Dzisiaj jest śr wrz 20, 2017 5:54 am

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wychowanie

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Czesc!
Moze ktos da mi jakas rade. Moj synek (prawie dwa lata) wchodzi chyba w okres buntu. Ostatnio podchodzi do siostrzyczki (dwa miesiace) i udeza ja w glowe, lub chce to zrobic). Gdy reaguje, mowiac: nie wolno!, jest wyraznie zadowolony i probuje jeszcze raz. Wyraznie podoba mu sie moje zdenerwowanie. Maz radzi dac mu klapsa, ale ja nie jestem przekonana, co do jego dzialania na dluzsza mete.
Jak najlepiej postapic?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

moim zdaniem ewidentnie próbuje zwrócić na siebie Twoją uwagę, bo jest zazdrosny o nową domowniczkę.
Gdy reagujesz na to, że On uderza małą, wtedy jest szczęśliwy, bo zaczynasz się Nim interesować.
Moim zdaniem powinnaś więcej czasu przeznaczyć dla synka, wiem, że to trudne przy noworodku.
Również spróbuj synkowi wytłumaczyć, że córeczkę to boli, gdy On tak robi.

Trzymam kciuki!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Miałam podobnie. Jak urodziłam Hanie, to Natalka miała 2 lata i 5 miesięcy i tupała ze złości nogami. Była przyzwyczajona że jest oczkiem w głowie zawsze tylko ona, a tu pojawiła sie konkurencja. To najzwyklejsza zazdrość. Swoja droga jest to okres tzw. buntu dwulatka". Wiem że maleństwo wymaga dużo Twojej bliskości, do tego jeszcze nieprzespane noce , ale może mąż mógłby poswięcić synkowi więcej czasu . Albo poproś kogoś o zabranie Ali na spacer w tym czasie pobaw się tylko z Tadziem :)

Jeżeli myslisz, że kobiety to słaba płeć, to spróbuj w nocy przeciągnąć kołdrę na swoją stronę.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Przenosze do dzialu: "Niania radzi" ;)

Offline Wyświetl profil  

Witam.
Myślę, że zachowanie Pani synka może wynikać z jego zazdrości o siostrę. Być może, gdy córka przyszła na świat, zbyt dużą część swojej uwagi przerzuciliście Państwo właśnie na nią. Stąd może wynikać zazdrość chłopca oraz właśnie takie jego zachowanie względem siostry. Syn widząc Państwa reakcję (będącą jednocześnie zainteresowaniem właśnie jego osobą w danym momencie) na jego agresję wobec siostry, powtarza to. Dzieje się tak, ponieważ właśnie wtedy znajduje się on w centrum Państwa uwagi. Syn być może nie zna jeszcze swojej nowej roli jaka na niego przypadła – roli starszego brata. Myślę, że powinni Państwo porozmawiać z synem i uświadomić mu jak ważną rolę pełni względem młodszej siostry. Wskazać mu, jak odpowiedzialną rolą jest rola starszego brata. Proszę mówić mu, że siostra jest malutka, a on jako jej starszy opiekun musi pomóc rodzicom w opiece nad nią, aby wyrosła na taką dużą i zdrową jak on. Przeprowadzając z nim rozmowę proszę powiedzieć synowi, że jako starszy brat będzie musiał nauczyć jej wielu nowych rzeczy, że będzie ją bronił przed starszymi kolegami, będzie jej pomagał. Proszę powiedzieć, że jak dorośnie, to będą się razem bawić i spędzać wspólnie czas. Myślę, że bardzo ważne jest również nie tylko uświadamianie syna poprzez rozmowę. Ważne jest, aby Państwo angażowali go w pielęgnację i opiekę nad córką. W momencie np. przewijania, wołać syna do pomocy (np. poprosić o podanie pieluchy). Wiem, że córka jest mała i trzeba poświęcić jej wiele czasu, jednak nie wolno zapominać o istnieniu pierwszego dziecka. Proszę go angażować w jak największą ilość czynności sprawowanych nad córką. W ten sposób syn przekona się do siostry, zrozumie co to znaczy być bratem – na czym polega jego rola. Poczuje się także potrzebny Wam – rodzicom oraz siostrze. Wzrośnie jego poczucie wartości, sprawczości oraz bezpieczeństwa. Państwo nie będziecie się musieli zamartwiać, że musicie coś zrobić przy córce, a nie wiecie co robi syn w innym pomieszczeniu, ponieważ będzie on przy Was. Myślę, że dobrą metodą jest również obejrzenie z synem jednej z jego ulubionych bajek, w której bohater jest przedstawiony jako osoba starsza, odpowiedzialna, opiekuńcza. Osoba, która jest pomocna i miła dla młodszych i słabszych. Po obejrzeniu takiej bajki, mogą Państwo porównać bohatera do opiekuńczej i troskliwe roli starszego brata względem siostry. Mogą powiedzieć Państwo, że siostra jest malutka i słaba, a syn jest właśnie takim jej starszym, troskliwym opiekunem - bratem. W ten sposób zobrazujecie Państwo zachowanie jakim powinien się syn wykazywać: troska – nie przemoc. W żadnym razie nie należy stosować kar cielesnych – klapsów. Poskutkują one jedynie na chwilę, a w przyszłości mogą mieć negatywne skutki. W dodatku karząc dziecko poprzez użycie przemocy, zwiększa się agresja u samego dziecka. W wyniku tego może on stać się jeszcze bardziej agresywny względem siostry i przede wszystkim, zmniejsza się ryzyko, że zaakceptuje i polubi on swoją siostrę. W jego głowie zostanie fakt, że nie tylko odbiera ona jego uwagę w oczach rodziców. Również przez nią staje się on ofiarą, ponieważ rodzice każą go za to. Proszę również powiedzieć, że jeżeli się kogoś uderzy, to pokrzywdzoną osobę to boli, a siostra jest mała, więc boli ją to jeszcze bardziej. Myślę, że takie rozwiązanie jest najlepsze i powinno jak najbardziej poskutkować. Życzę wszystkiego dobrego. Pozdrawiam.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Forum ciąża

» Wszystko o dzieciach » Wychowanie

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]