Dzisiaj jest pn gru 11, 2017 8:58 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pytanie...
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Nie wiem pod który temat się podpiąć, więc zakładam nowy.

Sprawa wygląda tak, pracuję od października na pół etatu. Umowę mam do końca tego roku.
Pracuję w sklepie sieciowym, przyjęta jestem pod szefową (ajentkę która prowadzi sklep) która ma własną działalność (poza tym prowadzonym sklepem, ma jeszcze swój własny).
Dowiedziałam się, że chce w najbliższym czasie zakończyć współpracę z siecią, i wszystkie dziewczyny które tam pracują zostanę bezrobotne.
I tutaj pytanie, bo staramy się z mężem o dziecko, czy jeśli zajdę w ciążę i ona po tym czasie zrezygnuje z prowadzenia tego sklepu, czy będzie mi się coś należało?
Jeśli pójdę na L4 to będzie one przedłużone do dnia porodu a potem dostanę zasiłek?
Bo w umowie mam napisane:
Miejsce wykonywania pracy wg potrzeb pracodawny
1/ adres mojego miejsca pracy (gdzie szefowa jest ajentką)
2/ adres jej własnego sklepu

Wygląda to tak, jakbym była zatrudniona w obydwóch miejscach...

Proszę o wyjaśnienie.

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Tytuł: Re: Pytanie...
Awatar użytkownika

Likwidacja stanowiska pracy nie wystarczy do tego, by zwolnić podlegającą szczególnej ochronie pracownicę w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego. Musi dojść do likwidacji pracodawcy tj. „jednostki organizacyjnej zatrudniającej pracowników”, czyli jednego z podmiotów (strony) stosunku pracy. Zgodnie z art. 3 k.p., pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, o ile zatrudniają one pracowników. O likwidacji pracodawcy można mówić w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający pracowników przestaje istnieć zarówno w sferze faktu, jak i w sferze prawa, co skutkuje faktyczną niemożnością kontynuowania zatrudnienia.

Jakby zakład pracy przestał istnieć to "W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Okres pobierania tego świadczenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze."

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

pasia jak zawsze niezawodna ;)
Czyli w języku przystosowanym do mojej osoby :P: oznacza to, że jeśli zajdę w ciążę, to będzie mi przysługiwało póki co L4, a jeśli ona zrezygnuje ze współpracy z siecią (swojej prywatnej działalności na pewno nie zakończy) będzie należał mi się zasiłek do dnia porodu, a później macierzyński. Tak?

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Na ludzki język - jeżeli masz zapis, że pracujesz w obu placówkach, to jeżeli zrezygnuje z jednego sklepu to będzie cię musiała zabrać do drugiego :)
Bo to, że ona zlikwiduje sklep nie jest równoznaczne z likwidacją pracodawcy - firma nadal będzie istnieć ;)

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Oczywiście mowa o sytuacji gdy jestem w ciąży?
Bo jeśli do tego czasu nie będę, to zwyczajnie rozwiąże ze mną umowę.

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Oczywiście.

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Dzięki ;)

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Pasiu czy jeśli w umowie jest 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, pracownik może złożyć rozwiązanie umowy bez tego okresu, w trybie natychmiastowym?
Jeśli tak to, możesz podać jakiś wzór takiego pisma?
Nie mogę niczego sensownego znaleźć w necie.

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Możesz złożyć podanie z prośbą o rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron.
Ale na to pracodawca musi się zgodzić.

Albo:
Podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika są dwa przypadki wskazane w art. 55 Kodeksu pracy (dalej k.p.), tj.:

- gdy w związku z wydanym orzeczeniem lekarskim stwierdzającym szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w tym orzeczeniu do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje,
- dopuszczenie się przez pracodawcę ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (np. nie wypłaca wynagrodzenia)

wzór masz tu:
http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualn ... _wzor.html

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]