www.dh.gov.uk/en/Policyandguidan ... /DH_074100" target="_blank

ORAZ
na odpowiedź z DWP i formularz E112 czekałam około 2 tygodni od momentu wysłania do nich listu.
- za wydanie formularza E112 nic nie musialam płacić, tylko wysłać do nich list i w odpowiedzi otrzymałam E112.

- jeśli chodzi o kwestie, co należy zrobić w Polsce z E112 to oddział NFZ udzielił mi następujących informacjii:
1.nie muszę tłumaczyć tego na język polski, ponieważ to są wzory Unii Europejskiej i jeśli ktoś nie wie, co to jest, to wzory tych dokumentów są ogólnodostepne w internecie -ewentualnie mam się powoływać i odsyłać do NFZ
2.oryginał lub kopię E112 trzeba będzie dołączyć w polskim szpitalu do dokumentacji przy porodzie (zamiast polskiego ubezpieczenia), żeby polski NFZ wiedział, z kim ma się rozliczyć (na E112 musi być pieczątka i adres).

To ze chcesz wrocic do polski nie ma zadnego wpływu na macierzynski,jezeli ci przysluguje to na pewno bedzi ci on wypłacany. Jezeli twoj maz jest w angli to bedziecie mogli ubiegac sie o child benefit.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Jeżeli chodzi o karte to juz raz próbowałam się nią posłużyć. Wiele pożytku zniej nie ma. Chciałam tylko zwolnienie na studia od lekarza, cokolwiek co potwierdziłoby moja ciąże, zeby mi uwierzyli na uczelni i prawdę mówiąc to w przychodni nie wiedzieli dokładnie co mają z ta kartą zrobić. Razem z mężem musieliśmy im tłumaczyć, że wypełnia sie taki jeden formularz i jeśli sobie życzą to zapłacimy za wizytę jakby to była wizyta prywatnia a dzięki tej karcie odzyskamy pieniądze w Anglii. Ale z tego co zauważyliśmy nie chciało im sie tego wypełniać, a lekarzowi to już w ogóle i przyjął mnie za darmo.

Karte wyrabiałam w Anglii, ale wydaje mi sie ze nie ma róznicy, bo to europejski standard. (nie wiem nie jestem pewna).

Dziewczyny bardzo Wam dziekuję za odpowiedz,
z-u-z-a Tobie również za info, o których nawet nie miałam pojęcia :)

Czyli jednak nie est aż tak źle :) Fajnie, zobaczymy co da się zrobić, a może jest jeszcze coś o czym nie wiem?
Każda informacja na ten temat mile widziana :)
Jeszcze raz dzięki

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Nie ma za co kasia-bh. Ja własnie jestem w polsce na angielskim macierzyńskim i bede tu rodzić. Pozdrawiam.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
.
Awatar użytkownika

Witam!!!!
Dziewczyny, w jaki sposób moge wyrobic sobie tá europejska karte ubezpieczenia zdrowotnego?Jestem w Uk od niedawna i kompletnie nie orientuje sie w temacie.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Najlepiej bo najszybciej - przez Internet.

Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz na stronie:

http://stud.wsi.edu.pl/~sidudzip/ehic.php/

tutaj wlasnie jest opisane wszystko dokladnie po polsku. Ale skoro jestes w Anglii to wyrob sobie angielska. Ja osobiscie wyrabialam z tej stronki:

https://www.ehic.org.uk/Internet/home.do
i tam klikasz na "apply now", akceptujesz, klikasz kontynuuj a dalej to juz tylko dane osobowe. Czeka sie na nia ok. 3 dni. Wazna jest prze chyba 5 lat.

Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
.
Awatar użytkownika

Dziekuje - zalatwione, czekam na karte :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dziewczyny, może będziecie mi w stanie pomóc...
Jestem zatrudniona przez brytyjskiego pracodawcę, mam prawo do urlopu macierzyńskiego (dostarczyłam już MatB1) i nie mam żadnego problemu w tej kwestii. Natomiast chciałabym urodzić dziecko w Polsce i tu właśnie jest moje pytanie... Czy to może jakoś negatywnie wpłynąć na moje świadczenia? Czy mogę stracić maternity leave? Orientujecie się może czy mam obowiązek poinformowania pracodawcy o porodzie za granicą? Czy po porodzie musiałabym przedstawić gdzieś akt urodzenia z Polski? Jak właściwie moje dziecko miałoby wtedy "zaistnieć" w UK?
Niestety nigdzie nie mogę znaleźć omówienia podobnej kwestii. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc :D

Taki to świat! Okrutny swiat!
Czemu innego nie ma świata?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
1 żółta kartka

a dlaczego chcesz rodzic w polsce?
z tego co sie orientuje to bedziesz musiala za wszytsko zaplacic, bo nie masz oplaconych skladek w poslce, tylko w uk, gdzie masz pelen wachlarz znieczulen za free.

odnosnie macierzynskiego - nie mozesz opuszczac anglii na dluzej nic 6 tygodni bodajze, wiec musialabys jakos poswiadczyc, ze przebywasz tutaj.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Ej dziewczyny, ale poród i opieka w połogu oraz opieka lekarska dla dziecka przysługują bezpłatnie dla obywateli polskich. Jest na to odpowiedni paragraf. Ja, kiedy rodziłam nie miałam ubezpieczenia i nic nie płaciłam. chociaż chcieli mi to wmówić.

Więc to chyba nie ważne czy pracowało się wcześniej w UK.

Może warto byłoby dla pewności spytać Fragili na wątku "Ciąża i prawo".

Pozdrawiam :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
1 żółta kartka

chodzi mi o opieke w Polsce w momencie, gdy sie tam jedzie tylko po to, zeby urodzic. nie oplacasz skladek w pl, a w uk tak, to jasne, ze w uk masz opieke za darmo.
to, ze w uk jest bezplatne to sie zgadzam.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Padło pytanie, czy będzie trzeba pokryć koszty porodu w Polsce. Ja nie opłacałam nigdy przed porodem składek, bo pracowałam na zlecenie. I miałam poród za darmo. Na podstawie tego:

Z innego tematu:

Fragila pisze:
USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych1)
(Dz. U. z dnia 27 września 2004 r.)

Art. 13. 1. Świadczeniobiorcy inni niż ubezpieczeni, którzy:
1) nie ukończyli 18. roku życia,
2) są w okresie ciąży, porodu i połogu
- mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych.
2. Leki, wyroby medyczne i środki pomocnicze są wydawane osobom, o których mowa w ust. 1 pkt 2, o ile są związane z ciążą, porodem i połogiem.
3. Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2 oraz w art. 12, udzielane świadczeniobiorcom są finansowane z:
1) budżetu państwa - w przypadku świadczeniobiorców innych niż ubezpieczeni,
2) Funduszu - w przypadku ubezpieczonych
- chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
4. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2 oraz art. 12 pkt 1-5, uwzględniając zasady i sposób wydatkowania środków publicznych.

Art. 15
2. Świadczeniobiorcy zapewnia się i finansuje ze środków publicznych na zasadach i w zakresie określonych w ustawie:
15) opiekę nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu;

Pozdrawiam :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
1 żółta kartka

o, tego nie wiedzialam ;)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

:wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam!

Jestem w 7tygodniu ciazy,ale porod planuje w Polsce. Na macierzynski chce juz isc w 6 miesiacu,bo wiem,ze pozniej nie bede mogla latac. Moje pytanie,choc padlo tu juz podobne pare razy-czy to,ze bede rodzic w Polsce i ze chce tam juz zostac(w sumie nikt nie musi o tym wiedziec,bo przeciez z pracy sie nie zwalniam tylko ide na macierzynski) w jakis sposob zwolni mnie z macierzynskiego od pracodawcy? Dodam,ze pracuje juz ponad rok u tego samego,mam stala prace,umowe. Ktos tu napisal,ze jesli mi sie macierzyski nalezy to to,ze bede w Polsce nie ma zadnego znaczenia(tez mi sie tak wydaje,w koncu co im do tego gdzie jestem),ale ktos inny napisal,ze moge przebywac poza granicami UK do 6tyg. Ponad to nie wiem czy wiecie dziewczyny,ale wczoraj sie dowiedzialam,ze od kwietnia macierzynski w Anglii-platny-zwieksza sie z 9 na 12 miesiecy :D Bardzo prosze o odpowiedz,a jesli taka odpowiedz juz padla to prosze o skierowanie mnie na odpowiedni watek.
Z gory dziekuje :wink:

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Moderatorzy: Moderatorzy, Junior Moderatorzy Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]