Dzisiaj jest sob wrz 23, 2017 11:43 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość

Mam taki problem.
Siedzę i zachodzę w głowę dlaczego nie dostaje wypłaty, a tu nagle olśnienie - musiałam przekroczyć w tym roku już 30dni zwolnień. Nie kontrolowałam tego, ponieważ siedziałam w domu tylko od czasu do czasu, kiedy było bardzo źle. Teraz jestem od kwietnia na L4 na stałe i tu pojawia się pewien szkopuł - kiedy dostane pieniądze? W ratach czy w całości? Sporo czytałam, ale nie do końca rozumiem :oops:
Byłam na zwolnieniu od 1 do 16 kwietnia od internisty (kod B)
a później już od ginekologa od 17 kwietnia do 15 maja.
Jak dostanę pieniądze? Czy tylko do 16 kwietnia (bo drugie zwolnienie jeszcze trwa) czy za cały miesiąc (bo się skończył)?
Pieniądze od pracodawcy dostawałam do ostatniego dnia miesiąca, którego wypłata dotyczyła. Jestem zatrudniona w firmie mającej mniej niż 20 pracowników.

Bardzo proszę o jakąś wskazówkę.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Zus ma czas na wypłatę zasiłku chorobowego 30 dni, od czasu kiedy do nich wpłynęło L4, według mnie dostaniesz najpierw za to pierwsze od internisty, a potem jak Ci się kończy to, za to od ginekologa. Jeśli chcesz, żeby kasa wpłynęła na konto, musisz wysłać oświadczenie do Wydziały Zasiłków z nr konta. W innym przypadku będziesz dostawała pocztą.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

dowiedz się u pracodawcy czy złożył dokumenty w Zusie... i kiedy - od tego dnia liczy sie 30 dni...
jeżeli każde zwolnienie zostało złożone osobno to zostaną najprawdopodobniej wypłacone również osobno...

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Plomyczek bo tak jest Zus nie śpieszy się z wypłacaniem pieniędzy więc uzbrój się w cierpliwość :)

22,2tc-480g
26,2-833g
29,2-1295g
30,2-1600g
33,1-2345g
35,1-2550g
36,0-2830g
37,2 - 2900g

Offline Wyświetl profil  

A mój pracodawca do tej pory nic nie złożył ^ ^ zadzwoniłam do księgowej i twierdzi że wysłała przed weekendem majowym - super! W ZUSie jeszcze nic nie ma, będę miała między pensjami ponad dwa miesiące przerwy.... Brrrr....szkoda godać. Od następnego zwolnienia przesyłam sama!

Dziękuje n-ty raz, jesteście niezastąpione :cmo:

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Sama do Zusu nie możesz przesyłać L4, musi przechodzić przez pracodawcę.
U mnie jest podobna sytuacja, wczoraj dzwonię do Zusu, czy jest moje L4, które również się kończyło wczoraj, a babka mi mówi, że nie ma. Pracodawca powinien dostarczyć zwolnienie do Zus w ciągu 7 dniu od wystawienia, ale szczerze, mają to głęboko w dooopie i trwa to miesiącami. Co obchodzi takiego pracodawcę fakt, że Ty nie masz kasy.

Ja jak zwróciłam pracodawcy uwagę odnośnie zwolnień, to mi odpowiedział, że tak powinnam sobie gospodarować wydatkami, żeby mi wystarczyło. Bez komentarza!

Offline Wyświetl profil  

Igga nie mogę sama? Tak kazała mi robić kadrowa. ,,Bo ona musi przesyłać a to bez sensu"
Denerwujące jest to podejście do pracownicy. Teraz już wiem, na co mogę liczyć jeżeli chodzi o powrót do pracy...

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Mi w Zusie powiedzieli, że musi być adnotacja, że zwolnienie trafiło do pracodawcy.

Offline Wyświetl profil  

Dobrze wiedzieć. Zadzwonie do ZUSu i jeszcze dopytam. Dziwne tylko że ona mi tak kazała... No cóż, ale czego można spodziewać się po kobiecie która przesyła zwolnienia po miesiącu... :evil:

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Po tym co piszesz śmiem domniemywać, że mamy tego samego pracodawcę. Gdy byłam w ciąży takie same praktyki b y były stosowane.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Możesz zanieść zwolnienie pracodawcy, a potem zabrać od nich dokumenty i dostarczyć do zusu sama :)

Igga pisze:
Pracodawca powinien dostarczyć zwolnienie do Zus w ciągu 7 dniu od wystawienia,

nie od daty wystawienia, tylko od daty wpływu do pracodawcy... u mnie w firmie w naszym regulaminie jest zapis, że ja mam 7 dni na dostarczenie zwolnienia pracodawcy... a później pracodawca też ma 7 dni...

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 pisze:
Możesz zanieść zwolnienie pracodawcy, a potem zabrać od nich dokumenty i dostarczyć do zusu sama :)

Igga pisze:
Pracodawca powinien dostarczyć zwolnienie do Zus w ciągu 7 dniu od wystawienia,

nie od daty wystawienia, tylko od daty wpływu do pracodawcy... u mnie w firmie w naszym regulaminie jest zapis, że ja mam 7 dni na dostarczenie zwolnienia pracodawcy... a później pracodawca też ma 7 dni...

A mój pracodawca to nawet tego terminu nie przestrzega, 18 kwietnia lekarz wystawił mi zwolnienie, wysłałam je od razu tego samego dnia pocztą ( mój pracodawca w inny mieście ma siedzibę) zwolnienie było do 5 maja, w poniedziałek dzwonię do Zus (5 maj), a babka mówi, że nie ma zwolnienia. I co z tym fantem zrobić?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Igga a jesteś pewna, ze pracodawca otrzymał twoje zwolnienie? i kiedy?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 pisze:
Igga a jesteś pewna, ze pracodawca otrzymał twoje zwolnienie? i kiedy?

21 kwietnia dostałam sms z poczty, że przesyłka została doręczona.

Offline Wyświetl profil  

Ja też miałam taką sytuacje. Zadzwoniłam do ZUS a mojego zwolnienia ciągle u nich nie było, chociaż dałam je kierowniczce do ręki :twisted:
Pasia czyli mam ich niejako poinformować że dostałam L4 i wysłać mogę sama, tak?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Plomyczek pisze:
Ja też miałam taką sytuacje. Zadzwoniłam do ZUS a mojego zwolnienia ciągle u nich nie było, chociaż dałam je kierowniczce do ręki :twisted:
Pasia czyli mam ich niejako poinformować że dostałam L4 i wysłać mogę sama, tak?

nie, oni muszą potwierdzić wpływ do firmy tego zwolnienia - na odwrocie pieczątkę przybić z datą...
poza tym oprócz zwolnienia do Zusu trzeba dostarczyć jeszcze druk Z-3 który wystawia pracodawca... czyli musisz iśc do nich, albo kotś przez ciebie upoważniony z tym zwolnieniem, poczekac aż wystawia Z-3 i potem zawieźć to do Zusu...

Igga 21 kwietnia to były świeta wielkanocne ;)
ale zakładając, ze pracodawca dostał twoje zwolnienie 22 kwietnia, to termin dostarczenia dokumentów do zusu upływał 30 kwietnia :) jeżeli pracodawca wysyła dokumenty pocztą to liczy się data stempla pocztowego, czyli jak wysłali 30 kwietnia to zmieścili się w terminie... a potem był długi weekend i wiadomo jak pracowała poczta - nic więc dziwnego, ze 5 maja Zus jeszcze nie miał twojego zwolnienia :?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Pasia to się zgadza.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Igga pisze:
Pasia to się zgadza.

no niestety :?

duzo lepiej maja osoby, które pracują w firmach powyżej 20 pracowników.... bo to pracodawca wypłaca chorobowe, a zus mu potem zwraca kasę, więc ja np. dostawałam swoje pieniądze jednorazowo w terminie wypłaty :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Od tego miesiąca mi ZUS wypłaca wynagrodzenie, więc liczę na to, że dostanę kasę w dniu wypłaty skoro u nas wiecej niż 20 pracowników... chociaż kto wie...wyjdzie w praniu w piątek 10 :)

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

marcepanek pisze:
Od tego miesiąca mi ZUS wypłaca wynagrodzenie, więc liczę na to, że dostanę kasę w dniu wypłaty skoro u nas wiecej niż 20 pracowników... chociaż kto wie...wyjdzie w praniu w piątek 10 :)

nie wynagrodzenie tylko zasiłek chorobowy i wypłacać ci go będzie pracodawca, a potem ZUS mu zwróci kasę :)

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]