Dzisiaj jest czw wrz 21, 2017 11:13 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość

Witam,

Nie znalazłam nic konkretnego na ten temat więc proszę pomóżcie.

Aktualnie jestem na urlopie wychowawczym. Jestem w 7 tygodniu ciąży. W pracy jeszcze nikt nie wie.
No i tu zaczyna sie problem... No więc mam umowę na czas określony kończy mi sie ona 27 grudnia. Szefowa udzieliła mi urlopu wychowawczego na jakoś miesiąc przed końcem umowy. Po tym urlopie musze iść na zaległy urlop wypoczynkowy, jest to mniej więcej miesiąc. Tak w ogóle to jestem zatrudniona na pół etatu, nie wiem czy to istotne.

No więc pytanie brzmi: Kiedy powiedzieć szefowej o ciąży, czy przynieść zwolnienie zanim urlop wychowawczy się skończy czy jak będę na urlopie wypoczynkowym? No i najważniejsze... Jeśli przejdę na L4 to jak ZUS będzie mi wypłacał zasiłek? Bo bierze on pod uwagę 12 ostatnich miesięcy, ale skoro ja byłam na wychowawczym to nie miałam wynagrodzenia ani zasiłku, a na macierzyńskim był to zasiłek. Czy będę dostawała całość wynagrodzenia?

I jeszcze jedno pytanie. Skoro mam umowę na czas określony to pracodawca musi mi przedłużyć umowę do daty porodu. To czy później muszę do zusu dać jakiś wniosek o macierzyński?? Bo jak jest ciągłość umowy to daje się do pracodawcy, a w tym przypadku to nie wiem..

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Możesz poinformować pracodawcę o ciąży. Umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. nie musisz iść na l4, chyba że masz wskazania...
zus wyliczy ci podstawę do zasiłku z 12 miesięcy składkowych, czyli z okresu przed macierzyńskim, więc zapewne będzie on w takiej samej wysokości jak macierzyński który otrzymywałaś poprzednio... chyba, ze pójdziesz na zaległy urlop ( ale wtedy nie mogłabyś iść na l4) to okres z urlopu też się wliczy :)

Offline Wyświetl profil  

dziękuję Pasia:) Musze iść na l4 bo pracowałam w sklepie gdzie się cały dzięń albo stało albo dżwigało. Zreszta pobolewa mnie czasem brzuch:/

Offline Wyświetl profil  

W tej sytuacji w jakiej się znajdujesz to nie ma znaczenia czy powiesz pracodawcy szybciej o ciąży czy później. Pracodawca i tak nie może cię zwolnic bo jesteś pod tzw." ochroną". I tak będzie musiał ci przedłożyć umowę do porodu.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]