Dzisiaj jest pn gru 11, 2017 8:58 pm


Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pytanie...
Post: pn lut 24, 2014 3:15 pm 
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 13, 2008 9:24 pm
Posty: 15315
Lokalizacja: Śląsk
Nie wiem pod który temat się podpiąć, więc zakładam nowy.

Sprawa wygląda tak, pracuję od października na pół etatu. Umowę mam do końca tego roku.
Pracuję w sklepie sieciowym, przyjęta jestem pod szefową (ajentkę która prowadzi sklep) która ma własną działalność (poza tym prowadzonym sklepem, ma jeszcze swój własny).
Dowiedziałam się, że chce w najbliższym czasie zakończyć współpracę z siecią, i wszystkie dziewczyny które tam pracują zostanę bezrobotne.
I tutaj pytanie, bo staramy się z mężem o dziecko, czy jeśli zajdę w ciążę i ona po tym czasie zrezygnuje z prowadzenia tego sklepu, czy będzie mi się coś należało?
Jeśli pójdę na L4 to będzie one przedłużone do dnia porodu a potem dostanę zasiłek?
Bo w umowie mam napisane:
Miejsce wykonywania pracy wg potrzeb pracodawny
1/ adres mojego miejsca pracy (gdzie szefowa jest ajentką)
2/ adres jej własnego sklepu

Wygląda to tak, jakbym była zatrudniona w obydwóch miejscach...

Proszę o wyjaśnienie.

_________________
Obrazek
Obrazek

[*] [*] [*] [*]


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 

 Tytuł: Re: Pytanie...
Post: pn lut 24, 2014 8:53 pm 
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt maja 20, 2008 9:46 pm
Posty: 11390
Lokalizacja: Opole
Likwidacja stanowiska pracy nie wystarczy do tego, by zwolnić podlegającą szczególnej ochronie pracownicę w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego. Musi dojść do likwidacji pracodawcy tj. „jednostki organizacyjnej zatrudniającej pracowników”, czyli jednego z podmiotów (strony) stosunku pracy. Zgodnie z art. 3 k.p., pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, o ile zatrudniają one pracowników. O likwidacji pracodawcy można mówić w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający pracowników przestaje istnieć zarówno w sferze faktu, jak i w sferze prawa, co skutkuje faktyczną niemożnością kontynuowania zatrudnienia.


Jakby zakład pracy przestał istnieć to "W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Okres pobierania tego świadczenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze."

_________________
MACIUŚ 21.06.2008 :D


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pytanie...
Post: wt lut 25, 2014 4:13 pm 
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 13, 2008 9:24 pm
Posty: 15315
Lokalizacja: Śląsk
pasia jak zawsze niezawodna ;)
Czyli w języku przystosowanym do mojej osoby :P: oznacza to, że jeśli zajdę w ciążę, to będzie mi przysługiwało póki co L4, a jeśli ona zrezygnuje ze współpracy z siecią (swojej prywatnej działalności na pewno nie zakończy) będzie należał mi się zasiłek do dnia porodu, a później macierzyński. Tak?

_________________
Obrazek
Obrazek

[*] [*] [*] [*]


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pytanie...
Post: wt lut 25, 2014 4:49 pm 
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt maja 20, 2008 9:46 pm
Posty: 11390
Lokalizacja: Opole
Na ludzki język - jeżeli masz zapis, że pracujesz w obu placówkach, to jeżeli zrezygnuje z jednego sklepu to będzie cię musiała zabrać do drugiego :)
Bo to, że ona zlikwiduje sklep nie jest równoznaczne z likwidacją pracodawcy - firma nadal będzie istnieć ;)

_________________
MACIUŚ 21.06.2008 :D


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pytanie...
Post: wt lut 25, 2014 5:10 pm 
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 13, 2008 9:24 pm
Posty: 15315
Lokalizacja: Śląsk
Oczywiście mowa o sytuacji gdy jestem w ciąży?
Bo jeśli do tego czasu nie będę, to zwyczajnie rozwiąże ze mną umowę.

_________________
Obrazek
Obrazek

[*] [*] [*] [*]


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pytanie...
Post: wt lut 25, 2014 5:11 pm 
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt maja 20, 2008 9:46 pm
Posty: 11390
Lokalizacja: Opole
Oczywiście.

_________________
MACIUŚ 21.06.2008 :D


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pytanie...
Post: wt lut 25, 2014 5:44 pm 
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 13, 2008 9:24 pm
Posty: 15315
Lokalizacja: Śląsk
Dzięki ;)

_________________
Obrazek
Obrazek

[*] [*] [*] [*]


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pytanie...
Post: śr maja 21, 2014 4:05 pm 
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 13, 2008 9:24 pm
Posty: 15315
Lokalizacja: Śląsk
Pasiu czy jeśli w umowie jest 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, pracownik może złożyć rozwiązanie umowy bez tego okresu, w trybie natychmiastowym?
Jeśli tak to, możesz podać jakiś wzór takiego pisma?
Nie mogę niczego sensownego znaleźć w necie.

_________________
Obrazek
Obrazek

[*] [*] [*] [*]


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 

 Tytuł: Re: Pytanie...
Post: czw maja 22, 2014 9:13 am 
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt maja 20, 2008 9:46 pm
Posty: 11390
Lokalizacja: Opole
Możesz złożyć podanie z prośbą o rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron.
Ale na to pracodawca musi się zgodzić.

Albo:
Podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika są dwa przypadki wskazane w art. 55 Kodeksu pracy (dalej k.p.), tj.:

- gdy w związku z wydanym orzeczeniem lekarskim stwierdzającym szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w tym orzeczeniu do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje,
- dopuszczenie się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (np. nie wypłaca wynagrodzenia)

wzór masz tu:
http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualn ... _wzor.html

_________________
MACIUŚ 21.06.2008 :D


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Antykoncepcja - Bezpłodność - Planowanie ciąży - Objawy ciąży - Test ciążowy - Ciąża - Ciąża bliźniacza - Termin porodu - Objawy porodu - Poród - Laktacja - Niemowlę - Karmienie niemowląt - Macierzyństwo - Psychologia - Przepisy kulinarne - Uroda

Jeżeli podoba Ci się nasz serwis, poleć go innym. Wklej nasz button lub link na swojej stronie

Forum ciąża


Friends Pliki cookies