Dzisiaj jest wt wrz 02, 2014 1:23 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Wiem ze podobne pytania ( jakie chce zadac) sie powtarzaja ale jednak nie wszystko jest jasne dla mnie. Jestem zatrudniona ( na pelen etat ) na umowe o prace na 2 lata (od 1 lutego b.r. ). Zatrudniajac sie, bylam juz w 7 lub 8 tyg. ciazy ale prace te mialam juz zapewniona duzo wczesniej. Przed zatrudnieniem sie pobieralam przez 6 m-cy zasilek dla bezrobotnych. Czytalam i slyszalam ze ZUS moze podwazac i odmawiac wyplacania zasilkow osobom ktore zatrudniaja sie bedac juz w ciazy, twierdzac ze zrobione to bylo celowo. Sadze jednak ze nie jest to w porzadku i czasami nawet ponizajace. Od 18 czerwca jestem na zwolnieniu lekarskim i napewno zostane na nim juz do porodu ze wzg zdrowotnych . Moje pytanie to jak wlasciwie bedzie wygladac teraz moja sytacja finansowa? Czy ZUS wyplaci mi za L4 a dalej zasilek macierzynski? Czy ma podstawy by ta sytacje podwazac? Przeciez przez 5 m-cy pracowalam.
I jeszcze jedno, po 33 dniach zwolnienia to juz ZUS wyplaca pieniadze ( a nie pracodawca ) ale jak to jest dokladnie, w jaki sposob pracodawca rozlicza sie z ZUS'em? Czy mimo iz pieniadze dostaje sie z ZUS za L4 ( a pozniej np. zasilek macierzynski ), to czy pracodawca placi fizycznie jakas czesc pieniedzy os siebie w tym czasie dla ZUS'u czy tylko przedstawia dokumenty? Moze ktos będzie w stanie mi odpowiedziec na te polaczone pytania

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

fendi7 pisze:
Wiem ze podobne pytania ( jakie chce zadac) sie powtarzaja ale jednak nie wszystko jest jasne dla mnie. Jestem zatrudniona ( na pelen etat ) na umowe o prace na 2 lata (od 1 lutego b.r. ). Zatrudniajac sie, bylam juz w 7 lub 8 tyg. ciazy ale prace te mialam juz zapewniona duzo wczesniej. Przed zatrudnieniem sie pobieralam przez 6 m-cy zasilek dla bezrobotnych. Czytalam i slyszalam ze ZUS moze podwazac i odmawiac wyplacania zasilkow osobom ktore zatrudniaja sie bedac juz w ciazy, twierdzac ze zrobione to bylo celowo. Sadze jednak ze nie jest to w porzadku i czasami nawet ponizajace. Od 18 czerwca jestem na zwolnieniu lekarskim i napewno zostane na nim juz do porodu ze wzg zdrowotnych . Moje pytanie to jak wlasciwie bedzie wygladac teraz moja sytacja finansowa? Czy ZUS wyplaci mi za L4 a dalej zasilek macierzynski? Czy ma podstawy by ta sytacje podwazac? Przeciez przez 5 m-cy pracowalam.
I jeszcze jedno, po 33 dniach zwolnienia to juz ZUS wyplaca pieniadze ( a nie pracodawca ) ale jak to jest dokladnie, w jaki sposob pracodawca rozlicza sie z ZUS'em? Czy mimo iz pieniadze dostaje sie z ZUS za L4 ( a pozniej np. zasilek macierzynski ), to czy pracodawca placi fizycznie jakas czesc pieniedzy os siebie w tym czasie dla ZUS'u czy tylko przedstawia dokumenty? Moze ktos będzie w stanie mi odpowiedziec na te polaczone pytania

1.jesli Twoja pensja nie jest znacząco wygorowana w stosunku do kwalifikacji i sredniej w branzy to teoretycznie jest szansa ze zus nie podwazy zwazajac na to ze 5 miesiecy faktycznie pracowala. najczesciej podwazaja zatrudnienie osob ktore przepracuja miesiac i od razu ida na zwolnienie. Jesli do tego faktycznie widac ze pracoalas tj sa listy obecnosci, podpisywalas jakies dokumenty itp to nie masz sie czym martwic.

2. płaci zus i pracodawca nic do tego nie dopłaca. dotyczy to firm zatrudniajacych mniej niz 20 osób

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dziekuje za odpowiedz. Kwestia pensji nie powinna zostawic wiele do zyczenia poniewaz jest to prawie najnizsza krajowa. Zajmuje sie w firmie sprawami administracyjnymi. Jednak do podpisywania dokumentow upowazniona jest szefowa i szef. Nie ma czegos takiego takze jak lista obecnosci. Zreszta podobna sytacja byla w firmie ktorej pracowalm rok temu, zajmowalam sie transportem, bylam spedytorem miedzynarodowym ale rowniez tam nie bylo czegos takiego jak lista obecnosci a dokumenty podpisywala tylko szefowa. Tam z kolei pracowalam dwa lata bez zadnych zwolnien lekarskich. Sadze ze takie podwazanie przez ZUS zatrudnienia kobiet bedacych w ciazy to jawna dyskryminacja bo skoro ktos sie dobrze czuje przez kilka m-cy a nawet czasani do konca ciazy to ma nie podjac zatrudnienia tylko dlatego ze jest w ciazy i ma byc doslownie skazanym na przymusowe przesiedzenie w domu 9 m-cy? A pozniej sie mowi i pisze w gazetach ze nie ma chetnych do pracy za te najnizsze pensje.
Teraz zaczelam drugi miesiac zwolnienia, ktore dostarczylam do firmy. Po jakim wiec czasie moge sie spodziwac jakiejs odpowiedzi ze strony ZUS, czy to wyplaty pensji czy moze proby podwazenia mojej sytuacji? Moze i tym razem mi pomozesz?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

fendi ZUS raczej nie powinien sie czepiac.pisze "raczej" bo oni potrafia sie czepic takiej pierdoły że mózg staje. Z nimi nigdy nie ma nic na 100% pewne.
Jesli chodzi o wyplate wynagrodzenia robia to oni na koniec m-ca. Tak wiec w niedlugim czasie powinno ci wplynac na konto.
pozdrawiam;-)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
.

fendi7 ja mam podobną sytuację do Twojej, tylko że ja zostałam zatrudniona w zakładzie pracy od 5 kwetnia tego roku i nie wiedziałam że jestem w ciazy, o ciązy dowiedziałam się jakieś 2-3 tygodnie później, przepracowałam 2 miesiace i musiałam iśc na zwolnienie bo miałam plamienia, w tej chwili lekarka powiedziała że już zostawi mnie na zwolnieniu do końca ciazy dla pewności. Wczoraj byłam na wizycie w zusie, przysłali mi pismo że mam się stawić na kontrolę. Pojechałam, porozmawiałam z lekarzem i lekarz stwierdził że mogę być na zwolnieniu do konca ciazy bo mam zagrożenie ciaży. Dowiedziałam się że bardzo często wzywają kobiety do siedziby zusu na kontrole albo sami jeżdżą i kontrolują. Ale znam takie dziewczyny które nie miały żadnych kontroli i siedziały całą ciążę na L4 :) na to nie ma reguły :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

ja w zadnej ciąży nie miałam kontroli..na cale szczescie.. ale jak to sie mówi.. głupi ma ... :)
pozdrawiam :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Teraz to pozostalo mi jedynie czekac badz na jakies wezwania lub kontrole ZUS lub na "normalne" wyplacanie pensji a pozniej zasilku macierzynskiego.
Nuska zycze duzo zdrowia i pozdrawiam!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
.

fendi dziękuję bardzo :)
no wiesz, możesz być wezwana, mogą przyjść do Ciebie .... albo nikt Cie nie wezwie i nie przyjdzie a kasę będziesz dostawała co miesiąc na czas :)

pozdrawiam :)

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ]  Moderator: Moderatorzy

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]