Dzisiaj jest czw lip 31, 2014 3:16 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Site Admin
Awatar użytkownika

Ochrona kobiet w ciąży
Naruszenie przez pracodawcę przepisów gwarantujących pracownikom uprawnienia związane z rodzicielstwem stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i skutkuje ukaraniem grzywną.

W przepisach kodeksu pracy znajdują się regulacje, które pracownicom w ciąży przyznają szczególną ochronę i uprawnienia.

Z chwilą przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży, bądź od chwili, gdy stan ciąży staje się widoczny bez względu na to czy pracownica dostarczyła odpowiednie zaświadczenie, pracodawca zobowiązany jest stosować przepisy o ochronie pracy ciężarnych.

Pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia wzbronionych takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pozostałych pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia jest obowiązany dostosować warunki pracy do wymagań określonych przepisach lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy.
Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, należy przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Jest to zakaz bezwzględny – obowiązuje od chwili przedłożenia przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży i nie może on być uchylony nawet wtedy, gdy pracownica wyrazi zgodę.

Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Niedopuszczalne jest zlecanie ciężarnej pracownicy świadczenia pracy w miejscu położonym w innej miejscowości bądź w obrębie danego miasta, jeśli dotarcie do wyznaczonego punktu wymagałoby nadmiernego wysiłku i czasu.

Pracownica zatrudniona w porze nocnej na okres jej ciąży musi mieć zmieniony rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, musi być przeniesiona do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej. Jeżeli nie ma takich możliwości pracownica powinna być zwolniona na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Powyższego nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Powyższego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Powyższego nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.....

a co jeżeli umowa jest umową zlecenie???

Offline Wyświetl profil  

Tytuł: zwolnienie

czy pracodawca moze zwolnic zaraz po powrocie z macierzynskiego czy jest jakis okres ochronny???

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

pracodawca nie chce mi umożliwić doksztalcania się, chciałam zmienić wymiar etatu, ale nie chce się zgodzić, czy jeśli złożę wypowiedzenie a w tym czasie okaże sie, że jestem ciąży, to mogę cofnąć wypowiedzenie?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

a jaką masz umowę o pracę? Jeśli na czas nieokreślony i określony to możesz. Nie wiem jak jest przy umowie o dzieło lub zlecenie

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

witajcie przyszle mamiczki;)
Jestem zatrudniona na 3-4 etatu na czas okreslony.Dalam juz szefowi zaswiadczenie o ciazy.
Czy jezeli szef widzi ze warunki dla kobiety w ciazy sa nieodpowiednie tzn ze jest zimno, jest przeciag itp czy nie powinien zadbac o to zeby sie to zmienilo?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

U mnie się zaczyna 9 tydzień. Nie wiem co mam robić, czy powiedzieć kierownikowi że jestem w ciąży czy poczekać jeszcze z miesiąc.
Później na moje miejsce bedzie musiał kogoś przyjąć do pracy.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Mam pytanie: jeżeli mam umowę na czas określony do grudnia przyszlego roku a jestem w ciąży to jestem chroniona prawem od czasu zajscia w ciążę, czyli przez okres całej ciąży czy dopiero od trzeciego miesiaca ciąży? Proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam:)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Z tego co wiem to pracodawca nie moze Cie zwolnić także śmiałoleć po zaświadczenie o ciąży do lekarza. Jesteś chroniona przez całą ciąże. nie są chronione kobiety które maja umowe na czas próbny 3 miesiące lub miesiąc które kończą się przed 3 miesiącem ciąży.

POZDRAWIAM

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam,termin porodu mam na ok 12 paźdźiernika,31 paźdźiernika kończy mi sie druga umowa(3 powinna byc na stałe) .Z dniem 31 pażdźiernika będę juz na urlopie macierzyńskim.Czy zaklad pracy może mi tej umowy na stale nie dac?Czy może mi dac umowe na czas urlopu macierzyńskiego a potem zwolnic?:(

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

czy ktos mi odpowie??

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
1 żółta kartka

Sylwia niestety po urlopie macierzyńskim mogą Cię zwolnić.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Hej

Od którego miesiąca obowiązuje ochrona kobiety w ciąży?? Chodzi mi o pracę w porze nocnej.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam, mam pytanie... w sumie szukalam odpowiedzi już wszędzie ale nic nie mogę znaleźć na ten temat. Jestem obecnie w 4 miesiącu ciąży i odbywam staż absolwencki z pup w prywatnej firmie. Chciałam się dowiedzieć jakie przepisy regulują moją sytuację. Czy pracodawca ma prawo zerwać ze mną umowę o staż jeśli będę dłuższy okres na L4?? (od 19 maja jestem na zwolnieniu). Czy prawdą jest że pup ma obowiązek placenia mi zasiłku do momentu poradu, nawet jeśli staż kończe we wrześniu?? Proszę o odpowiedz albo nazwy jakiś ustaw gdzie znajdę odpowiedzi na te pytania.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Expert
Awatar użytkownika

To jest staż absolwencki a nie praca na etat więc PUP nie może zerwać umowy ze względu na zwolnienie lekarskie chyba że od pierwszego dnia stażu jesteś na zwolnieniu lekarskim to na podstawie że plan stażu nie jest wykonywany mogą ci skrócić czas stażu. Zwolnienie lekarskie jest płatne tyle ile dostajesz za staż. Po skończeniu stażu pracodawca z którym PUP zawarł umowę że odbywasz u niego staż nie ma obowiązku przedłużać ci umowy do dnia porodu bo to nie jest umowa o pracę.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Aha, rozumiem. Przepracowałam 2 tygodnie jak narazie... staż trwa do września więc do tego czasu będąc na zwolnieniu powinnam mieć wypłacone stypendium z pup, dobrze rozumiem?? a czy orientujesz się może gdzie znajdują się jakieś regulacje prawne dotyczące właśnie stażu pup??? chętnie poczytam o tym.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Expert
Awatar użytkownika

USTAWA
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy1)
(Dz. U. z dnia 1 maja 2004 r.)
ale wchodzi niedługo nowelizacja.
Tak, dostaniesz pieniądze mimo przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witajcie, prosze o radę, bo w końcu nic nie rozumiem. Pracuję w szkole, jako nauczyciel, to moja druga umowa w tej szkole. Kończy mi się ona 30 czerwca, nie jestem zatrudniona na zastępstwo. 30 czerwca bedę w 8 tygodniu ciąży. Dowiedziałam się jednak, ze jak jestem teraz w ciązy, to mój dyrektor musi mi przedłuzyc umowe na czas ciąży i macierzyńskiego. Czy nie, bo to nie będzie 3 miesiąc?
Proszę o odpowiedź, pilne. Pozdrawiam

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Expert
Awatar użytkownika

jeśli w ostatnim dniu umowy nie będziesz co najmniej w 3 m. ciąży to pracodawca nie ma obowiązku przedłużać umowy.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

No własnie słyszałam, że w szkole nie obowiązuje Kodeks Pracy, tylko Karta Nauczyciela i pracodawca musi mi przedłuzyc umowe. Przejdę sie do Inspekcji Pracy i dzięki wielkie za odpowiedx, pozdrawiam, papa

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Moderator: Moderatorzy Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]