Dzisiaj jest sob paź 25, 2014 9:44 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wody płodowe

Panie doktorze co oznacza zapis w karcie ciąży "Ilość płynu owodniowego 23"? Dodam, że to 38 tydzień ciaży. Nie ma napisane nic jakiemu togodniowy w/w ilośc odpowiada i wcześniej zawsze ilość wód odpowiadała tygodniowi ciąży. Minimalna zmiana (różnica tygodnia) była w 32 tygodniu ciąży

Ostatnio zmieniony wt mar 13, 2007 3:49 pm przez tea, łącznie zmieniany 1 raz

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

wody plodowe okresla sie w usg mianem AFI i jest to podane w liczbie a nie w tyg ciazy... :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

No tak tylko co to oznacza? Wiem, że jest go mniej niż powinno, ale czy aż tak dużo go brakuje? No i czy jest się czym martwić?

I jeszcze jedno pytanie - ile ruchów powinno byc w tym tygodniu ciąży? ( bo słyszałam przeróżne zdania). Ponoć najmniej ma byc 3-4 na godzinę. No ale ja zliczam z całego dnia ruchy i dzielę przez ilość godzin.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

ja nie licze ruchow wcale...mam dobrze czuc dzidzusia..to sa slowa mojego gina...a AFI mam 9 i to tez jest w normie...tak wiec nie wiem co twoje 23 oznacza...jezeli AFI to napewno nie jest za malo wody... :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

tea dzidzius na pewno nie rusza sie 3-4 razy na godzine bo spi duzo :) mi wystrczalo ze dzidzia ruszala sie o stalych porach (o ile twoja dzidzia tez takie ma ;)) a co do iosci wod plodwych to sa rozne normy AFI powinno wynosic od 7 do 10 (lub wg innych do 15cm3) wiec tez nie wiem co to jest to 23 :?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Myślę, że chodziło jednak o indeks AFI. Ilość wód płodowych zmienia się w czasie ciąży i zależy od różnych czynników, między innymi od tygodnia ciąży. Przyjmuje się, że pod koniec ciąży w worku owodniowym znajduje się 800 - 1200 ml płynu owodniowego. Generalnie jako prawidłową ilość płynu owodniowego uważa się AFI zawartą między liczbami 8-20, Ty masz trochę więcej :? a lekarz nie zwrócił uwagi na zwiększoną ilość płynu owodniowego
:?:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Jeju dziewczyny. Lekarz mi powiedział, że mam mniej wód niż powinno się mieć :shock: Ponoć to sie przekłada na wygląd brzucha. Czyli duży brzuch - dużo wód. A mój brzuch jest średni. Z tego co czytałam, to ilość wód się obniża po 36 tygodniu ciąży. Lekarz kazał mi dużo pić. Dlatego sama nie rozumiem.

Jesli chodzi o ruchy to na forum tym dziewczyny piszą, ze lakarze każą się kontaktować szybko jeśli ruchów jest mniej niż 10 :shock: wiadomo, że pod koniec ciąży ruchów jest mniej. Ja liczę ruchy cały dzień i dzielę przez liczbę godzin. I mi wychodzi średnio (teraz) 6-8 ruchów/godzinę. Tak jak mówię jednej godziny jest ich 1 ruch a na druga będzie ich 15! Więc już sama niewiem jak to ma być.

Acha czy KTG musi być w pozycji leżącej?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Tea może to jednak nie AFI, bo wyszłoby, że jest sporo tych wód :roll: A gdyby to nie było jednak 23 tylko 2,3 to byłoby ich stanowczo za mało :? Nie wiem, ale nie martw się skoro lekarz nic nie mówi to może rzeczywiście jest oki... :wink: KTG najlepiej zrobić na leżąco niestety :? ale można leżeć na boku :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Nie no sprawdzam kolejny raz. I jest napisane "Ilość płynu owodniowego 23". Patrzę na wpisy wcześniejsze i jest tak 33 tydzień ciąży - ilość płynu owodiowego 32. :shock: Lekarz powiedział, że ilość się nie zmieniła więc niewiem o co chodzi. Acha robiąc USG mówił, że miejsce jest, bo są "jakieś kieszonki" :shock:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

:shock: :shock: :shock: to ja już nic nie rozumiem :oops:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

a jeszcze znalazłam coś takiego w necie
Cytuj:
AFI – amniotic fluid index – objetość płynu owodniowego (index Phelana)

Jest to suma przestrzeni płynowych w czterech kwadrantach macicy, mierzona w wymiarze AP, bez części drobnych, wyrażona w cm.

Norma przyjęta w naszym ośrodku: 5 – 20 cm.
Więc raczej jest to to AFI.
PANIE DOKTORZE NIECH PAN POMOŻE[/b]

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Tea niestety nie ma teraz doktora na forum :? też by mi się nieraz przydał :wink: no niestety na razie porządku na forum pilnuje Lila i ja, no i oczywiście pozostała część forumowiczek :wink: Staramy się w miarę sensownie odpowiadać na pytania, ale czasem to trudne :oops: No, ale skoro Twój lekarz powiedział, że jest mało wód to ja zgłupiałam :shock: A jakiś norm nie masz podanych, bo ja na wczorajszym wydruku z USG mam napisane: AFI=18,84 cm i podany przedział (8,54-24,67), czyli wartości z tego przedziału są prawidłowe dla mojego wieku ciąży.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Mychola o to chodzi, że ja nie mam wydruku z USG (lekarz nie daje). Lekarz wpisuje wynik w karte ciąży. I tyle. Jak piszecie o tym AFI (myslę, że jednak o to AFI chodzi) to tez podajecie inną normę tj. od 7 a w necie pisza od 5. W necie też znalazłam, że pod koniec ciąży ilośc wód się obniża, i nie powinna być mniejsza niż 200. Więc może to kwestia jednostki. Nie rozumiem tego. wiem, że się stracie!!!! A zdrugiej strony to jakby było źle to by mnie chyba juz do hospital wzięli i może już "rozpakowywali mnie". Wkońcu jest to 39 tc.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Tea pewnie, że gdyby coś niepokojącego się działo to by Cię już rozpakowali :wink: A te 200, o których piszesz to chyba akurat 200ml :wink: tak mi się wydaje, że w ml też można podać ilość wód płodowych :wink: to też jednostka. Szczęśliwego porodu :lol:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

są dwie metody mierzenia ilości wód płodowych, indeks AFI- prawidłowo od 5 do 20, i druga metoda, której nazwy teraz nie pamietam, w kazdym razie chodzi o to, że średnia z dowolnych 4 kieszeni (odleglość ciałka od worka płodowego) powinna wynosić więcej niż 2, 5 cm.
Ja w 36 tc miałam AFI 7 i lekarz od dopleara mnie nastraszył, że "nie mam wód płodowych" nieszle spanikowałam- potem dwóch lejarzy innych mi tłumaczyło o co w tym wszytskim chodzi i ze jest ok. Na monitorze, poLoznik mierzył mi wody- średnia z 4 kieszeni wynosiła powyżej 2,5 cm, chcociaż te 4 kieszenie to było tak na styku tej normy, za chwilę lekarz pokazał 5 kieszeń i tam miałam płynu powyżej 5cm- więc wystarczająco duzo. I teraz reasumując- kieszenie lekarze znajdują dowolnie, tak na chybił trafił, przy dupce, nóżce, pleckach, potem liczą srednią po prostu, wynik nie musi być prawdziwy, jest orientacyjny, potem przekłąda sie go najczesciej na indeks AFI- tu pod koniec ciązy ma być wiecej niż 5.(ale nie znam mechanizmu przekąłdania tych cm na AFI) Wynik 23- to prawdopodobnie, tak jak kojarze z tych tłumaczen, suma cm z 4 kieszeni- czyli bdb.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Moderator: Moderatorzy

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]