Dzisiaj jest śr maja 22, 2019 4:06 pm

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Laktacja

Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 151 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:

raczula pisze:
Athenka tylko ktoś i po coś tą "współczesną paranoję" opracował :roll:

to fakt, tylko kto i po co? te restrykcje nie mają żadnego uzasadnienia fizjologicznego czy dietetycznego. Spokojnie można zjeść smażone schabowe czy zupy fasolowe i grochowe!!

Ostatnio zmieniony wt sty 13, 2009 9:23 pm przez Athenka, łącznie zmieniany 1 raz

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Athenka pisze:
raczula pisze:
Athenka tylko ktoś i po coś tą "współczesną paranoję" opracował :roll:

to fakt, tylko kto i po co? te restrykcje nie mają żadnego uzasadnienia fizjologicznego czy dietetycznego.

jak dla mnie i tak najważniejszy jest rozsądek i umiar... nie wiem kto to opracowywał i po co, bo dostałam skądś link i wydawało mi się to w miarę sensowne... sama stopniowo rozszerzałam dietę, ale jeszcze bez tych wskazówek i np. grochówki nie mogłam jeść przez 8 m-cy... bo dziecko mi potem płakało wniebogłosy...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

dziewczyny mam pytanie, czy w okresie karmienia oprócz witamin typu Feminatal mozna brać np magne B6 czy coś innego :?: czy lepiej naturalne wszystko :?:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

agi_w moim skromnym zdaniem wystarczą witaminy dla kobiet w ciąży i matek karmiących... nie ma co przesadzać, bo i tak lepsze są naturalne witaminki...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

raczula dzieki, tez mi sie tak wydaje

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

agi_w pisze:
dziewczyny mam pytanie, czy w okresie karmienia oprócz witamin typu Feminatal mozna brać np magne B6 czy coś innego :?: czy lepiej naturalne wszystko :?:

Mozna brac. O tej porze roku naturalnych rzeczy nie ma. Czekolada ktora zawiera magnez nie ejst wskazana w diecie mamy karmiacej.
Ja mimo Centrum materna stosuje dodatkowo magnez, wapno i rutinoscorbin.

Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

dzieki :mrgreen:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Polecam lekturę artykułu dotyczącego diety mamy karmiącej, obala panujące mity :
http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,7 ... &startsz=x

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Ktore mity dokladnie masz na mysli?

Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

To, że nie wolno jeść okreslonych produktów. Oczywiście najważniejszy jest zdrowy rozsądek (jak we wszystkim zresztą) co jest tam podkreślone ale listy, że karmiącej matce nie wolno jeść określonych rzeczy są bez sensu, bo każde dziecko inaczej na nie reaguje .

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

No tak zgadza sie. Ale niestety wiekszosc dzieci do 3 miesiaca reaguje zle na kapuste, czekolade, groch, i cala ta liste zakazanych rzeczy. Moje dziecko dopiero niedawno zaczelo pozytywnie reagowac na maslo i jajka.. twarozki i duperele. Z kapusta, grzybami wstrzymuje sie w ogole. Po czekoladzie dostala wysypki. A skoro moge jej zaoszczedzic nieprzyjemnosci typu bole brzuszka spowodowane przez moje zarcie to wole to zrobic.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Jeśli dziecko na coś źle reaguje to oczywiście, że trzeba to z diety wyeliminować, wyczytałaś tam coś innego?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

ale super wątek
rozjaśniłyście mi prawie wszystkie wątpliwości 8)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Cieszymy sie :) Jakby co to pytaj.
A ja musze sie pochwalic ze jem juz prawie wszystko. Oprocz alergizujacych (seler, pomidor, cytrusy, orzechy, mleko, wzdymajace).
Serki, sery, jajka, czekolade (w umiarkowanych ilosciach), smazone jem. I jest ok.
Pomyslec ze wczesniej jadlam tylko 7 rzeczy na zmiane.. :)
Dlatego tak z wagi zlecialam :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

juz przeklejam
nawet nie pomyslałam żeby przepisy wkleić w przepisy hahahaha

Ostatnio zmieniony śr mar 04, 2009 10:35 am przez malagonia, łącznie zmieniany 1 raz

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

malagonia

propouje je wkleic w dziale Pzepisy kulinarne dla mam.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

a to z babyonline

Kiedy maluszek rósł w Twoim łonie, potrzebowałaś dodatkowo około 300 kcal na dobę. Teraz, gdy karmisz go piersią, zapotrzebowanie na kalorie jeszcze wzrasta. W pierwszym półroczu powinnaś jeść dziennie o 300-340 kcal więcej niż w czasie ciąży, a gdy maluch dostaje już pokarmy uzupełniające, ta ilość może się zmniejszyć o około 100.

Oczywiście te wskazówki należy traktować orientacyjnie. Każda kobieta ma przecież nieco inne potrzeby energetyczne. Komponując teraz jadłospis, weź pod uwagę nie tylko to, ile kalorii potrawa zawiera, ale też co dobrego (lub złego) przeniknie z niej do Twojego pokarmu. Oto ważne rady na czas, gdy karmisz dziecko piersią:

1. Nie odchudzaj się! W tkance tłuszczowej kumulują się szkodliwe substancje z pożywienia, np. metale ciężkie, pestycydy oraz izomery trans. Jeśli tracisz na wadze zbyt gwałtownie, uwalniają się one z zapasów tłuszczu zgromadzonych w czasie ciąży i przedostają do krwi, a następnie do pokarmu.
Karmiąc piersią, na pewno wrócisz do wagi sprzed ciąży, a nawet będziesz jeszcze szczuplejsza! Wystarczy, że zrezygnujesz ze słodyczy (szczególnie z gotowych ciasteczek – zawierają szkodliwe tłuszcze cukiernicze) i innych „tuczących” potraw. Twoja dieta powinna być bogata i różnorodna, by dziecko otrzymało wszystkie potrzebne mu do zdrowego rozwoju składniki.
Jedz codziennie 4-5 razy produkty zbożowe (chleb, najlepiej pełnoziarnisty, ryż, kasze, makaron, ziemniaki), 3-4 razy sięgaj po owoce i warzywa, 2 razy – po produkty nabiałowe (mleko, jogurty, kefiry, sery).
Kilka razy w tygodniu jedz jajka, drób, ryby (szczególnie morskie).
Kilka razy w miesiącu sięgaj po czerwone mięso (wołowinę, wieprzowinę). Do sałatek i surówek dodawaj olej (najlepiej rzepakowy niskoerukowy, oliwę z oliwek). Wypijaj około 2-2,5 litra płynów dziennie, najlepiej niegazowaną niskozmineralizowaną wodę, soki owocowo-warzywne, owocowe herbatki, mleko (około dwóch szklanek).

2. Unikaj pokarmów wzdymających. W pierwszym miesiącu po porodzie nie jedz kapusty (zwłaszcza bigosu), fasoli, cebuli, nie dodawaj do potraw ostrych przypraw (czosnek, papryka, pieprz). Unikaj potraw smażonych, gdyż mogą u dziecka wywołać bóle brzuszka i kolki. Jeśli nic się nie dzieje stopniowo włączaj do diety kolejne składniki. Gdyby jednak pojawiły się niepokojące objawy (bóle brzuszka, wysypka), ponownie wyklucz dany produkt z jadłospisu. Pod koniec 6. miesiąca życia malca (jeśli jest zdrowy), możesz już jeść właściwie wszystko. Dzięki temu w przyszłości znacznie łatwiej zaakceptuje pokarmy wprowadzane do jego diety.

3. Pij mleko i kefiry. A także jogurty, zsiadłe mleko, mleko acidofilne. Zawierają cenne bakterie kwasu mlekowego, są łatwiej strawne, rzadziej wywołują alergie niż słodkie mleko. Nie pij tych napojów w nadmiarze – to nieprawda, że dzięki nim będziesz miała więcej pokarmu. Takiego działania nie ma także popularna bawarka! Jeśli Twój maluszek będzie miał biegunki lub wysypki po spożywanych przez Ciebie pokarmach mlecznych, w porozumieniu z lekarzem wyeliminuj je z diety. Zamiast mleka krowiego możesz pić Nutramigen lub Bebilon pepti. Pamiętaj o dodatkowej porcji mięsa i preparatach wapniowych.

4. Nie stosuj diet eliminacyjnych „na wszelki wypadek”. To niepotrzebne, gdy nie jesteś alergiczką i nie masz w rodzinie osób z alergią. Każdemu dziecku może szkodzić co innego. Warto natomiast zrezygnować z czekolady, orzeszków ziemnych czy owoców cytrusowych. To silne alergeny, a jeśli nie będziesz ich jadać, ani Tobie, ani Twojemu dziecku niczego cennego nie zabraknie (inaczej niż np. gdy zrezygnujesz z mleka). Pokutuje przesąd, że karmiąca mama nie może jeść owoców z pestkami. Tymczasem unikać należy jedynie owoców drobnopestkowych (głównie poziomek, truskawek), a nie tych z dużą pestką – wiśni, czereśni, moreli, śliwek itp.

5. Jedz mięso, ryby, sery, jajka. To najlepsze źródła białka zwierzęcego, a rośliny strączkowe (np. fasola, soczewica) – białka roślinnego. Mięso zawiera również łatwo przyswajalne żelazo (zapobiega niedokrwistości), a ryby – jod, którego w okresie laktacji potrzebujesz o 20% więcej.

6. Sięgaj po produkty bogate w witaminy i sole mineralne. Teraz jest to dla Ciebie ważniejsze niż kiedykolwiek! Najwięcej witamin zawierają świeżo przygotowane dania, skomponowane z różnorodnych składników. Oprócz żelaza, wapnia i jodu potrzebujesz selenu (jest w mięsie, rybach, jajkach, kaszach, ciemnozielonych warzywach) i cynku (w kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach).

7. Ogranicz tłuszcze zwierzęce. Ale jedz świeże masło zamiast margaryn, używaj olejów roślinnych (słonecznikowego, rzepakowego, oliwy z oliwek). Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy niezbędne do rozwoju układu nerwowego oraz siatkówki oka.

8. Nie pij mocnej kawy, herbaty, alkoholu. Przenikają do pokarmu, a nie są obojętne dla malucha. Nie pij piwa – to przesąd, że pobudza laktację.

9. Unikaj konserwantów i sztucznych barwników. Substancje te dodawane są m.in. do gotowych sałatek, gorszego gatunku wędlin, kisieli, galaretek w proszku, żelek, napojów. Mogą wywoływać u Ciebie objawy nietolerancji (biegunki, wysypki), a niektóre z nich przenikają do pokarmu.

10. Bawarka nie pomaga
Na zwiększenie ilości pokarmu nie ma wpływu wypijanie dużej ilości bawarki! Jeśli masz go zbyt mało, pij napary z anyżku i kopru oraz często podawaj dziecku pierś!

Konsultacja: dr Grażyna Rowicka, pediatra, Zakład Żywienia IMiD.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam serdecznie drogie Panie i zapraszam serdecznie, chętnie pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące karmienia piersią. Istotnie ostatnio dociera do nas coraz więcej nieprawdziwych informacji. Nie dajcie się jednak zwieść - karmienie piersią to najlepsze co może dać młoda mama swojemu maleństwu. Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

mam pytanie, jak długo antybiotyk pozostaje w mleku :?: Dzis wzielam ostatni augumentin i chcialabym wiedzieć ile bedzie jeszcze w mleku :?: Moze ktos bedzie wiedział

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Hej dzieczęta
Ja też mam problem. Moja córeczka ma 3 tygodnie i oczywiście karmie ją piersią. Problem tkwi w tym, że ja parawie nic nie jem, nie dlatego że chce wrócić do dawnej wagi- bo już taką mam :D - ale boję się , że mogę jej zaszjkodzić. Moje menu wygląda tak-
Sniadanmie- kawa zbożowa na mleku, grahamka, ser żółtu- ogólnie rano jem produkty mleczne- małej nic nie jest
Obiad- zupa zacierkowa, krupnik, gotowana pierś buraki i marchewka
Kolacja- jajko albo biały sere.
Błagam powiedzcie mi kiedy mogę według Was wprowadzać jakieś owoce- jabłka, banany, soki i inne zupy.
Malutka nie ma żadnej alergii tylko czasami zaboli ją brzuszek przed odejściem gazów. A i jeszcze jedno pytanie powiedzcie dlaczeho Malutkiej nie chce się odbić, po karmienieu noszę ją czasami nawet 30 minut i nic tylko pruta :) BŁAGAM POMÓŻCIE MI.
POZDRAWIAM

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 151 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Laktacja

Strefa czasowa UTC [letni]