4 miesiąc
Dzidziuś
W tym okresie dzidziuś bardzo przypomina juz miniature malego dziecka, aczkolwiek jego glowa jest ciągle zbyt duza w stosunku do reszty ciala, a konczyny nieproporcjonalnie krótkie i cienkie. Malec wyksztalcil juz struny glosowe i gdyby nie otaczająca go woda, móglby troche pokrzyczec. Uaktywnia sie jego zmysl sluchu, a dziecko staje sie wrazliwe na dLwieki. Potrafi gwaltownie poruszyc sie pod wplywem halasu, a juz wkrótce bedzie moglo rozpoznawac znajome odglosy. Zewnetrzne narządy plciowe wyksztalcily sie na tyle, ze mozna juz rozpoznac, czy spodziewacie sie dziewczynki czy chlopca. Wyksztalcil sie takze rdzen kregowy, a serce ma dwa przedsionki, dwie komory i mnóstwo pracy. Pompuje 30 l krwi na dobe w tempie dwa razy wiekszym od serca doroslego czlowieka. A wszystko po to, zeby rozprowadzic zyciodajną krew po 7,5 centymetrowym organizmie, który wazy teraz okolo 14 gramów. Pod koniec miesiąca dziecko jest juz bardzo aktywne. Przejawia wyraLne zainteresowanie światem zewnetrznym, który przeciez od niedawna dopiero poznaje. Na razie ogranicza sie on wprawdzie do ciasnej przestrzeni pecherza plodowego, ale przeciez i tu jest jeszcze wiele do odkrycia. Bardzo przydają sie w tym celu receptory czuciowe. Maluch odsuwa rączke, gdy przypadkiem dotknie pepowiny, a czasami sam ją chwyta. Stara sie jak najowocniej wykorzystac czas, w którym gabaryty pozwalają mu jeszcze na swobodne poruszanie sie. Chetnie macha rączkami i nózkami, przekreca sie, przeciąga i porusza paluszkami. Lubi tez od czasu do czasu possac kciuk, a niekiedy miewa czkawke.
Mama
Nadchodzi czas ulgi! Drugi trymestr przynosi zwykle poprawe samopoczucia i nastroju, co wiecej, moze obudzic w Tobie poklady entuzjazmu, jakich nawet sie nie spodziewasz. W tym okresie przyszle mamy są juz zwykle po wszystkich trudnych przejściach pierwszego trymestru i od nowa budzi sie w nich radośc zycia. Zwykle ustepują wymioty, mdlości i nadmierna nerwowośc. Jednak Twój organizm wciąz nie przestaje Cie zaskakiwac. Oto na środku brzucha, najcześciej ponizej pepka, pojawia sie ciemna, biegnąca pionowo w góre, linia. U jednych kobiet jest on jasna i malo widoczna, u innych ciemna i bardzo wyraLna. Do porodu przetnie ona prawdopodobnie caly brzuch, ale po porodzie stopniowo zaniknie. Mozesz byc takze podatna na omdlenia, które wystepują dośc czesto w pierwszej polowie ciązy. Są nastepstwem obnizania sie ciśnienia tetniczego krwi, a co za tym idzie niedotlenienia mózgu. Organizm sam upomina sie o jego dotlenienie, sprowadzając Cie do pozycji lezącej. Samo omdlenie nie jest groLne dla Ciebie ani dla dziecka. GroLne mogą byc jedynie skutki upadków, dlatego lepiej ich unikac. Powinnaś zacząc cwiczyc glebokie oddychanie. Codziennie siadaj wygodnie na krześle, rozluLniaj sie, rece swobodnie ukladaj na brzuchu, tak abyś czula jak sie unosi, i powoli, gleboko wciągaj powietrze, a nastepnie powoli je wydychaj. Kilka razy odetchnij normalnie i powtórz cwiczenie. Zacznij od 5 powtórzen w tym trymestrze, aby dojśc do 10 w trzecim. Prawidlowe oddychanie jest nieocenionym środkiem pomocniczym przy lagodzeniu bólu i napiecia w trakcie porodu.
Tata
I Ty poczujesz lada moment pozytywną energie swojej zony. Prawdopodobnie zmusi Cie do remontu, gdyz w przyplywie nowych sil witalnych zacznie mościc sobie gniazdko. Po calym dniu wiercenia, malowania i przestawiania, wyciągnie Cie wieczorem do kina albo na spotkanie z przyjaciólmi. Podzielaj jej optymizm, a na pewno skorzysta na tym Wasze dziecko. Drugi trymestr prawidlowo przebiegającej ciązy to doskonaly czas na wycieczki i podróze. Kobieta ma wtedy duzo energii, ciezar ciala nie wzrósl jeszcze na tyle, aby jej przeszkadzac, a uciązliwości pierwszego trymestru minely. Nalezy wybrac jak najmniej meczący środek lokomocji i miejsce o niezbyt zimnym lub gorącym klimacie. Trzeba tylko pamietac, aby zabrac ze sobą karte ciązy oraz numer telefonu do prowadzącego lekarza i mozna ruszac w droge. Warto skorzystac z tej okazji, zwlaszcza ze po urodzeniu dziecka nie predko wybierzecie sie znów w podróz tylko we dwoje. Jezeli nie mozecie pozwolic sobie teraz na wycieczke, zadbajcie przynajmniej o codzienne spacery. Nie powinny to byc oczywiście dlugie i zbyt forsowne wedrówki, ale mala przechadzka na dotlenienie przyda sie calej Waszej trójce.
Badania
O ile lekarz nie zaleci inaczej, Twoje wizyty w gabinecie ginekologicznym w drugim trymestrze bedą odbywac sie co 3 - 4 tygodnie. Jak w poprzednim trymestrze, przy kazdej wizycie czeka Cie badanie ogólne, pomiar ciśnienia krwi, określenie masy ciala, badanie ginekologiczne oraz analiza krwi i moczu. Wykrycie w moczu bialka, przy jednoczesnym stwierdzeniu nadciśnienia tetniczego i obrzeków, pozwala na szybkie wdrozenie leczenia, które ma uchronic Cie przed gestozą, czyli zatruciem ciązowym, groLnym zarówno dla Ciebie, jak i Twojego malenstwa.
Dieta
W drugim trymestrze powinnaś zadbac przede wszystkim o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości plynów - co najmniej 2 l, a wiec 8 szklanek dziennie. Jezeli na dworze panuje upal, niech to bedzie nawet o 4 szklanki wiecej. Wieksze zapotrzebowanie na plyny w tym okresie wiąze sie z koniecznością lepszego ukrwienia lozyska, które w ten sposób zapewnia dziecku prawidlowe odzywianie. Wazny jest tez rodzaj plynów, które przyjmujesz. Najlepiej, aby byly to: woda niegazowana, chude mleko, soki owocowo-warzywne i zupy. Jeśli mozesz, zrezygnuj, albo przynajmniej ogranicz do minimum spozycie kawy i herbaty, które powodują, ze tracisz wode, wydalając ją wraz z moczem oraz napojów gazowanych, które mają dzialanie wzdymające. Ponadto kawa i herbata podnoszą ciśnienie. Nie rezygnuj natomiast calkowicie z soli, która nie jest tak szkodliwa dla kobiet w ciązy, jak niegdyś sądzono. Jej niewielka ilośc jest potrzebna, by organizm prawidlowo gospodarowal gromadzoną przez siebie wodą. Poza tym, zawarty w niej jod to pierwiastek niezbedny do prawidlowego funkcjonowania tarczycy - gruczolu regulującego prace calego organizmu. Twój maluch rośnie teraz niezwykle szybko, korzystając z Twojej energii. Uzupelniaj jej braki, jedząc produkty bogate w weglowodany, takie jak produkty zbozowe, owoce i warzywa. Dobrym Lródlem energii są tluszcze. Pomagają takze przyswajac niektóre skladniki odzywcze - szczególnie witaminy A i E, oraz biorą udzial w tworzeniu tkanki nerwowej plodu. Musisz jednak dobierac je tak, aby nie byly przy okazji Lródlem nadmiernej liczby kalorii. Najzdrowsze są tluszcze roślinne, zawarte w sloneczniku, oliwkach, soi, migdalach, orzechach, kukurydzy. Dieta powinna jednak zawierac takze niewielką ilośc tluszczów zwierzecych, np. maslo.
|