Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 3:51 am

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Darka akt urodzenia wydają od ręki :) zaświadczenie w US zazwyczaj też :)
z zaświadczeniem od lekarza to nie wiem jak jest, bo ja nie potrzebowałam ;)

o jakiej karcie zdrowia piszesz?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 robię już listę co będzie trzeba załatwić i w jakim urzędzie,żeby potem nic nam nie umknęło ;)
Jak będę u lekarza w poniedziałek to zapytam go o to zaświadczenie może mi go wypisze i będę mieć schowane,chyba że tam liczy się data wystawienia.

O karte zdrowia mi chodzi o dyskietkę do lekarza NFZ....chociaż czytałam że najpierw trzeba dziecko zapisać do ubezpieczenia...chyba w zakładzie pracy można ubezpieczać malucha.
Niby na tą kartę czeka się najdłużej.

A co do becikowego jeszcze będę musiała podać dochód z 2012r jak złożę wniosek przed 31.10.2014,a po tej dacie podaje się dochód za 2013 rok.

Mariusz :D 7:30, 3310g i 52 cm :D
Obrazek

Mikołaj [*] 15.06.2016 (7tc) :( :( :(

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

u nas nie ma takiej karty :)

dziecko do ubezpieczenia musisz zgłosić u siebie w pracy - ty albo twój mąż, bez różnicy :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 dziwne bo podobno w całym województwie śląskim są wydawane takie karty :P
Podobno matka na macierzyńskim nie może zgłosić dziecka do ubezpieczenia jedynie ojciec dziecka lub inna osoba która obecnie pracuje i nie jest na macierzyńskim.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka, ale ja nie mieszkam w woj. śląskim ;)
ja zgłosiłam Maćka do swojego ubezpieczenia i nie było problemu :) w końcu będąc na macierzyńskim tez jesteś ubezpieczona... poza tym co w przypadku, gdy jest się samotną matką?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka17772 pisze:
Podobno matka na macierzyńskim nie może zgłosić dziecka do ubezpieczenia jedynie ojciec dziecka lub inna osoba która obecnie pracuje i nie jest na macierzyńskim.

:shock:
Darka a skąd masz takie wiadomości? Ja tylko pracuję, mój mąż nie i w związku z tym co ?
Ja zgłosiłam dziecko na swoje ubezpieczenie do tego również na moim ubezpieczeniu jest mąż. Byłam na urlopie macierzyńskim, szefostwo samo do mnie dzwoniło i pytało się czy zgłaszam dziecko do ubezpieczenia. Aby zgłosić dziecko do ubezpieczenia wymagany jest nr pesel, to tak dla wiadomości.

A jeśli jest samotna matka, bo ojciec np. zwiał, to co wtedy ? dziecko pozostaje bez ubezpieczenia.

Dziwne jest to co piszesz... wszystko zależne jest kiedy Cię wypiszą ze szpitala, u nas było tak, że jak ja miałam CC w czwartek, to dziecko zostało zgłoszone do USC przez szpital, że się urodziło bodajże w poniedziałek, ja również zostałam wypisana w poniedziałek, mąż z kartą urodzenia dziecka ( ze szpitala ) pojechał do USC w środę, od ręki dostał akt urodzenia. Po kilku dniach tak jak pisałam wyżej, był już do odbioru pesel. Jak Cię i dziecko wypiszą, to w ciągu 3-5 dni przyjeżdża do Ciebie położna wizyta jest na fundusz.

Poza tym, w ustawie o ubezpieczeniu społecznym jest taki zapis:

...zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych przysługuje kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu, niezależnie od tego czy są ubezpieczone czy nie
dodatkowo potwierdza to rozporządzenie Rady Ministrów z 18 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej, zgodnie z którym świadczenia udzielone ciężarnym nieubezpieczonym są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków przekazanych przez budżet państwa...

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Igga pasia251 tak pisze na stronie o wyrobieniu karty ubezpieczeniowej...Chyba że coś źle zrozumiałam... :roll: :roll: :roll:

Kobieta w okresie urlopu macierzyńskiego, której ustał stosunek pracy, nie może zgłosić swojego dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Przypadek taki należy rozpatrzyć indywidualnie w zależności od sytuacji rodzinnej.

:wo: :wo: :wo:

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka tobie się umowa skończyła?
bo ustanie stosunku pracy oznacza, że nie masz pracy, a nie że jesteś na urlopie macierzyńskim...
zasiłek macierzyński i urlop macierzyński to dwa różne pojęcia :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 ja mam umowę na czas nieokreślony aktualnie...
A myślałam że ustanie stosunku pracy czyli jak kobieta jest na L4 to jej stosunek pracy ustał...
Matko te pojęcia są tak podobne że czasem trudno się nie zakręcić.
Dzięki 8)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka ustanie stosunku pracy to koniec umowy :)
jak np. kobieta ma umowę tylko do dnia porodu, to potem dostaje zasiłek macierzyński, ale nie ma stosunku pracy i nie ma urlopu macierzyńskiego :) i de facto jest osoba bezrobotną...

Ty natomiast będziesz na urlopie macierzyńskim i będziesz dostawać zasiłek macierzyński i jak najbardziej możesz swoje dziecko sama zgłosić do ubezpieczenia :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 aaa to już wiem :)
A jeśli moja siostra jest teraz w domu bo urodziła dziecko czyli przysługuje jej zasiłek macierzyński to kiedy urząd pracy może jej znaleźć pracę? Siostra chce przynajmniej do 3r.ż dziecka być w domu... Musi to zgłosić że nie planuje szybciej rozpocząć pracy?

Ciekawa jestem ile będę dostawać wynagrodzenia na macierzyńskim... będę chciała iść na roczny czyli będzie mi przysługiwać 80% wynagrodzenia.Teraz będąc na L4 w ciąży nie dostawałam jakieś większej pensji na jaką liczyłam,ale dobre i tyle.

W takim razie sama zgłoszę dziecko do ubezpieczenia,nie będę męża fatygować ;) Chociaż to pewnie bez różnicy.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka na macierzyńskim będziesz dostawać o 20% mniej niz teraz na l4...

siostrze się umowa skończyła?
to niech ją mąż zgłosi do ubezpieczenia i wcale nie musi się rejestrować w UP :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 z moją siostrą to ciut zakręcone jest.Aktualnie jest po rozwodzie,ale przeprowadziła się do swojego nowego faceta, po rozwiązaniu umowy o pracę w Kielcach.Nie pracowała jakieś 2-3miesiące a potem zaszła w ciążę.W tym czasie 2-3 miesięcy zarejestrowała się w UP.Potem jak urodziła musiała tam iść się podpisać i zgłosić kiedy dziecko przyszło na świat.

Szkoda że cały rok nie jest płatny 100% :)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

nie marudź - ja miałam 20 tygodni macierzyńskiego... czyli 5 miesięcy :/ wróciłam do pracy jak mój syn miał 6 miesięcy...

a co do siostry - niech zgłosi w UP, że na razie nie ma co zrobić z dzieckiem :) jak trafi na jakąś normalna kobietę to jej podpowie co jeszcze może zrobić :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka17772 pisze:
Szkoda że cały rok nie jest płatny 100% :)

Ale masz wymagania :roll: ja miałam płatne 60 % i jakoś daliśmy radę, mój mąż nie pracuję i nie biedowaliśmy.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Igga wiadomo że pomarzyć można :roll: W porównaniu do innych państw,Polska się chowa...
Wszystko zależy też z jaką pensję się ma startową...wtedy można porównać.Dla kogoś 60% to jest jak 100% dla innego...

pasia251 Ty decydowałaś się na żłobek czy ktoś z rodziny zajął Ci się maluszkiem?
Kiedy dziecko trzeba zapisać dziecko do żłobka 3 miesiące przed planowanym "oddaniem" na 2-3h? Bo bym chciała przyzwyczaić malucha żeby potem nie chorował za bardzo...chociaż nigdy nic nie wiadomo..

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka zapisy do żłobka miejskiego są na przełomie marca/kwietnia, prawie zawsze składa się zgłoszenie przez stronę internetową danego żłobka. Przyjmują dzieci od 20 tygodni (od daty urodzenia). Wyniki przeważnie są na początku maja. Dziecko zaczyna "chodzić " do żłobka od września, chyba, że zadeklarujesz inny miesiąc ( jeśli się oczywiście dostanie). Nasza mała "poszła "" do żłobka od października, czyli za wrzesień nie płaciliśmy. Jeśli się nie dostanie, i jest na liście rezerwowej to czekasz, aż jakieś dziecko wypadnie i wchodzi się z rezerwówki. Taka jest rzeczywistość w polskich miejskich żłobkach, pierwszeństwo zawsze mają samotne matki.
Nie wiem jak będzie w Twoim mieście, u nas np., na 2-3 h nie ma możliwości oddania dziecka.
My woziliśmy małą od 8 do 11:15, takie jest minimum przebywania w żłobku, gdyby była krócej jest to równoznaczne z rezygnacją i ustąpieniem miejsca innemu dziecku.
Żłobki miejskie przeważnie opiekują się dziećmi w godzinach od 6:30 do 16:30. Plus jest taki, że my płacimy około 300 zł miesięcznie. Co innego żłobek prywatny tak się płaci około 1000 zł i wszystko jest tak jak Ty sobie tego życzysz.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Igga nie strasz Darki :)
co gmina to inne obyczaje :)

Ja składałam wniosek jakoś w sierpniu, a młody dostał się do żłobka od lutego...
Wniosek można złożyć dopiero jak masz nadany nr pesel dla dziecka.
Pierwszeństwo u nas mają rodzice pracujący i samotne matki, ale tez musza być pracujące :) poza tym trochę się zmieniło i u nas za samotną matkę nie jest uważana taka, która mieszka z ojcem dziecka, a tylko nie ma z nim ślubu ;)

a i u nas w Opolu są prywatne żłobki, do których gmina dopłaca rodzicom tyle, żeby płacili jak za żłobek publiczny :)

i bez przesady, że w prywatnych żłobkach jest tak jak sobie rodzic zażyczy - przede wszystkim prywatne żłobki też mają zazwyczaj granice wiekowe i pracują nie dłużej niż do 17... inaczej to już nie jest złobek, tylko jakaś przechowalnia i nie oddałabym dziecka do takiego miejsca...

Igga dlaczego miałaś 60%?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Ponieważ ja urodziłam w styczniu i od 21 marca wszedł dopiero roczny

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

no to powinnaś mieć przez pól roku 100% a potem dopiero 60%...

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]