Dzisiaj jest czw lip 31, 2014 11:35 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Mam pytanko do was, bardzo głupie :oops: ale sie wole upewnić. :wink: Chciałam sobie zrobić badania hormonów, i wyczytalam że robi się je w różnych dniach cyklu. Moje pytanie: czy pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu? bo nie jestem pewna jak to liczyć :roll:
np. testosteron bada się w 3-5 dc, to znaczy że w czasie miesiączki musze isc zrobic to badanie, tak?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Tak,pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu.Poziom testosteronu nie jest zależny od dnia cyklu,można zrobić w każdym dniu.
W 3 dniu:LH,FSH,estradiol;w 21 progesteron.PRL i hormony tarczycy też niezależą od dnia cyklu.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Bardzo dziękuję za odpowiedź :D :D :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

między 3 a 5 dc: LH, FSH, estradiol, prolaktynę, testosteron
między 21 a 23 dc progesteron

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

A gdzieś czytałam że testosteron nie ma znaczenia w jaki dzień zrobie :shock:
No nie ważne to zrobie go w 3-5 dniu :)
Dzięki za odpowiedzi, ale czy nie wiecie czy mogę to zrobić na kase chorych, bo poziomy hormonów tarczycy sobie załatwiłam u lekarza rodzinnego 8)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

jeżeli otrzymasz skierowanie od lekarza rodzinnego to uważam, że śmiało na kasę możesz badanka zrobić. Przpomniało mi się też, że kobiety leczące się na niepłodność prolaktynę powinny oznaczyć ok. 20-21 dc. Gdzieś tak wyczytałam, chyba na forum bociana.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Mam prośbę, czy możecie mi powiedzieć jak oblicza się dni płodne, lekarz mi poobliczał ale jakoś nie zaszłam w ciążę. Czy macie jakieś fajne metody obliczanie które się wam sprawdziły? Jeśli tak to prosze o radę. Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Mam prośbę, czy możecie mi powiedzieć jak oblicza się dni płodne, lekarz mi poobliczał ale jakoś nie zaszłam w ciążę. Czy macie jakieś fajne metody obliczanie które się wam sprawdziły? Jeśli tak to prosze o radę. Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

moge tylko zaproponowac, abyś nabyła w aptece testy owulacyjne i gdzies tak od 10 dc (zalezy, ile trwają u ciebie cykle) zaczęła sprawdzać. To chyba będzie dobra metoda. Powodzenia!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

A co est 10 dc ??

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

10 dc to 10 dzień cyklu miesiączki. Pierwszy dzień cyklu to pojawienie się miesiączki (poprostu zaczynasz liczyć od pojawienia się okresu) :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

rozumiem, ale czy możesz mi napisać dokładniej na czym te badania polegają, jak powinnam je robić i kiedy czy robię je sama w domu czy w klinice?? przepraszam że tak pytam ale jestem zupełna noga w tym temacie.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Niestety nie oretuje się wogóle na temat testów owulacyjnych. Słyszałam tylko też że takie są, chyba robi się je w domu. A tak wogóle to co ile dni miesiączkujesz ? Mam w domu jakąś książeczkę to jak przyjde z pracy to ci napisze kiedy mniej wiecej powinnaś mieć dni płodne i jajeczkowanie.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Liczę pierwszy dzień piesiączki do ostatniego dnia przed miesiączką w kolejnym miesiącu i zaczynam ponownie od pierwszego dnia krwawienia.

stycz./luty - 24 dni pomiedzy miesiączkami

luty/marzec - 27 dni pom. miesiaczkami

marzec/kwiec. - 24

kwiec./maj - 30 dni

maj - 26

maj/czerw. - 27

czer./lip. - 27

proszę oblicz mi, lekarz mi powiedział żebym zbadała poziom prolaktyny i włączyła progesteron na drugą fazę cyklu. Czy ktoś wie co to znaczy ?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Masz troche nie regularny okres, ja też tak miałam po tabletkach antykoncepcyjnych, choć przyznam się że zaszłam w ciąże w 1 cyklu jak tylko przestaliśmy uważać. Nie przejmuj się przez nieregularny okres może twoje jajeczkowanie się poprostu opóźniło lub było wcześniej. :wink:

Lekarz kazał ci zbadać prolaktynę bo masz problemy z zajściem w ciąże, i może masz za wysoki poziom tego hormonu jeśli będziesz miała za wysoki poziom PRL to przepisze ci tabletki na obniżenie - to ułatwia zajście w ciąże. A jeśli chodzi o progesteron to mi też ginekolog powiedziała że będę musiała brać (jestem już po poronienieu, w 4 tyg. moja fasolka przestała się rozwijać) i to ma pomóc podtrzymać ciąże, też ci ułatwi.
Hormony badasz przez pobranie krwi.
Prolaktyna w 20-21 dc
Progesteron w 21-23 dc

Dni płodne podam ci wieczorkiem bo prace kończe o 16 :D Nie przejmuj się tak :wink: będzie dobrze :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

a ja dodam, że między 3 a 5 dc należy oznaczyć: estradiol, Lh, FSH. Te hormony też są ważne.

Jesli chodzi o testy owulacyjne, to wykonujesz je chyba o stałej porze po prostu na nie sikając, działanie takie samo jak test ciążowy. Jesli będzie owulacja, to ujrzysz dwie tłuste krechy.

Powodzenia :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

karrera
Ty się dobrze orientujesz, powiedz co to znaczy :
wyczytałam że prolaktyne ma się badać w 20-21 dc z obciążeniem, a w 1-3 dc bez obciążenia. Co to znaczy? O co chodzi z tymi obciążeniami? :roll:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

anula, ja oznaczałam prl między 3 a 5 dc bez obciażenia. Z tego co gdzieś wyczytałam, własnie kobietom starającym się o dziecko zaleca się oznaczanie 20-21 dc - ja tego nie robiłam i szczerze powiem, że nie wiem. Niewątpliwie prl jest ważnym czynnikiem i w przypadku jej podwyższonego poziomu trzeba ją zbić poprzez branie leków, popularny jest bromergon. Ale niestety, nie zawsze da się ja tak szybko przywrócic do porządku, są dziewczyny, które latami walczą o wyrównanie jej poziomu.
Ja miałam podwyższony poziom i brałam bromergon, ale mimo tego skakała (to jest też hormon stresu, więc zależy od naszego stanu emocjonalnego), i stwierdziłam, że nie będę sie truła (po bromergonie większosć dziewczyn ma np. zawroty głowy i takie tam). Co prawda miałam wynik poniżej normy, ale w jej górnej granicy. Jestem teraz w 32 tygodniu ciąży. Tak więc wszystko jest możliwe.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Napiszę wam co dokładnie napisał mi lekarz :

Zbadać poziom prolaktyny na czczo i 1 godz. po metokloppramidzie. Zrobić USG celowane w okresie owolucji, Włączyć progesteron na drugą fazę cyklu. A na końcu zbadanie nasienia.

czy któraś z was też to robiła?

Zarejestrowałam się na środę do mojego ginekologa i bede z nim rozmawiać zobacze co on mi powiei zacznę działać.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

karrera
Cieszę się bardzo że Ci się udało :D :D :D ja mam nadzieję że mi się też uda, narazie czekam na okres (już prawie 8 tygodni od zabiegu i nic :( , biorę luteine jeszcze do jutra)
Ale co to jest to obciążenie bo nie kumam :roll: :oops: Czy bez obciążenia tzn : na czczo ? :roll:
A ta metokloppramida to już wogóle nie kumam :oops:

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Moderator: Moderatorzy Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]