Dzisiaj jest ndz lip 12, 2020 8:25 am

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Karmienie niemowląt i małych dzieci

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Mam do Was pytanie dotyczace rozszerzania diety mojej 5 miesiecznej corki-niejadki (karmionej obecnie juz tylko mm) :)

Wg schematu Laura powinna jesc 4x mleko po 180ml i 1x obiadek 150-180gr i 1x deser. Ona zjada mleko tylko w dawkach po maksymalnie 120 ml, a obiadek/deserek w dawkach po 1/3 - 1/2 sloiczka czyli po ok. 50-70gr. Nie wiecej. I teraz nie wiem, czy mam jej dawac kolejne porcje mleka zeby dobic do tej sumy 720ml (wyjdzie to samo co 4x180 tylko w porcjach 6x120) - tak robie teraz, co sprawia ze na pewno nie zje wiecej obiadku/deserku. Czy poprzestac na tej ilosci mleka co wypija teraz, a skupic sie na tym, zeby zjadla wiecej stalego posilku?
Nie wiem czy nie zagmatwalam za bardzo i czy zrozumiale jest to co napisalam...
Dodam, ze to jej slabe jedzenie widac w wadze, jest w 10 centylu (wzrost powyzej 90c). Podstawowe badania krwi i moczu zlecone przez pediatre wyszly ok. W lipcu mamy kolejna kontrole wagi i byc moze powtorzymy badania w wersji rozszerzonej.
Poradzcie plisss.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

A jak kondycja małej? Słabe jedzenie widać w jej temperamencie? :)
Ja bym postawiła na stałe posiłki. Wśród nich mogą się znaleźć kaszki (choćby z owocami). Nie szukaj drogi jak dobić do limitu mleka, bo to tylko statystyka.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

_a_n_i_a_ waga na 10 centylu wcale nie jest słabym wynikiem :wink: Nie daj się zafisiować tabelkom i schematom. Jak pisze Xez - to tylko statystyka :wink:

Możesz podawać mleko po stałym posiłku :)

Moja córka plasuje się na 3 centulu - jest zdrową i żwawą czterolatką :) Na początku bardzo sią martwiłam, dopóki nie uświadomiłam sobie, że sama wielka nie jestem i w mojej najbliższej rodzinie mam dwie chudzinki :wink: Czasem zje więcej, czasem mniej :wink: Jako niemowlak nie pasowała do żadnej tabelki :lol:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dzieki za odpowiedzi :)
Kondycyjnie, rozwojowo mala jest jak najbardziej w porzadku. Tryska energia i jest pogodna.
Czyli trzymac sie tych 4 mlek i 2 stalych? Bo jak dotad karmienie to u nas neverending story...Co godzine latam za mała z butla probujac jej wcisnac chociaz kilka ml :D:D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Trzymaj stałe pory posiłków :) Warto też ustalić miejsce do spożywania posiłków :) O ile to już możliwe :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Rodzice, którzy na starcie uważają swoje dzieci za niejadki i próbują w jakiś sposób obejść apetyt dziecka, mogą mu zafundować zaburzenia odżywiania. I zaczyna się w okresie niemowlęcym - budzeniem na posiłki, kombinowaniem, żeby zjadło według normy. Dziecko ma określony apetyt, a gdy się w to ingeruje, zaburza się potrzebę jedzenia i ono przestaje wiedzieć, kiedy jest głodne. Jako dorosłe je, nawet gdy nie jest głodne.
Dlatego lepiej słuchać dziecka :) Dopóki to nie jest patologia, dopóki dziecko jest zdrowe, to nie ma się co przejmować.
Mój młodszy syn też był badany na kilka przypadłości, które mogą powodować niską wagę. Długo był na niskich centylach, praktycznie nie przybierał na wadze tylko się wydłużał. Raz na jakiś czas przybyło mu pół kilo. Do niedawna mogłam go porównywać wagowo z dziećmi nawet 2 lata młodszymi. Pewnie dalej tak jest, bo wciąż nie szybuje, ale teraz - w wieku 5 lat - jest nieco powyżej 50 centyla z wagą, ale dalej jest chudy, bo wzrostem jest koło 90.
Starszy syn to totalnie inna historia, bo jest kawał chłopa. A obaj mają swoje jazdy jedzeniowe, że czasem mnie szlag trafia. No ale co poradzę, że jeden je tylko dżem, schabowe, pomidorówkę i rosół, ewentualnie czasem żołądki na ostro, drugi zaś tylko jeden rodzaj wędliny, pomidorówkę, rosół i schabowe? :lol: No nic nie poradzę. I choć mnie nosi, to czekam, bo za kilka miesięcy będą mieć inne jazdy.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Ja się tylko podpisze pod tym co już napisały dziewczyny.
Nie karm dziecka na siłę, nie wpychaj po trochę co chwilę, tylko ustal stałe pory :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dzieki! Postaram sie jakos uporzadkowac to nasze jedzenie. A przede wszystkim przestawic swoje myslenie :)))

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

ania :)
tak jak dziewczyny napisaly-mysle, ze nie masz sie czym martwic:)
moj czasem potrafi zjesc tylko 50ml i jest syty na 5 godzin...
o tyle o ile staram sie zrobic tak zeby w ciagu dnia mial posilek warzywny, posilek kaszkowy z owocami i podwieczorek owocowy. a kiedy chce mleko w miedzy czasie, to juz mi sam daje o tym znac:)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

każde dziecko jest inne i indywidualnie dorasta- wiadomo trzeba obserwować, ale w gruncie rzeczy lepiej obserwuj i dawaj to, na co ma ochotę (bez przesady ocz :D ) Ja tak robiłam ze swoimi i nic im nie bylo ;)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

jezeli chodzi o schematy... trzeba patrzec na nie z rozsadkiem. pomyslcie w druga strone: gdyby zdrowe dziecko o normalnej wadze domagalo sie wiecej mleka czy jedzenia, niz to przewiduje schemat, nie dalybyscie? bo tabelka mowi, ze ma byc 700ml, wiec nie dam 800? ja nie. dopoki dziecko nie mialoby problemow z waga, zdrowiem, nie byloby takiego zalecenia lekarza, to olalabym ta tabelke, i dala dziecku do syta. dlaczego o tym pisze? bo nie mozna sie tych wszystkich tabelek, wykresow i schematow trzymac sztywno. trzeba pamietac, ze one sa wszystkie usrednione! a przeciez dzieci sa rozne i maja rozny apetyt. a bieganie za dzieckiem z jedzeniem na dluzsza mete nie przyniesie korzysci, wrecz przeciwnie, dziecko nie nauczy sie normalnie zjesc posilku, i dlugo bedzie problem z karmieniem, o samodzielnym jedzeniu nie wspominajac.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Karmienie niemowląt i małych dzieci

Strefa czasowa UTC [letni]