Dzisiaj jest czw paź 18, 2018 6:46 pm

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wcześniaki i dzieci niepełnosprawne

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Niedawno dowiedzieliśmy się, że nasz starszy syn ma ZA. Byliśmy bardzo zaskoczeni tą diagnozą, tym bardziej, że Dominik do pewnego wieku rozwijał się normalnie. Początkowo myśleliśmy, że to przejściowe problemy, jednak okazało się, że to bardziej złożony problem.

Czy są tu mamy z podobnym problemem?

Szczęśliwa mama 2+1

Zespół Aspergera

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Co nas zaniepokoiło?

- nadmierna ruchliwość (nawet bajkę ogląda na stojąco, drepcząc w miejscu, dlatego na początku myśleliśmy, że to może ADHD)
- emocjonalne reakcje na błahe sytuacje (wybucha płaczem kiedy nie może założyć buta, kiedy nie może zbudować klocków zgodnie ze swoją wizją, kiedy rower się zachwieje w czasie jazdy po wybojach (4 kółka), kiedy młodszy brat płacze itp.)
- nie przyjmuje prezentów od ludzi (od babci, od sąsiadki, od pani w szkole)
- w przedszkolu nie przebierał się sam (panie wręcz nie wierzyły, że w domu nikt mu nie pomaga)
- nie zna imion dzieci w grupie
- jako 4,5-latek nie rozumiał poleceń: przebierz się, posprzątaj.

Czego nie braliśmy pod uwagę?

- bardzo lubi bawić się klockami Lego, tworzy z nich fenomenalne konstrukcje (wg mnie dużo bardziej skomplikowane niż wskazywałby na to jego wiek)
- ma doskonałą pamięć
- od urodzenia ma "bogatą" mimikę twarzy
- jest samotnikiem ale rewelacyjnie bawi się z kuzynkami; ogólnie sprawia wrażenie, że nie zależy mu na kontaktach z rówieśnikami
- gadatliwość (gada, nuci, śpiewa jak je, bawi się, spaceruje, kąpie, ogląda bajkę itd.)

Ominęły nas typowe objawy jak:

- dziecko mniej gaworzy, nie podąża wzrokiem za domownikami
- unika kontaktu wzrokowego
- brak teorii umysłu - synek tak dobrze nauczył się "objawów" towarzyszących różnym sytuacjom, uczuciom i emocjom, że sprawia wrażenie nadzwyczaj empatycznego - niestety testy wykazały, że ma na tym polu spore deficyty
- opóźnienia w rozwoju mowy - synek jako 2,5-latek recytował całą "Lokomotywę" z pełnym zrozumieniem dla słuchaczy

Teraz nasz syn ma 5,5 roku i dopiero została postawiona diagnoza. Sporo straciliśmy przez niekompetentne nauczycielki z przedszkola ("syn jest niegrzeczny, nie słucha poleceń, proszę z nim porozmawiać!") i panią psycholog, do której trafiliśmy ponad pół roku temu (z naszej inicjatywy) a która stwierdziła, że syn z tego wyrośnie :?

Szczęśliwa mama 2+1

Zespół Aspergera

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Asieńko ja jestem mamą Wojtusia z ZA, diagnozę mamy od 3 lat a mały ma 5, jeśli coś chcesz wiedzieć albo pogadać to pisz na pw, skąd jesteś napisz i gdzie robiliście diagnozę. Pozdrawiam.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Witam cię Aiwa. U nas dopiero sprawa nabiera tempa. Czekamy na wizytę w Poradni dla osób z autyzmem dziecięcym. Nie mamy jeszcze grupy i nie zaczęliśmy terapii. Jest bardzo dużo niewiadomych. Okazało się, że prywatna wizyta u psychologa była zbędna, bo NIC nie daje (oprócz tego, że ja i najbliżsi wiemy, że Domi ma ZA).

Jak u was wyglądała diagnostyka i co skłoniło cię do skonsultowania Wojtusia ze specjalistami?

Szczęśliwa mama 2+1

Zespół Aspergera

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

hej
u nas od kiedy mały miał 1,5 roku widziałam, że coś jest nie tak-zaczęliśmy od poradni psychol.-ped. gdzie dostaliśmy dwie opinie o CZR, w kierunku autyzmu, zostało nam przyznane wczesne wspomaganie rozwoju, oczywiście musieliśmy mieć zaświadczenie od psychiatry. Potem ominęłam korowód specjalistów państwowych i po konsultacjach z mamami innych dzieci pojechaliśmy do poradni Prodeste w Opolu , która specjalizuje się w diagnostyce i terapii osób z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami. Mały miał wtedy 2 lta więc orzeczenia nie miał , rok póxniej znowu Prodeste i już diagnoza kliniczna i funkcjonalna stwierdzająca CZR-Zespól Aspergera, generalnie co rok tam jeździmy na diagnozy. Wojtuś zrobił duże postępy, chodzi do Przedszkola Integracyjnego, gdzie ma rozpisany program ma zajęcia popołudniami tj. SI i terapię pedagogiczną, latem jak się uda to koniki czasami basen ale ogólnie dużo kasy idzie na diagnostykę i terapię. Państwo daje 153zł miesięcznie bo Wojtuś ma orzeczenie o niepełnosprawności. Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

My jesteśmy po kolejnej wizycie w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Wniosek mam jeden - szczyt niekompetencji :x

aiwa, jakie objawy ma Wojtuś? Czy bardzo pokrywają się z objawami Dominika?

Szczęśliwa mama 2+1

Zespół Aspergera

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Asieńka tak, dużo się pokrywa, nadruchliwość, kłopoty z ubieraniem, emocjonalne reakcje na błahe z pozoru sprawy, brak chęci do kontaktów z rówieśnikami albo brak możliwości-tego nie wiem, dodatkowo unika kontaktu wzrokowego, teoria umysłu leży, nie zna imion dzieci, nie wie kto był w p-lu, gadatliwośc mega nadmierna ale często "od czapy" czyli bez sensu chociaż były momenty, ze mówił sensownie i na temat ale odrykłam później, ze leci całymi cytatami z bajek, filmów itp ale dopasowywał do kontekstu sytuacji, długo nie miał pojęcia "ja" mówił o sobie on np. on zrobił , Wojtuś zrobił czyli w 3 os,

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Wszystko załatwiliście w poradni psych-pedag. czy poradnie leczenia autyzmu itp. też odwiedzaliście? Jak wygląda terapia? Jeździcie gdzieś czy wszystko jest w przedszkolu? My chcemy zostawić Dominika w normalnej szkole ale załatwić mu nauczyciela.

Szczęśliwa mama 2+1

Zespół Aspergera

Offline Wyświetl profil  

1 żółta kartka
Awatar użytkownika

asienka3 jeśli będziesz chciała to dam Ci namiary na moją siostrę, mój siostrzeniec ma autyzm, ma już prawie 9 lat i siostra od 6 lat walczy o lepsze życie dla niego. Robi wiele, różnego rodzaju terapie, turnusy... ma naprawdę wielką wiedzę na ten temat :) Wiem, że autyzm to jednak nie to samo co ZA ale leczenie jest dość podobne :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Dzięki, laniuniek, jestem otwarta na wszelkie kontakty bo teraz czuję się zdana na łaskę niekompetentnych pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej. Znikąd żadnej pomocy.

Szczęśliwa mama 2+1

Zespół Aspergera

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

asienka pisałam już wcześniej , że zaczynaliśmy od oceny psychologiczne w PPP i diagnozy Integracji Sensorycznej w PPP , po tym już było widać, ze jest nie tak, zaczęliśmy więc diagnozę w Poradni dla osób z Autyzmem Prodeste w Opolu, tam są specjaliści i psychiatra i psycholodzy i pedagodzy specjalni i terapeuci, w sumie raz w roku jeździmy na diagnozę funkcjonalną- stamtąd mamy też diagnozę kliniczną wg ICD10-Zespół Aspergera. Potem PPP celem wydania orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju (na cuda nie licz bo to tylko 8 g miesięcznie terapii), ponieważ Wojtek ma obowiązek szkolny otrzymał orzeczenie o kształceniu specjalnym ale nie szkoła specjalna tylko integracyjna gdyż normę inteligencji ma powyżej średniej. Od 3 lat uczęszcza do przedszkola integracyjnego i tam ma w ramach indywidualnego programu logopedę, pedagoga, psychologa i coś Jeszcze ale dokładnie nie pamiętam. Do tego te 8 godzin WWR poza przedszkolem i to wszystko, aaa jeszcze ma orzeczenie o niepełnosprawności , które daje tyle, że ma 153 zł miesięcznie zasiłku.
Funkcjonuje w miarę, ma napady histerii i problemy społeczne i emocjonalne i obsesyjne zainteresowania (one się zmieniają-kiedyś był windą i wszystko było windą, spacer był koszmarem bo wszystkie słupki i latarnie i płoty musiał "objeździć", potem śmieciarki, znaki drogowe, maszyny budowlane, straż pożarna, lego teraz niestety komputer odkrył), ma duże zaburzenia integracji sensorycznej, podskakuje, tupie, wierci się, bawi się siusiakiem nawet na publicznych występach (przez ubranie na szczęście), nie rozumie pojęć wczoraj, jutro, było będzie, wszystko schematycznie powiela np. na pytanie co w przedszkolu robił co dzień to samo -budowałem automat do mleka/kawy/pizyy/lodów....
to chyba w dużym skrócie
co do Twojego syna:
-weź opinię na piśmie z PPP
-z tą opinią jedź do sensownego ośrodka dla osób z autyzmem
-jak będziesz miała orzeczenie od nich to znowu do PPP o wczesne wspomaganie
-jeśli stwierdzą autyzm /ZA to składa papiery o orzeczenie o niepełnosprawności (starostwo)
-terapie powinni ustalić w ośrodku gdzie będą synka badać a jeśli nie to ogólnie dobrze robi basen, koniki, pieski, rozrysowanie planu dnia obrazkowo i timer na każdą czynność-to u nas jak u Was nie wiem. Powodzenia

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wcześniaki i dzieci niepełnosprawne

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]