Dzisiaj jest sob wrz 23, 2017 11:43 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Witajcie dziewczyny :D
Mam 2 pytania...

1. Trzeba w firmie jakieś papiery wypisywać przed urodzeniem dziecka żeby iść na macierzyński? Czy potrzebny jest np.PESEL dziecka do tego? Chcę od razu zadeklarować w pracy iż wybieram się na roczny macierzyński a nie wiem kiedy jakiś dokument się wypisuje...
Koleżanka nie dawno urodziła ale nie potrafiła mi odpowiedzieć na to pytanie bo tam gdzie ona pracuje ma problemy z szefem który nie dostarczał jej L4 podczas ciąży do Zusu,ale mniejsza o to...

2. Kiedyś coś słyszałam o tym...Czy mąż może wziąć opiekę nad żoną jeśli ona jest po cesarskim cięciu?
Wynagrodzenie w tym czasie obowiązuje 100% czy jak podczas normalnego zwolnienia L4 (80% chyba)? Na jakiej zasadzie to obowiązuje?

Mam nadzieję,że dobrze to ujęłam ;)

Mariusz :D 7:30, 3310g i 52 cm :D
Obrazek

Mikołaj [*] 15.06.2016 (7tc) :( :( :(

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Jeśli chodzi o tą opiekę nad żoną to wynosi 80%. Wtedy szpital wystawia taki kwitek dla zakładu pracy.
A jeżeli chodzi o macierzyński to po urodzeniu dziecka zawiadamiasz zakład pracy który dostarcza do zusu twoje papiery do urlopu. Oczywiście potrzebny jest akt urodzenia dziecka. Przynajmniej ja to załatwiałam tak, że pojechałam do pracy z aktem urodzenia i moja szefowa wypełniła resztę papierów i sami sobie to zawieźli. Tylko w zusie wymagają oryginał aktu urodzenia do wglądu.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

kajusiaw dzięki za informację ;)

A to L4 musi wykorzystać czy nie musi? Właśnie tak się zastanawiam czy opłacałoby mu się brać takie L4 i zależy jak to będzie traktowane później u nas w firmie czy jako "choroba męża" czy nie...

A o tym macierzyńskim dobrze wiedzieć.My z mężem pracujemy w tej samej firmie więc mąż mógłby to załatwić za mnie czy ja będę musiała się podpisać?
To czuję że po porodzie będzie troche zachodu z tymi papierami...

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

L4 nie musi brać, bo mój z tego nie skorzystał a do macierzyńskiego potrzebne są twoje podpisy więc musisz być przy tym obecna.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Żeby dostać macierzyński trzeba napisać w niosek o udzielenie tego urlopu - i w tym wniosku od razu wpisujesz, ze chcesz roczny.
Potrzebujesz też akt urodzenia z numerem pesel...
Ojcu dziecka przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego z okazji narodzin dziecka :)
no i jeszcze urlop ojcowski - 2 tygodnie :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 to będę musiała się pofatygować do biura w pracy po urodzeniu maluszka ;)
W akcie urodzenia już jest przydzielany nr pesel czy trzeba jeszcze jakiś dokument składać żeby go wyrobić? I jak długo się na niego czeka?

A jeszcze mam pytanie jak to jest z tymi 2 dniami opieki nad zdrowym dzieckiem?
Przysługują i matce i ojcu w 1 zakładzie pracy jak pracują czy nie?
Jak np w tym roku mąż by wykorzystał te 2 dni bo ja będę na macierzyńskim to w przyszłym roku mogę ja to przejąć czy tylko mąż będzie mógł z tego korzystać,bez możliwości zmiany?

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

z tych 2 dni opieki może skorzystać albo matka albo ojciec :)
tylko wtedy to drugie musi napisać oświadczenie, że nie będzie z nich korzystać... ale w każdym roku może być na odwrót :)

pesel wydają w ciągu 30 dni od zgłoszenia dziecka w urzędzie - nam przybili na akcie urodzenia dziecka taką pieczątkę :)
w samym akcie nie ma nr pesel :)
ale pesel dziecka nie jest ci tak od razu potrzebny - ten akt urodzenia wystarczy :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 dziękuję ;)
Dobrze wiedzieć z tą opieką nad zdrowym dzieckiem ;) Czyli w tym roku mąż wykorzysta a za rok ja będę z tego przywileju korzystać ;)

A ten pesel to jakiś papier się składa w urzędzie gminy o jego wyrobienie?
Czyli 30 dni to jednak mają dość dużo czasu na to ;) Dopiero chyba jak się ma pesel wtedy można ubiegać się o becikowe.
Już czuję ile będzie załatwiania z tym wszystkim...

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

o pesel składa się wniosek :)

jedna uwaga - nie małżeństwa przy wszystkich sprawach związanych z rejestracja dziecka musza być razem...
a do becikowego to nie wiem jak teraz, ale kiedys wystarczał akt urodzenia :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 a wniosek o pesel składa się w urzędzie gminy czy w jakimś innym?
Kurcze strasznie zakręcona jestem z tymi papierami co nas czekają do załatwienia...
My jesteśmy małżeństwem więc nie będzie problemu z papierami do podpisania :lol: Większość i tak mąż będzie załatwiał,tylko ten podpis do macierzyńskiego to wiadomo będę musiała do firmy pojechać ;)

A w sprawie becikowego jest jakaś wydawana decyzja czy się należy czy czeka się na wpływ i wtedy jest wiadomo czy przysługuje czy nie ? ;)

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

W sprawie becikowego ja dostałam decyzję, że mi przyznano :D

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

kajusiaw to dobrze że jest decyzja a nie człowiek czeka czy dostanie czy nie ;)
Ty brałaś pod uwagę do becikowego dochód z roku 2012 czy wcześniej?
Ty już przeszłaś przez to ;) teraz tyle wymaganych papierów mają że szok!

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Tak brałam pod uwagę dochód z 2012r. ale w twoim przypadku pewnie będziesz musiała mieć za 2013r.
Papierów rzeczywiście jest dużo, no i musiałam iść do zus-u, us, zaświadczenie od lekarza no i dobrze nawet że w sprawie dochodu nie musiałam lecieć do firmy tylko trzeba było przedstawić kopie pit-11 która musiała być zgodna z zaświadczeniem o dochodzie z us.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka wniosek składasz do urzędu gminy, właściwego wg adresu zameldowania :)
bo np. akt urodzenia wyrabia się w USC właściwym dla miejsca urodzenia dziecka - ja np. nie rodziłam w mieście, w którym mieszkam i musiałam sprawy załatwiać w dwóch rożnych urzędach :) na szczęście wszędzie wszystko poszło sprawnie :)
a, i my nie byliśmy małżeństwem, więc musieliśmy jeszcze uznanie dziecka załatwić :)

A do becikowego będziesz musiała podać dochód za 2013 :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

kajusiaw a specjalnie szłaś do lekarza po to zaświadczenie do becikowego czy na ostatniej wizycie Ci lekarz go wystawił? Bo potem ciężko będzie z maluszkiem jechać specjalnie po zaświadczenie... Zapytam na następnej wizycie.

pasia251 u mnie urząd gminy według zameldowania jest w innym mieście niż USC.Dlatego też będę musiała to w 2 różnych urzędach załatwić ;)
Po urodzeniu mąż będzie musiał zrobić troszkę km ;) he he

A do becikowego ten pit za 2013rok to będę potrzebować to wypisane co składałam do Zusu jak się rozliczałam tak? A męża chyba ten pit też będzie potrzebny?

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

obydwoje będziecie musieli pita pokazać :)
i bodajże zaświadczenie z US o dochodach...

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

po zaświadczenie szłam do lekarza dopiero po urodzeniu a tak jak pasia mówi trzeba mieć zaświadczenie o dochodach z us

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Zaświadczenie również może wypisać położna, mi takie wypisywała i nie było problemu z becikowym.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 kurcze tych papierów będzie masa do załatwienia... Mąż mi mówi żebym mu kartke napisała co gdzie będzie musiał załatwić jak synek się urodzi.
A w US takie zaświadczenie wydają od ręki? chyba będziemy musieli tam być oboje bo na pewno coś trzeba podpisać...

Igga Tobie wypisywała położna która przychodziła do Ciebie?Jakoś dziwnie bo czytałam że musi być podpis pod tym zaświadczeniem od lekarza prowadzącego ciążę.

A na akt urodzenia dziecka długo się czeka? 2-3 dni robocze czy szybciej?
A do wyrobienia karty zdrowia potrzeby jest akt urodzenia,pesel i coś jeszcze? Na to chyba najdłużej się czeka z tego co słyszałam,a no i na ten pesel.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka17772 pisze:
pasia251 kurcze tych papierów będzie masa do załatwienia... Mąż mi mówi żebym mu kartke napisała co gdzie będzie musiał załatwić jak synek się urodzi.
A w US takie zaświadczenie wydają od ręki? chyba będziemy musieli tam być oboje bo na pewno coś trzeba podpisać...

Igga Tobie wypisywała położna która przychodziła do Ciebie?Jakoś dziwnie bo czytałam że musi być podpis pod tym zaświadczeniem od lekarza prowadzącego ciążę.

A na akt urodzenia dziecka długo się czeka? 2-3 dni robocze czy szybciej?
A do wyrobienia karty zdrowia potrzeby jest akt urodzenia,pesel i coś jeszcze? Na to chyba najdłużej się czeka z tego co słyszałam,a no i na ten pesel.

Zależy jakie miasto. I zaświadczenie w US wydali od ręki, ja pracuję, mąż nie więc tylko ja jeździłam po takowe zaświadczenie. Musicie być oboje, ponieważ każde z Was oddzielnie wypisuje wniosek o wydanie zaświadczenia i do jakich celów.

Mi wypisała położna, która przyjeżdżała do mnie, nie było, żadnego problemu.

Jeśli chodzi o akt urodzenia to również został wydany mężowi od ręki, pesel był po około 10 dniach do odbioru w Urzędzie Miasta. Także u nas dość szybko te formalności.

Dłużej za to czekaliśmy na becikowe, od złożenia dokumentów około 30 dni do wypłaty.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]