Dzisiaj jest sob gru 20, 2014 8:20 pm

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Aha, czyli nici z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego :(

A z tym zasiłkiem, to po porodzie do ZUSu muszę iść, czy potrzebny jest jakiś kwitek z pracy?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Hej :D
Dziewczynki mam pytanie: Od kiedy można iść w ciąży na zwolnienie??? Jest jakiś czas? Czy można iść od samego początku?

Pozdrowienia :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Expert
Awatar użytkownika

Na zwolnienie idzie się raczej wtedy kiedy jest się chorym albo ciąża zagrożona wymagająca leżenia i oszczędzania się. W każdej chwili lekarz może wystawić takie zwolnienie jeśli zachodzi taka potrzeba.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Fragila, to wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy... ja musialam iść na zwolnienie akurat ze względów zdrowotnych, ale nie tak dawno temu leżąc w szpitalu miałam okazję rozmawiać z dziewczynami, które pracowały, bo nie odczuwały żadnych dolegliwości i okazuje się, że w większości przypadków, rzadko kiedy miały w pracy jakieś przywileje... A potem trafiały na oddział w 26 tygodniu ze skróconą szyjką macicy i ryzykiem przedwczesnego porodu...
Ja uważam, że z roku na rok ciąże są coraz słabsze i jeżeli kobieta przeczuwa, że praca może się jakoś negatywnie odbić na ciąży powinna dostać zwolnienie, a nie dopiero wtedy, gdy pojawia się jakieś ryzyko, bo wtedy jest często za późno niestety.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Jestem na zwolnieniu ciągłym od 20.06 do dzisiaj. Moja kadrowa wyliczyła, że okres zasiłkowy kończy mi się 26.11 i po tym czasie będzie przysługiwał mi zasiłek rehabilitacyjny.

Mam pytanie - czy zasiłek chorobowy, który u kobiet ciężarnych trwa 182, liczony jest od tego okresu, kiedy ona ciągiem bierze zwolnienie w ciąży, bo moja kadrowa doliczyła jakieś zwolnienie z początku roku, kiedy jeszcze nie byłam w ciąży, a miałam zapalenie oskrzeli?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Medeah00 pisze:
(...)nie tak dawno temu leżąc w szpitalu miałam okazję rozmawiać z dziewczynami, które pracowały, bo nie odczuwały żadnych dolegliwości i okazuje się, że w większości przypadków, rzadko kiedy miały w pracy jakieś przywileje... A potem trafiały na oddział w 26 tygodniu ze skróconą szyjką macicy i ryzykiem przedwczesnego porodu... (...)

Nie do końca się zgadzam z Twoim zdaniem. O przywileje w pracy trzeba powalczyć. Tak samo jak o miejsce w autobusie i tramwaju, bądź w kolejce -nawet do uprzywilejowanej kasy. Poza tym codzienna aktywność jest bardzo ważna dla mamy i dziecka. Zamykanie się w domu i czekanie na kontrolę ZUSu naprawdę nie jest dobre ani dla kobiety, ani dla jej brzusia.
Mówi się o szkodliwości pracy w ciąży, a jakoś cicho jest o tym, że jesteśmy jako kobiety zbyt mało asertywne. A przecież często wystarczy ustalić z pracodawcą, co będzie należało do nowych obowiązków w ciąży. A w razie jakiegoś przegięcia z jego strony, odmówić wykonania zadania, bądź też napisać jego polecenie na papierze i kazać się mu pod tym podpisać - na pewno tego nie zrobi. Kto weźmie na siebie takie prawne ryzyko?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Mam do was wazne pytanie:
Otoz jestem w 11 tyg.ciazy.Na poczatku listopada zaczelam nowa prace,umowe dostalam od 19 listopada,na pelen etat na okres 2-och lat ,z tym ze ta umowa jest czesciowo kierowana dla osob bezrobotnych z PUP.
Moje pytanie brzmi: czy jak powiem pracodawcy ze jestem w 13 tyg ciazy,czy moze mnie zwolnic?Czy nie musze miec przepracowanych wiecej miesiecy,jak mam taki krotki staz pracy?Czy bede miala pelne prawo do zasilku macierzynskiego i wychowawczego?
Pilnie prosze o odpowiedzi!!!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Skoro jesteś w 15 tygodniu ciązy to Twój pracodawca absolutnie nie moze Cie zwolnić. Czy to jest Twoja pierwsza praca? Bo do wychowawczego trzeba mieć przepracowane minimum 6 m-cy ( kumuluje sie tu wszystkie okresy zatrudnienia) no ale w sumie teraz jak pociagniesz zwolnienie lekarskie to i tak upłynie troche czasu zanim urodzisz, wiec i macierzyński i wychowawczy bedzie Ci sie nalezał.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

No ja zawalczyłam o swoje prawa w czasie ciąży i... zostałam zwolniona z dniem porodu, a wszystko to zgodnie z literą prawa...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Expert
Awatar użytkownika

Ale z dniem porodu nie mogłas zostac zwolniona bo na urlopie macierzyńskim tez nie wolno zwolnić chyba że likwidacja pracodawcy albo dyscyplinarnie.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Fragila mogli jej nie przedłużyć umowy.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Expert
Awatar użytkownika

Ale zwolnić nie można.:)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Teoretycznie nie można a w życiu bywa różnie, bo pracodawcy zastraszają swoje pracownice itp. Moja koleżanka jest obecnie w 8 miesiącu ciąży i szef już jakies 3 miesiące temu kazał jej załatwić sobie chorobowe, bo nie ma dla niej stanowiska pracy... i biedna kombinowała co zrobić, bo z ciążą wszystko ok (na szczęście) i gin nie chciał jej wystawić zwolnienia... i sama powiedz co ma w tym wypadku zrobić, latac po PIP-ach i innych instytucjach żeby swoich praw dochodzić zamiast dbać o siebie i unikać stresów? w końcu załatwiła zwolnienie na bolacy kręgosłup(!) od internisty... a jak minęło 33 dni to pracodawca kazał jej iśc do ZUS-u załatwić sobie pieniędze(!) chociaż to przecież jego obowiazek żeby złożyc papiery...poszła i okazało sie że skur.... nie płaci za nią składek!
Tak więc ochrona kobiet w ciąży pięknie wygląda na papierze, a rzeczywistości jest taka że dla wielu pracodawców taka kobieta to zawalidroga z którą nie wiadomo co zrobić i najlepiej sie jej pozbyć... :evil:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam! Bardzo proszę o odpowiedz.Mianowicie od 23 lutego 2009r. zostałam skierowana na staż absolwenski z UP.Staż ma trwać do 3 lipca,idąc na staż byłam w 14tygoniu ciązy.Niestety po dwóch dniach wylądowałam na 30-dniowe zwolnienie do dnia 26 marca.W czwartek zadzwoniła do mnie Pani z UP,ze ze względu na długie zwolnienie tracę z dniem 26 marca staż i stypendium.Czy mogą mi wypowiedzieć staż jeżeli jestem na zwolnieniu w ciązy ??!!!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Od 1czerwca zostalam zatrudniona, mam umowe na czas nieokreslony. Jestem teraz w 9TC i chcialabym isc na zwolnienie.
Zeby isc na L4 musze miec przepracowane 30dni tak? I jesli w firmie zatrudniajacej jest nie wiecej niz 5pracownikow to ZUS od razy wyplaca mi 100% pensji i pracodawca jest zwolniony z placenia mi na L4??? Czy dobre mam informacje?
Oczywiscie przebywajac na L4 mozna byc przez 182dni i potem zasilek rehabilitacyjny czy teraz juz ten przepis sie zmienil?
Znajoma mi mowila ze jak byla w ciazy na L4 to przed uplywem 182dni poszla na 1dzien do pracy i znowu na L4 i potem te dni naliczaly sie od poczatku tzn nie musiala prosic o zasilek rehabilitacyjny...

Prosze o rade bo juz sama nie wiem jak to ma byc.

Aniolek 18.07.2008
Aniolek 10.11.2008

Obrazek
USG 11.08

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witaj kinga
Z tego co pamiętam przez pierwsze 33 dni choroby pracodawca wypłaca z własnych środków wynagrodzenie chorobowe. Po tym okresie wynagrodzenie zmienia się w zasiłek chorobowy, który finansowany jest w całości przez ZUS.
Zarówno zasiłek jak i wynagrodzenie chorobowe przysługują pracownikom, którzy nabyli prawo do wypłaty ww. należności po okresie 30-dniowego, nieprzerwanego ubezpieczenia (tzw. okres wyczekiwania).
Bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy przysługuje m.in.
absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych.
A odnośnie zasiłku rehabilitacyjnego: Od 1 stycznia 2009 r. również ubezpieczone, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni. :) więc problem rehabilitacyjnego rozwiązany :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
ZAKAZ HANDLU
ZAKAZ HANDLU

Witam.

Mam takie pytanie.

Kolezanka pracowala bez umowy ok. 2 miesiace.

Pozniej pracodawca podpisal z nia umowe na czas nieokreslony.

W tym momencie jest w 20 ktoryms tyg.(nie pamietam dokladnie) ciazy,

I teraz moje pytania:
Czy podpisujac umowe na czas nieokreslony bedac w ciazy
jest chroniona przed zwolnieniem z pracy.

Aha, a na rozmowie kfalifikacyjnej nie zapytal czy jest w ciazy i ja przyjal
nie wiedzac o tym do pracy.

Czy to ma jakies znaczenie, ze pracodawca nie wiedzial o ciazy przyjmujac kolezanke.

Chodzi mi o to, zeby On przypadkiem nie zwolnil jej z pracy mowiac,
ze jak ja zatrudnial to nie wiedzial o ciazy.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Pracodawca nawet nie ma prawa o takie osobiste sprawy jak ciaza pytac. A jesli nawet spyta to dozwolone jest klamstwo. Tak jest tutaj :P Podejrzewam, ze w Polsce podobnie... Warto sie upewnic...

http://www.prawo-pracy.pl/kodeks_pracy_ ... p-570.html
Jednocześnie zgodnie z Wyrokiem Sądu Najwyższego z 17.04.2007 r. (I UK 324/06): „Pracownica podejmująca zatrudnienie nie ma obowiązku ujawniania faktu pozostawania w ciąży, jeżeli praca, jaką zamierza podjąć, nie jest niedozwolona z uwagi na ochronę macierzyństwa”. Oznacza to, że kobieta w ciąży, która zamierza podjąć pracę znajdującą się w wykazie prac wzbronionych, powinna poinformować o swoim stanie przyszłego pracodawcę.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam

Mam pytanko : mam umowe na czas nieokreslony , jestem na l4 całą ciąże , termin na grudzien , firma w której jestem zarejestrowana prawie upadła..czy z dniem porodu mogą mnie zwolnić ? podobno mogą ze względu na złą sytuacje ekonomiczną firmy , pracowałam w biurze gdzie są jeszcze 3 dziewczyny i z powodu kłopotów finansowych zwalniają a mnie nie mogą dac innego stanowiska...
----mogą zwolnic?
----kto płaci mi macierzynski ?
----czy dochody męża sa brane pod uwage przy macierzyńskim i wychowawczym ?
Z góry dziękuje za pomoc...

Karolek 01.01.2010.r. 2970/51cm/18.10
Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

"Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę (w czasie ciąży lub urlopu macierzyńskiego) w razie upadłości lub likwidacji zakładu (art. 177 par. 4 kp). Zaawansowanie ciąży (czy jest to miesiąc, trzy miesiące czy pięć miesięcy) nie ma znaczenia."

kasiu pocztaj tez tu
http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79355,3830750.html

Aniolek 18.07.2008
Aniolek 10.11.2008

Obrazek
USG 11.08

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Moderator: Moderatorzy Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]