Dzisiaj jest czw lis 27, 2014 10:18 am

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
moja 6tyg. córka pręży się, ma wzmożone napięcie mięśniowe.Czym może być to spowodowane i jakie mogą być tego skutki?

Tytuł:
Site Admin
Awatar użytkownika

Z tego co wiem jeśli maluszek ma jakiekolwiek problemy z napięciem mięśni (za duże lub za małe) trzeba sie wybrać najpierw do pediatry, a potem najlepiej poprosić skierowanie do neurologa. Nie napisałaś czy Mała przy prężeniu sie płacze czy nie czy sie wygina. Trudno tu cokolwiek wiecej powiedzieć, Również przy kolce dzieci prężą się, mają twardy brzuszek i bardzo płaczą.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Site Admin
Awatar użytkownika

Znalazłam jeszcze artykuł Pani Katarzyny Pinkosz z Mamo, to ja na ten temat nieprawidłowego napiecia mieśni.

To, że dziecko mało śpi, a gdy czuwa, często zachowuje się niespokojnie, może być po prostu kwestią temperamentu. Ale jeśli płacze całymi godzinami, pręży nóżki i nawet przy piersi nie potrafi się uspokoić (jest zbyt pobudzone, by nasycić głód, odgina ciało do tyłu, często puszcza brodawkę, przestaje ssać, a potem nie potrafi ponownie jej uchwycić), nie można tego ignorować. Takie zachowanie może być wynikiem zaburzeń pracy układu nerwowego. Warto zgłosić się z maluszkiem na kontrolę do neurologa.
Niepokojący spokój
Może też być odwrotnie: malec właściwie zachowuje się tak, jakby nie było go w domu. Rzadko płacze, niczego się nie domaga, nie unosi do góry nóżek, nie okazuje radości na widok mamy. Jest bardzo spokojny, ale tylko do chwili, gdy chcemy zmienić jego pozycję, unieść go, przewinąć - wtedy zaczyna głośno krzyczeć. Gdy kładziesz go na brzuszku, nie próbuje nawet unieść główki.
Sprawdź sama
Już w pierwszych trzech miesiącach można sprawdzić, czy niemowlę ma prawidłowe napięcie mięśniowe. Przede wszystkim sama uważnie obserwuj maluszka. Warto porozmawiać z lekarzem, jeśli:
- Dziecko, leżąc na plecach, często odgina do tyłu główkę i tułów (niemal tak, jakby na główce robiło mostek). Ma mocno napięte mięśnie grzbietu. Jeśli bardziej napięta jest jedna strona ciała, maluszek nie leży prosto.
- Ssąc pierś, często pręży się i denerwuje, przyjmuje niewygodne pozycje.
- Ma przez cały czas mocno zaciśnięte piąstki, wyprostowane i wyprężone rączki i nóżki (w pierwszych tygodniach życia powinien leżeć w pozycji "żabki").
- W pozycji na brzuchu nienaturalnie wysoko podnosi główkę, mocno odginając kręgosłup i układając ręce wzdłuż tułowia.
- Nie zwraca uwagi i nie cieszy się, gdy podchodzi do niego mama i go zagaduje (powinien radość wyrażać ruchem).
- Nie stawia żadnego oporu, gdy go przekręcasz lub bierzesz na ręce. Jest całkowicie bierny, a jednocześnie często ogarnia go lęk i głośno płacze, gdyż ma utrudnioną kontrolę nad swoim ciałem.
Zapytaj pediatrę
Diagnoza o nieprawidłowym napięciu mięśniowym nie oznacza bardzo poważnej choroby. Często konieczna jest jednak rehabilitacja, gdyż nawet niewielkie zmiany w układzie nerwowym mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka w późniejszych latach. Maluszek wiotki, ze zbyt słabym napięciem, może później niż rówieśnicy zacząć wstawać, gorzej niż koledzy biegać, z trudem uczyć się jazdy na rowerku. Dziecko ze zbyt dużym napięciem mięśniowym miewa kłopoty z koncentracją uwagi. Również niektóre wady ortopedyczne, jak np. płaskostopie czy skrzywienie kręgosłupa, mają właśnie neurologiczne podłoże. Jeżeli odpowiednio wcześnie podejmie się rehabilitację, można im zapobiec i zapewnić dziecku szansę jak najlepszego rozwoju.
Dlaczego tak się dzieje?
Nieprawidłowe napięcie mięśni często jest spowodowane niewielkimi urazami podczas porodu, np. niedotlenieniem (dziecko mogło być np. okręcone pępowiną lub zbyt długo przeciskało się przez kanał rodny) albo niewielkim krwawieniem. Tego typu zmiany można zaobserwować na podstawie przezciemiączkowego USG. Jeżeli istnieją jakiekolwiek podejrzenia, warto takie badanie wykonać. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe mogą mieć też dzieci z przedłużającą się żółtaczką, a także wcześniaki.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

moja Martynka miała cięzki poród 5 pkt. Abgar co spowodowało, ze od 6-ego tygodnia miała wzmozone napięcie mięśniowe, objawy były takie, ze płakała i się prężyła przy jedzeniu, spała kilka razy w ciągu dnia , ale niedłużej niz po 30 minut, nie lubiała leżeć na brzuszku, nie podnosiła główki, leżąc na plecach wyginała się w litere C. To był koszmar, byliśmy z żoną załamani, ale dzięki wspaniałej Pani Dr z Wrocławia, Pani Jakuszko po 5 miesiącach ćwiczeń metodą Vojty doprowadziliśmy( a właściwie to moja zonka bo to ona ćwiczyła i płakała razem z Martynka podczas ćwiczeń) do tego, że Martynka wyprzedziła swoich rówieśników w rozwoju psychomotorycznym o 2 miesiące, teraz ma skończone 7 miesięcy a zachowuje się jak dziecko dziewięciomiesięczne. Byłem najsmutniejszym tatą kiedy Martynka się urodziła z 5 pkt. z Niedotlenieniem, bo jako fizjoterapeuta wiedziałem jakie to może miec konsekwencje, ale może dlatego, że zdawałem sobie z tego sprawe dzisiaj po efektownej rehabilitaji w/w metodą jestem najszczęśliwszym tatą widząc jak wspaniale moja córeczka się rozwija. Proszę was nie bagatelizujcie w/w objawów konsultujcie swoje maleństwa u specjalistów, a nie tylko u pediatrów, bo to co możecie dać najlepszego dla swoich pociech to to, żeby były od początku zdrowe i dobrze się rozwijały. Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie bezbronnego malca. Pozdrawiam. Mąz kochanej żonki i ojciec kochaniutkiej córeczki Martynki.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Cześć dziewczyny,
Mojej koleżanki synek ma problemy z napięciem mięśniowym.............
czy ma któraś jakieś namiary na dobrego neurologa i rehabilitanta w Warszawie???????????????

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

nam mowili, że mamy niby wzmozone napiecie ale dostalismy sie do rehabilitantki Vojty i powiedziala ze to nierownomiernie rozlozone napiecie (nogi mocno barki słabo). U nas ogólnie Vojta okazała sie bardzo skuteczna wiec bym polecała - moze cwiczenia zwłaszcza na poczatku sa trudne ale efekty sa bardzo szybko. Jak wpiszesz w googlach Vojta dostaniesz adres z lista rehabilitantow po wojewodztwach z tego co widze masz w czym wybierac ;) na moje wojewodztwo były 2 osoby tylko

Ropuszka Ewa - 12.07.07 g.13:50 50cm 2365g .. 07.01.08 -> 1 dzien w domu ;)
Obrazek
Zoperowana 21 grudnia

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dziękuje bardzo:) :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

a prosze bardzo ;) i powodzenia zycze ;)

Obrazek
Zoperowana 21 grudnia

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Należy zaznaczyć, że rehabilitacja metodą vojty jest często bardzo nieprzyjemna dla dziecka.
Ja osobiście polecam NDT-Bobath. Zupełnie inne techniki i inne podejście do pacjenta.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Podejscie zalezy od rehabilitanta akurat, kobieta która z nami ćwiczy jest tak niesamowicie ciepła osoba ze Vojta w jej wykonaniu to po prosut arcydzielo :P Na poczatku nam sie Ewa troche irytowała przy tym ale po tygodniu cwiczen sie uspokoila i przyjmuje je bez marudzenia ;). U nas po tygodniu cwiczen zaczeła powoli trzymac rece razem (miala bardzo oslabione barki przez wenflony, sondy itd itd itd) wiec u nas vojta sie naprawde super sprawdza choc w tej chwili nam nasza rehabilitanta robi łaczone tj troche vojty a troche "zabaw" ale specyficznych.

ale to prawda wiele osob rezygnuje z Vojty bo nie sa w stanie wytrzymac tego tygodnia. Zreszta co tu duzo mówic, dla jednych lepsze to, dla innych co innego ;)

Obrazek
Zoperowana 21 grudnia

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Mowia ze Vojta jest dla ciezszych przypadkow..
nie wiem.. nie znam metody..
my mamy NDT Bobath i maly nieraz az pieje ze szczescia..
chociaz slyszalam ze Vojta szybciej dziala.. na efekty Bobatha trzeba cierpliwie czekac..
jesli nie jest zle.. to po co meczyc dziecko ;)

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ]  Moderator: Moderatorzy

Strefa czasowa UTC [letni]