Dzisiaj jest pn lis 18, 2019 5:26 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Zdrowie kobiety

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość

chciałabym sie dowiedzieć czy beta-karoten moze być szkodliwy dla dzidziusi. lubie bardzo soczki marchwiowe KUBUŚ, i pije przynajmniej 2 szklanki dziennie...a raczej piłam jeszcze tydzień temu.
Jestem w 5 tygodniu ciąży i nie chciałabym zaszkodzić maleństwu.
Czytałam, ze beta-karoten jest przerabiany na witamine A, ale w ilościach tylko nam potrzebnych i dlatego nie jestesmy w stanie przedawkowac witaminy A pijac np soczki marchwiowe. Czy to prawda??

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Prawda, ale nie do końca... przedawkować można, ale jeśli pijesz dwie szklanki soku marchwiowego dziennie, to nie masz się czego obawiać :) a skoro lubisz to na zdrowie :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

wit.A należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a nie do rozpuszczalnych w wodzie, dlatego nie wydalamy jej nadmiaru z moczem tak jak w przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie i przyjmowana w za duzych ilościach ma zdolność do kumulowania się w organizmie, istnieje więc ryzyko przedawkowania, jednak tak jak napisała mychola soczek możesz w takich ilościach pić spokojnie. Na zdrowie :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Ja też jestem ciekawa, a odpowiedzi padły tylko dookoła tematu, więc ponawiam i chodzi mi konkretnie o to: Czy beta-karotenem można przedawkować witaminę A, czy zrobi jej się tylko tyle ile trzeba?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

zgadzam sie Asiu z Toba... w końcu beta-karoten to nie to samo co witamina A, to jest prowitamina czyli pierwotna forma witaminy. tyle sie już naczytałam w sieci, że już sama w głowie mi sie pomieszało..
zatem pytanie do lekarza...czy przyjmując pod postacią pokarmów i napojów beta-karoten, jestesmy w stanie przedawkować witamine A??????????

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Wydajność wchłaniania beta-karotenu jest wysoce zmienna - wchłanianie beta- karotenu z marchwi i innych bogatych w ten antyutleniacz produktów wynosi ok. 5%, ale z drugiej strony wydajność przyswajania beta- karotenu z preparatów witaminowych może wynosić 70% a nawet więcej. Zaleca się, aby kobiety ciężarne spożywały owoce i warzywa bogate w beta-karoten pięć razy dziennie, należy jednak uważać, ażeby nie przedawkować beta-karotenu w suplementach diety (właśnie z uwagi na zwiększone wchłanianie z takich preparatów). Spożycie dużej ilości beta-karotenu z produktów naturalnych może przyczynić się do żółknięcia skóry. Przedawkowanie beta-karotenu przeważnie nie jest groźne dla organizmu, gdyż jest on kumulowany w tkance tłuszczowej i organizm korzysta z niego w razie potrzeby, przekształcając go w witaminę A :) Ale tak jak ze wszystkim - po prostu trzeba zachować umiar tzn. wcinać nie tylko marchewki :lol: :lol: :lol: Beta - karoten w preparatach witaminowych dla ciężarnych jest zawarty w bezpiecznej ilości - także się nie martwić i pić soczki :D Mi marchewka w ciąży wyjątkowo smakuje i soczki marchwiowe też :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Ja kilka lat temu piłam po litrze soku marchwiowego dziennie, bo mi smakował.Po pewnym czasie zrobilam się doslownie pomarańczowa, dlonie mialam takie, jakbym orzechy obierala...wyglądałam okropnie!!!I od tamtego czasu nie mam chęci na sok marchwiowy...bleeee...

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Zdrowie kobiety

Strefa czasowa UTC [letni]