Dzisiaj jest pt paź 24, 2014 12:14 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Dzień dobry wszystkim.. :D
Jestem tutaj pierwszy raz i szukam pomocy.....
Tzn. Jestem przyjęta do pracy od 12.02.07 od tego czasu miałam 3 umowy. Ostatnia kończy sie ostatniego grudnia ( ta umowa jest jeszzce nie podpisana, MAM NADZIEJE ze ja podpisze z dniem 1 września) Dzisiaj powiedziałam pracodawcy o ciązy, jestem w 4 m-cu, Kierowniczka powiedziala ze przedłuzy ze mną umowe zlecenie. lecz na innych warunkach tzn. wczesniej nie mialam odprowadzanych pełnych składek - jestem studentka. Ze szkoły zrezygnuje i bede miala placone wszystkie skladki od momentu podpisania tej wrzesniowej umowy, i tu pierwsze pytanie czy dobrze zrobiłam?? Gdyz myslałam ze upowazni mnie to do otrzymywania pieniadzy, gdy bede na L4, myliłam sie??. Czy w mojej sytuacji jest jaka kolwiek mozliwosc dostawania po porodzie pieniązków z tytułu macierzyńskiego?? i czy jest mozliwa jaka kolwiek pomoc ze strony MOPS-u?? i jeszcze jedno, nie pokazałam pracodawcy zaswaidczenia ze jestem w ciązy, czy powinnam to zrobic przed wygasnieciam umowy?? ( tzn tej do konca sierpnia, bo od wrzesnia mam miec nowa ). Prosze o pomoc.. nie wiem co myslec... :wo:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Wiec na jakiej to jesteś teraz umowie.
Standardowo na umowie zlecenie L4 jest nie płatne, umowa na czas określony była by dla ciebie lepszym rozwiązaniem. Nie potrafię sobie przypomnieć czy są jakieś możliwości płatnego l4 na zleceniu. Macierzyński płacą z Kodeksu Pracy więc też go nie powinnaś dostać. (Polecam sprawidzić to jeszcze na forum prwników ale nie myślę że się nie mylę)
A pomoc z opieki tylko przy nie przekroczeniu kryterium dochodowego (351zł to jest kryterium na osobę w rodzinie) ale jeśli będziesz mieszkać z rodzicami Mops wliczy dochód każdego członka rodziny bo nie prowadzisz samodzielnego gospodarstwa.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

jesli bedziesz na zleceniu to z racji tego ze jestes studentka to bedzie to dla ciebie ubezpieczenie dobrowolne a nie obowiazkowe - po 180 dniach mozesz isc na l4, od razu wypłaca ci zus (nie ma 33 dni przez pracodawce)
bedziesz tez miala prawo do macierzynskiego.
tyle ze...... jestes w 4 miesiacu. a musisz przepracowac 6 zeby miec prawo do chorobowego i macierzynskiego z ubezpieczenia dobrowolnego, to daje 10 miesiecy. ciaza trwa pelnych 9 czyli tak jakby 10 miesiecy. moze ci sie uda na styk - musisz sobie policzyc ile masz dni do porodu

gdybys nie byla studentka to bylby to tytul obowiazkowy i l4 po 30 dnuiach, no a tak musisz wyczekac. ale chyba lepsze to niz nic.

aazz7 co ty wypisujesz??? z jakiego kodeksu pracy placa macierzynski?????? (a swoja droga pracownik na umowie zlecenia to tez pracownik, o takich tez jest w kodeksie pracy)

macierzynski wyplacany jest z ubezpieczenia chorobowego, bedziesz miala do niego prawo, ale tu tez ten okres wyczekiwania dluzszy niestety obowiazuje

jedyne co cie ratuje to umowa o prace, wtedy masz ubezpieczenie bowiazkowe i te przywileje obejmuja Cie po 30 dniach. no albo policz, moze zalapiesz sie na te 180 dni.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

kachamala"]jesli bedziesz na zleceniu to z racji tego ze jestes studentka to bedzie to dla ciebie ubezpieczenie dobrowolne a nie obowiazkowe - po 180 dniach mozesz isc na l4, od razu wypłaca ci zus (nie ma 33 dni przez pracodawce).........

no to mnie podniosło na duchu :) :) :) ślicznie dziekuję :) w tym momencie juz nie jestem studentka, wszystkie składki mam odprowadzane z wypłaty. Czy w takim momencie powinnam sama zadbac o to jakie konkretnie składki chce miec odprowadzane, czy jest to robione automatycznie?? A co do umowy o prace.. w tym momencie nie mam na co liczyc, jest to instytucja państwowa i narazie nie ma przewidzianych etatów. PS. Dzisiaj moja pani Kierownik kazała mi podpisac tekst : " umowa zlecenie jest moim jedynym zatrudnieniem, nie rezygnuje z ubezpieczenia emerytalno rentowego z tytułu umowy zlecenia." I troszke sie martwie bo nie ma tutaj nic wspomniane o ubezpieczeniu zdrowotnym.... Jestem totalnym laikiem jezeli chodzi o te sprawy .... dziekuje za pomoc :) :P

Ostatnio zmieniony ndz sie 26, 2007 12:14 am przez Sylwia__21, łącznie zmieniany 1 raz

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

I jeszcze jedna prosba ( przepraszam ze mecze :) ) jakie juz w tym momencie musze podjac kroki zeby mi czasem cos nie przepadło.
prosze o pomoc to dla mnie bardzo wazne :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Sylwia__21 pisze:
kachamala"]jesli bedziesz na zleceniu to z racji tego ze jestes studentka to bedzie to dla ciebie ubezpieczenie dobrowolne a nie obowiazkowe - po 180 dniach mozesz isc na l4, od razu wypłaca ci zus (nie ma 33 dni przez pracodawce).........

no to mnie podniosło na duchu :) :) :) ślicznie dziekuję :) w tym momencie juz nie jestem studentka, wszystkie składki mam odprowadzane z wypłaty. Czy w takim momencie powinnam sama zadbac o to jakie konkretnie składki chce miec odprowadzane, czy jest to robione automatycznie?? A co do umowy o prace.. w tym momencie nie mam na co liczyc, jest to instytucja państwowa i narazie nie ma przewidzianych etatów. PS. Dzisiaj moja pani Kierownik kazała mi podpisac tekst : " umowa zlecenie jest moim jedynym zatrudnieniem, nie rezygnuje z ubezpieczenia emerytalno rentowego z tytułu umowy zlecenia." I troszke sie martwie bo nie ma tutaj nic wspomniane o ubezpieczeniu zdrowotnym.... Jestem totalnym laikiem jezeli chodzi o te sprawy .... dziekuje za pomoc :) :P

bardzo dobrze ze takie cos kazali Ci podpisac
emerytalne, ale to jednoczesnie policza Ci tez rentowe, chorobowe (to jest dla Ciebie najwazniejsze jesli chodzi i zasiłki) i zdrowotne jak napisalas ze nie masz innej pracy
a jak bedziesz podpisywala rachunek od umowy zlecenia to sobie tam popatrz-bedzie wypisane na co jakie skladeczki Ci policzyli.
jak nie masz innej pracy i nie jestes studentka to policza Ci wszystkie skladki automatycznie. Ale jak jestes zaniepokojona to nie widze przeszkod aby isc zapytac pania kadrowa o chorobowe ( z tego ubezpieczenia wypłacaja l4 i zasiłek macierzynski)
ze zdrowotnego nalezy Ci sie opiekieka zdrowotna, ale kobiety w ciazy i rodzace sa leczone nawet bez tego ubezpieczenia.

Ostatnio zmieniony ndz sie 26, 2007 10:21 pm przez kachamala, łącznie zmieniany 1 raz

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

No to juz jestem spokojna, a myslałam ze pracując na umowe zlecenie nic kompletnie mi sie nie należy :) ślicznie dziękuję za pomoc...
Ale co to dokładnie znaczy dobrowolne składki chorobowe?? czy muszę sama ubiegać o ich ściąganie czy juz sam zleceniodawca ma taki prawny obowiązek?? jezeli nie to co musze zrobic zeby takie składki miec odprowadzane. jeżeli wszytsko dobrze zrozumiałam to juz nie musze sie martwic i jezeli bedzie taka koniecznośc spokojnie iść za 30 dni na l4......

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Sylwia__21 pisze:
No to juz jestem spokojna, a myslałam ze pracując na umowe zlecenie nic kompletnie mi sie nie należy :) ślicznie dziękuję za pomoc...
Ale co to dokładnie znaczy dobrowolne składki chorobowe?? czy muszę sama ubiegać o ich ściąganie czy juz sam zleceniodawca ma taki prawny obowiązek?? jezeli nie to co musze zrobic zeby takie składki miec odprowadzane. jeżeli wszytsko dobrze zrozumiałam to juz nie musze sie martwic i jezeli bedzie taka koniecznośc spokojnie iść za 30 dni na l4......

czy sa obowiazkowe czy dobrowolne precyzuje ustawa a nie ty, niektore tytuły ubezpieczen rodza obowiazkowe, inne dobrowolne.

idz do kadr i dopytaj sie dokladniej o to co podpisalas (czy tam tez było o chorobowym, jesli nie to powiedz ze chcesz tez chorobowe i juz nic wiecej nie bedziesz robic), bo to wprawdzie twoj jedyny tytuł, ale dzis doczytalam ze przy zleceniu chorobowe nie jest obowiazkowe.

Moj bład- powiedzialam Ci ze nic robic nie musisz, ale jednak musisz w kadrach powiedziec ze chcesz to chorobowe.
na macierzynski wiec zalapiesz sie jesli zdarzysz przepracowac 180 dni przed porodem, gorzej z chorobowym

wiec na l4 mozesz isc spokojnie - za pół roku :(

Obecnie dochód z umowy zlecenia traktuje się tak jak dochód ze stosunku pracy, gdzie występuje generalna zasada obowiązkowego podlegania składkom. Szczegółowe zasady wyglądają następująco:

* jeśli umowa zlecenia jest jedynym zatrudnieniem (tzn. zleceniobiorca nie jest zatrudniony nigdzie na podstawie umowy o pracę) - składki na ub. emerytalno-rentowe są obowiązkowe (chorobowe jest dobrowolne, wypadkowe jest obowiązkowe, gdy umowa wykonywana jest u zleceniodawcy)

a to oznacza ze jednak musisz poprosic o odpowadzanie tych składek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Sylwia Widze jeden problem . Piszesz że będziesz mieć umowę do grudnia a urodzisz w styczniu , więc sie obawiam że macierzyńskiego nie dostaniesz. Bo zeby dostać macierzyński musisz być w tym czasie objęta ubezpieczeniem. Wyjątkiem jest umowa na czas okreslony do dnia porodu. Ale ty masz umowę zlecenia , która jest umową cywilno-prawną i nie reguluje jej kodeks pracy.

Zapytaj Twojego zleceniodawcy czy nie mógłby podpisać z Toba umowy na dłuższy czas.

Kachamala piszesz ze Sylwia dostanie macierzyński, ale ja szukam w przepisach i nigdzie nie umiem znależć takiego par, który mówi o tym ze po wygaśnieciu umowy zlecenia nalezy się macierzyński. Nie wiem moze sie myle.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

no w sumie sama nie zauważyłam tego ze umowa kończy mi sie przed porodem :( ale o to sie narazie nie martwie... poprostu boje sie ze zarobki mojego męża moga nam nie wystarczyc jezeli bede musiała iśc na l4, po porodzie, jak nie bede miała umowy, to moze uda mi sie cos załatwic w MOPS-ie. Zyję nadzieja ze w końcu dostane umowe o prace bo jak kierowniczka mówi nie pozwole odejsc takiemu pracownikowi... ale to tylko nadzieja :)
a z tego co widze to nic sie nam nie nalezy :( :( :( i watpie ze uda mi sie przepracowac 180... obliczylam ze bede rodzic za 188 dni :( :( :( a to juz bedzie po umowie i po wszystkim....nie wiem juz sama.... tak to jest jak sie wczesniej o takich sprawach nie mysli :( :( trudno...
Bo z tego co rozumiem to musze przepracowac 180 dni od momentu płacenia składek na ubezp. chorobowe.... bo liczac w sumie, wtedy kiedy miałam umowe podpisana jako studentka juz w tym samym zakładzie pracuje ponad 6 miesięcy...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

elutka pisze:
Sylwia Widze jeden problem . Piszesz że będziesz mieć umowę do grudnia a urodzisz w styczniu , więc sie obawiam że macierzyńskiego nie dostaniesz. Bo zeby dostać macierzyński musisz być w tym czasie objęta ubezpieczeniem. Wyjątkiem jest umowa na czas okreslony do dnia porodu. Ale ty masz umowę zlecenia , która jest umową cywilno-prawną i nie reguluje jej kodeks pracy.

Zapytaj Twojego zleceniodawcy czy nie mógłby podpisać z Toba umowy na dłuższy czas.

Kachamala piszesz ze Sylwia dostanie macierzyński, ale ja szukam w przepisach i nigdzie nie umiem znależć takiego par, który mówi o tym ze po wygaśnieciu umowy zlecenia nalezy się macierzyński. Nie wiem moze sie myle.

aby dostac macierzynski musi miec przepracowane 6 miesiecy a czy umowa trwa czy nie to nic nie pisze. napewno nie ma mowy o wychowawczym, ale prawo do macierzynskiego nabedzie.
ale musi przepracowac 6 miesiecy, a jak umowa skonczy sie w grudniu a urodzi w styczniu to napewno nie nabrałaby 6 miesiecy no bo nie byłoby jak - musi teraz pracowac ciurkiem te 6 miechow. myslalam ze jak mowa jest o tym ze zakład zmienia umowe zeby sylwia miala korzystniesze waunki to samo przez sie rozumie sie ze bedzie do porodu (ale moze sobie zrobilam nadinterpretacje :roll:)

sylwia - wczesniejsze okresy pracy sie nie licza bo nie mialas oplacanego ubezpieczenia.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Sylwiu w obecnej sytuacji możesz liczyc tylko na częśc zasiłku macierzyńskiego (po 180 dniach ubezp. chorobowego). Czyli dopiero w marcu i kwietniu dostałabyś jakieś pieniadze o ile w tym czasie bedziesz pracowała na umowę zlecenie. Dostaniesz też 1000 zł becikowego no i drugi tysiąc jeśli dochód na członka rodziny nie przekroczy 504 zł. No i jeśli dochód jest niski dostaniesz później rodzinne ale to są grosze. Ale jeśli poszłabyś teraz na l-4 to nie dostaniesz żadnych pieniążków.

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby podpisanie umowy o pracę. Wtedy po 30 dniach masz prawo iśc na L-4. Poza tym zawsze umowa o pracę liczy sie do lat pracy, patrząc przyszłościowo :) No i jeśli przepracowałabyś rok na umowę to w razie zwolnienia masz prawo do zasiłku.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dziekuje za pomoc :) :) tak czy siak poprosze o ubezpieczenie chorobowe, a noz widelec podpisza ze mna kolejna umowe z koncem grudnia i chociaz jakies macierzyńskie bede miała ;)
a sama tez liczyłam na umowe o prace ale tego sie u mnie nie da załatwic....
brak etatów i brak checi ze strony pracodawcy.. na trudno
tak czy siak dziekuje za pomoc, jezeli mialybyscie jakies nowe inforamcje to prosze piszcie :) dziekuje i zycze powodzenia wszystkim mama :)

Ahh.. a mam jeszcze jedno małe pytanko, czy kobieta w ciąży pracujaca na zleceniu jest tak samo chroniona jak inne?? bo wywnioskowałam z waszych wypowiedzi ze pracujac na zlecenie zleceniodawca nie ma obowiązku przedłuzenia mi umowy do dnia porodu.. jest tak ??

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Sylwia__21 pisze:
Ahh.. a mam jeszcze jedno małe pytanko, czy kobieta w ciąży pracujaca na zleceniu jest tak samo chroniona jak inne?? bo wywnioskowałam z waszych wypowiedzi ze pracujac na zlecenie zleceniodawca nie ma obowiązku przedłuzenia mi umowy do dnia porodu.. jest tak ??

no niestety tak jest :(

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Moderator: Moderatorzy

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]