Dzisiaj jest wt lis 21, 2017 3:45 pm

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wychowanie

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

Mój syn czteroletni poprosił o jakiegoś zwierzaka. Wpadłam na pomysł, żeby zacząć uczyć go odpowiedzialności? Mamy małe mieszkanie, ale posiadanie zwierzaka nas nie przeraża. Zastanawiałam się nad szynszylem lub psem, ale takim przyjaznym dla dzieci. Wiecie może jakie psy są przyjazne dla dzieci? Czy czterolatek nie jest przypadkiem za mały, żeby brać odpowiedzialność za zwierzątko? Na spacer z psem na pewno nie wyjdzie, ale może karmić, dbać o to, żeby miał wodę itd. Jak myślicie? Jest to dobre rozwiązanie? Przeważnie staram się uczyć syna samodzielności,a le czy nie przesadzam? Odpowiedzialność u czterolatka to jeszcze sprawa względna. Mój synek bardzo chce mieć zwierzaka. Ja za to nie mam pojęcia jaki będzie najlepszy. Zwierzątko nie jest zabawką, dlatego chcę mu w taki sposób to pokazać. Co myślicie na ten temat? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Jakie jest wasze zdanie? A może to ja jestem nadgorliwą mamą.

Offline Wyświetl profil  

Moderator
Awatar użytkownika

Może najpierw chomik? Pies, to bardzo duża odpowiedzialność na kilkanaście lat. Trzeba pamiętać o tym, że to nie tylko karmienie i wyprowadzanie. Nie do każdego i nie wszędzie można go zabrać. Pisze z doświadczenia. Sama mam psiaka już 11 lat.

Offline Wyświetl profil  

1 żółta kartka
Awatar użytkownika

Też myślę, że chomik albo świnka morska na początek byłyby odpowiednie. Należy też pamiętać, że dziecku szybko powszednieje i nudzi się zwierzak, zupełnie jak kolejna zabawka ;)

brzuszki listopadówek '13: http://img594.imageshack.us/img594/9614/hb5z.jpg
Listopadowe dzieci 2013: http://i60.tinypic.com/2ymys00.jpg

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Ja bym chomika nie polecała, jest mały i krótko żyje.
Dziecko się przywiąże i jest potem płacz.
Świnki mają często problemy z zębami i są chorowite.

Polecam królika, bo można się z nim pobawić i nie ma problemów zdrowotnych.

Sama mam dwa króliki i psa, więc jak czasem biegają w trójkę po pokoju to jest dom wariatów :lol:

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Świnka morska.
ma same plusy jest spora wiec jest co głaskać, żyje koło 8 lat wiec nie bedzie tragedii po 2/3 (dł. Zycia chomika)
Jest bardzo kontaktowa, a i nie jest bardzo wymagająca.

III IVF 14.VI.16- THE END

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Zawsze może być kot, bo tego to przynajmniej nie trzeba wyprowadzać i łatwiej też zabrać ze sobą np. na wakacje. Dziecko będzie mogło "pomiziać", ale wiadomo, pazurki ostre, więc trzeba uważać.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Zwierzak dla dziecka to zwierzak i dla Ciebie. Ja na początek spróbowalabym ze szczurami. Inteligentne i mało zajmujace gryzonie.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Nie ma się co łudzić, czterolatek nie będzie się zajmował zwierzakiem. Nie będzie go mył, karmił, sprzątał po nim, wyprowadzał na spacery itd. Dla niego będzie to tylko zabawka, która w dodatku szybko mu się znudzi. Myślę, że zwierzaka powinno się kupować starszemu dziecku, takiemu, które będzie umiało samo o niego zadbać, wtedy rzeczywiście możemy mówić o nauce odpowiedzialności. Czterolatek nawet nie potrafi przeliterować słowa "odpowiedzialność".

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

estrada pisze:
Zwierzak dla dziecka to zwierzak i dla Ciebie. Ja na początek spróbowalabym ze szczurami. Inteligentne i mało zajmujace gryzonie.

o ile z pierwszym zdaniem zgadzam się w 100%, o tyle pozostałe dwa to totalna bzdura. owszem, szczury są inteligentne, ale na pewno nie 'mało zajmujące'.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Zdecydowanie chomik! Pies nie powinien byc zwierzatkiem dla 4 latka a domownikiem... duuuuzy obowiazek...
Sprzatanie chomiczej klatki rownie dobrze moze polegac na tym, ze dziecko ma obowiazek zajac sie chomikiem przez te 5 min kiedy czyscimy klatke, lub dziecko pomaga nam wyczyscic klatke.. (radze nie wybierac zbyt wybajerzonej, tylko latwa do umycia)... chomik zyje ok 2 lat, czyli dziecko bedzie 6 latkiem a takie dzieci o smierc i yak wypytuja... a jak chcemy uniknac tematu to mozna (sorry za doslownosc) chomika schowac i kupic nowego i dziecko w ten sposob oszukac...
Nasz kot zjadl 2 chomiki i nawet inny kolor siersci dalo sie wytlumaczyc... ;)
Szczur... hmmm... my mielismy koszaki rowniez... spory obowiazek, duzo dluzej czysci sie klatke, no i szczurom trza poswiecic czas..
Polecala bym ew kota... nasze akurat wychodza na dwor, ale domowym trzrba czyscic kuwete i to moze robic rodzic, a dziecko np dbac o pelne miski itd... a nie ma problemu wychodzenia na dwor jak z psem...
Choc na poczatek polecam chomika...;)

Offline Wyświetl profil  

Najlepszy będzie królik albo świnka morska.

Offline Wyświetl profil  

dariaat pisze:
Mój syn czteroletni poprosił o jakiegoś zwierzaka. Wpadłam na pomysł, żeby zacząć uczyć go odpowiedzialności? Mamy małe mieszkanie, ale posiadanie zwierzaka nas nie przeraża. Zastanawiałam się nad szynszylem lub psem, ale takim przyjaznym dla dzieci. Wiecie może jakie psy są przyjazne dla dzieci? Czy czterolatek nie jest przypadkiem za mały, żeby brać odpowiedzialność za zwierzątko? Na spacer z psem na pewno nie wyjdzie, ale może karmić, dbać o to, żeby miał wodę itd. Jak myślicie? Jest to dobre rozwiązanie? Przeważnie staram się uczyć syna samodzielności,a le czy nie przesadzam? Odpowiedzialność u czterolatka to jeszcze sprawa względna. Mój synek bardzo chce mieć zwierzaka. Ja za to nie mam pojęcia jaki będzie najlepszy. Zwierzątko nie jest zabawką, dlatego chcę mu w taki sposób to pokazać. Co myślicie na ten temat? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Jakie jest wasze zdanie? A może to ja jestem nadgorliwą mamą.

Odpowiedzialność u dzieci powinno kształtować się już od najmłodszych lat. Im wcześniej dzieci mają w domu swoje obowiązki i są za coś odpowiedzialne, tym łatwiej im uznać je za coś naturalnego w przyszłości. Do obowiązków małego dziecka może należy dbanie o porządek wokół siebie, pomoc w pracach domowych oraz właśnie opieka nad zwierzętami. Kształtowanie odpowiedzialności i poczucia obowiązku pomaga w przygotowaniu do szkoły i dorosłego życia. To prawda, że czterolatki szybko się nudzą nowymi rzeczami i prawdopodobnie po pewnym czasie opieka nad nowym zwierzęciem nie będzie już dla niego taką przyjemnością. Mimo to uważam, że warto, aby dziecko poznało na czym polega odpowiedzialność za coś lub kogoś ( nawet jeśli pozornie jest za małe, żeby to zrozumieć ) oraz, że dobre bądź złe wypełnianie obowiązków ma swoje konsekwencje. Wybór odpowiedniego zwierzęcia dla dziecka w takim wieku jest sprawą trudną. Należy pamiętać o wybraniu takiego, którym dziecko z łatwością się zajmie i nie będzie ono dla niego zagrożeniem. Decyzja ta musi być dobrze przemyślana, gdyż trzeba wziąć pod uwagę że podejmuje się ją na kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie należy ulegać presji dziecka jeśli sami uznamy, że nie jesteśmy gotowi na poświęcenie, jakie wiąże się z opieką nad zwierzęciem.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Kot! :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Dobra to ja z doświadczenia :D
Moje dziecko ma 2 psy i kota :lol:

Teraz bez żartów. Ja mam 2 psy kota i papugi ,ale młody pomaga mi ze wszystkim. Potrafi płakać o smycz dla psa i o wyjście z nim na podwórko, samochody sa na 2gim miejscu bo na pierwszym jest gumowa kostka i Luśka :D Myślę że pies może być odpowiedni jeżeli dziecko wykazuje psem zainteresowanie. Jak podobają mu się rybki , kup rybkę. Mało do roboty a radocha z karmienia i sprzątania będzie. Może papużka? Tyle tylko że papużka będzie wymagała duuużo twojej uwagi :D I wiedzy przy okazji:)

Kota bym nie polecała. Koty mają odchyły, mogą dotkliwie podrapać a i zabawy z kotem niewiele. Bydle sie rozleniwia i nic z niego nie ma poza sierścią. Świnki morskie też wredne stworzenia, kroliki niestety podobnie...

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Obita pisze:
Kota bym nie polecała. Koty mają odchyły, mogą dotkliwie podrapać a i zabawy z kotem niewiele. Bydle sie rozleniwia i nic z niego nie ma poza sierścią. Świnki morskie też wredne stworzenia, kroliki niestety podobnie...

ale pierdzielenie... sorry... koty to zwierzęta jak każde inne i jak każde inne moga mieć odchyły. tak samo pies kot jak papużka. kot może podrapać, pies może pogryźć.

poza tym jak płachta na byka działa na mnie tekst, że jakiś gatunek jest wredny, bo jedynym naprawdę wrednym zwierzęciem jest człowiek.

każde zwierze to tak naprawdę zwierzę rodzica, a dziecko może od małego uczestniczyć w opiece nad nim. i każde zwierze to tylko zwierze mające prawo do swoich odchyłów, dlatego zasada numer jeden to zasada ograniczonego zaufania i jedno oko zawsze w pogotowiu na dziecko bawiące się ze zwierzakiem (nawet swoim własnym najnajniejszym). i tyle.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

No to teraz ja sie nie zgodzę :shock: Od dziecka mam zwierzęta, psy, koty, chomiki itd.. I każde zwierze ma inny charakter zgoda, ale zachowania dla danego gatunku są przewidywalne. Pociagnełaś kiedyś kota za ogon? A psa? Które z nich odda ci zębami? Albo pazurami? Pies nie ugryzł mnie nigdy, za to przez koty pogryziona byłam nie raz bo im odwaliło przy głaskaniu. Normalnym głaskaniu, a dziecko raczej normalnie głaskać nie będzie. Zgadza sie że psy też mogą pogryźć ,ale pamiętajmy że psy to zwierzęta stadne, a koty nie. Psu trzeba pokazać kto rządzi w domu, a próbowałaś kiedys ustawic kota? Robienie kupy do żwirku to jedno a usłuchanie to drugie.

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

no to się nie zgadzaj :)

mój kocur zniósł już niezliczoną ilość szarpnięć, zgnieceń, ścisków, targania za futro i ogon, i tak dalej, jak do tej pory poza prychaniem (i ucieczką z dala od dzieci) kiedy już naprawdę ma dość nie przejawia żadnych innych negatywnych zachowań. za to pies wujostwa, wychowany w domu z dziećmi ugryzł swego czasu moją siostrę bez powodu. to o czymś świadczy? moim zdaniem o niczym więcej poza tym, że zwierzę to zwierzę. też miewa zły dzień czy humor, miewa swoje odbicia - dzieciaka i zwierząt trzeba pilnować.
tak samo pilnuję dzieci kiedy bawią się z kotem, jak pilnuję ich kiedy bawią się z naszymi trzema psami.

a poza tym nie wiem czemu zakłądasz, że dziecko nie będzie głaskac normalnie - zwłaszcza takie czteroletnie. moja roczna córka owszem, nie do końca ogarnia, że jej pieszczoty są czasami nieco brutalne dla zwierzaka, ale trzyletnia już doskonale rozumie, że pewnych rzeczy się zwierzakowi nie robi.
kwestia wychowania.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

To że wie nie znacz że nie zrobi na złość :D U nas tak to wygląda :lol: Mamy jak widać różne doświadczenia :D

No ale wracając do tematu to może warto z dzieckiem zrobić jakiś wywiad jakie zwierzątka lubi itd ? Ja np na pierwsze zwierzątko wybrałam sobie żółwia stepowego :lol: A miałam wtedy niecałe 5 lat :D

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Bardzo fajne są myszoskoczki. Jeśli pies to jakaś łagodna, cierpliwa rasa, no i nie za duża, bo małe mieszkanie macie :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Nie polecam zwierzaków którymi trzeba się dużo opiekować, dziecku opieka bardzo szybko się nudzi i rodzice zostają ze zwierzaczkiem którego wcale nie chcieli :)
Królik, myszoskoczek w ostateczności nawet chomik. Nie polecam piesków i kotków dla takich małych dzieci. Szczególnie gdy rodzice pracują.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wychowanie

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]