Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 6:33 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Becikowe !!!
ZAKAZ HANDLU
ZAKAZ HANDLU

Zasady wypłaty becikowego zostaną zmienione. Jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej.
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że kobiety nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Becikowe otrzymają więc też te panie, którym po 1 listopada zeszłego roku odmówiono jego wypłaty, bo nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Po wejściu w życie nowych przepisów będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy w urzędach gmin i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Nowe przepisy wejdą w życie po nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt ma zostać rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu rządu.

Ministerstwo zdrowia poinformowało jednocześnie, że przepis wymagający, by kobieta w ciąży była pod stałą opieką ginekologa lub położnej najpóźniej od 10 tygodnia ciąży, nie zostanie wycofany, a jedynie zawieszony na dwa lata.

Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planują kampanię informacyjną w mediach i instytucjach pożytku publicznego, by przygotować kobiety do zmian w przepisach, a jednocześnie przypomnieć, jak ważne dla zdrowia matki i dziecka są wczesne i częste badania lekarskie w okresie ciąży. Podziel się:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
ZAKAZ HANDLU
ZAKAZ HANDLU

Sejm zmienił zasady wypłacania becikowego
Do końca 2011 r., aby otrzymać "becikowe" wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży - przewiduje nowela ustawy dotycząca zasad wypłacania "becikowego" przyjęta przez Sejm.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych została przyjęta przez posłów jednogłośnie. Sejm zajmował się tą sprawą w trybie pilnym.

Od 1 listopada zeszłego roku, aby otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka - tzw. becikowe oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (przysługujący kobietom spełniającym określone kryteria dochodowe) - trzeba było udowodnić, że ciężarna była u lekarza przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży, przy czym pierwsza wizyta powinna mieć miejsce najpóźniej w 10 tygodniu.

Wprowadzenie tego wymogu spowodowało jednak, że część kobiet, które złożyły wnioski o świadczenia rodzinne z tytułu urodzenia dziecka bez dołączonego zaświadczenia lekarskiego - z uwagi na brak informacji o tej konieczności czy też z uwagi na brak możliwości skorzystania z opieki medycznej w określonym terminie - nie otrzymała tych świadczeń.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

żabka25 pozwoliłam sobie podwiesić temat, żeby nie "zginął" wśród innych :)
Na pewno będzie pomocny, bo przepisy w sprawie becikowego ciągle się zmieniały.
Dobra robota :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
ZAKAZ HANDLU
ZAKAZ HANDLU

Spoko nie ma sprawy, czytałam właśnie wiele artykułów gdzie dziewczyny opisywały swoje problemy z otrzymaniem becikowego. Oby artykuł się przydał.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
2 żółte kartki
Awatar użytkownika

Wiadomo już jak będzie w tym roku z becikowym? Bo jak dzwoniłam do urzędu w tamtym roku to Pani powiedziała, że od początku 2012 trzeba będzie okazywać zaświadczenie, że było się pod opieką lekarza od 10tyg ciąży najpóźniej? Wiecie coś na ten temat?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Od 01.01.2012 roku wrócił obowiązek dołączania zaświadczenia od lekarza. I dotyczy on również kobiet, które już urodziły ale jeszcze nie pobrały becikowego.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Czy to zaświadczenie może wystawić lekarz do którego chodzę prywatnie? Czy musi być to lekarz przyjmujący w ramach nfz? I czy jeśli może to wystawić położna, to na jakiej zasadzie?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł: ?

zostalismy wprowadzeni przez nasza przychodnie w ogromny blad, kazano nam wyrobic karte ciazy prywatnie, dalej ciaze prowadzimy panstwowo ,teraz pytanie, mamy 2 KARTY CIAZY !! poniewaz nie uznano nam jednak karty od prywatnej ginekolog musielismy zalozyc nowa ( OBLED!!!) czy moze mi to przeszkodzic w jakis sposob?? :twisted:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Nie, jest sporo dziewczyn które chodzą do lekarza prywatnie i państwowo i mają dwie karty.
A w tej od prywatnego masz jakieś wyniki badań wpisane?
jeżeli tak, to po prostu noś ja razem z tą drugą.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

tak sa pewne adnotacje, obawialam sie ze panstwo nie uzna 2 kart ciazy, co najlepsze, w panstwowce nie chcieli mnie przyjac na pierwsza wizyte bez ubezpieczenia, musialam miec stwierdzona ciaze aby uzysac ubezpieczenie, jednak jak tego dokonac? skoro lekarz panstwowy nie chce mnie przyjac kazano mi udokumentowac ciaze co jest jednoznaczne z wizyta u prywat. gin. (koszt 200 zl!!). Z ''udokumentowana ciaza'' (paradoks!! smiech na sali) udaje sie z powrotem do lekarza panstwowego, kiedy ukazuje mu karte ciazy slysze: ''niech Pani zostawi sobie na pamiatke te kartki, to wcale nie potrzebne, ja sam musze zobaczyc co tam sie dzieje''

CZY TO NIE JEST ZABAWNE?
Stracilismy przez to ''kupe nerwow'' oraz pare groszy ktore napewno odnalazły by teraz trafniejszy cel!!!

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

na nasza służbę zdrowia mnie już dawno opadły ręce... :roll:

a co do becikowego, to państwa nie interesują twoje karty ciąży, tylko zaświadczenie od lekarza :)
więc przypilnuj, żeby lekarz ci takie wystawił :)

Offline Wyświetl profil  

Witam! mam takie pytanie, czy wiecie może jak jest z wypłata becikowego, 7 marca składałam "papiery", i kiedy moge się spodziewac pieniędzy czy jeszcze w tym miesiącu?:)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Jak składalismy ponad 3 lata temu to ci powiem, ze pieniazki przyszły po 14 dniach dokładnie.

znalazłam coś takiego:
Cytuj:
Becikowe jest wypłacane w tych samych terminach co inne zasiłki rodzinne. Jeśli wniosek wpłynie do 10. dnia miesiąca, pieniądze będą wypłacone najpóźniej do ostatniego dnia tego miesiąca. Jeżeli po tym dniu, to do końca następnego miesiąca
czyli teoretycznie do konca miesiaca powinnas pieniązki otrzymać :)

Offline Wyświetl profil  

dzięki bardzo:):) mam nadzieję że tak będzie bo maleństwo nam przyszło 3 tygodnie za wcześnie na świat i trzeba trochę rzeczy dokupić:)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Ja mam małe pytanko odnośnie becikowego, bo jest potrzebne zaświadczenie że byłam pod opieką od 10 tyg ciąży. A to zaświadczenie wydaje lekarz na końcu ciąży czy już teraz mogę o nie poprosić...

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

ja po zaświadczenie byłam po porodzie...nie wiem czy teraz Tobie dadzą, bo lekarz w tym zaświadczeniu wpisuje daty 3 wizyt (po jednej w każdym trymestrze).

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Stokrotka166 pisze:
Ja mam małe pytanko odnośnie becikowego, bo jest potrzebne zaświadczenie że byłam pod opieką od 10 tyg ciąży. A to zaświadczenie wydaje lekarz na końcu ciąży czy już teraz mogę o nie poprosić...

Zaświadczenie możesz już lekarz wypełnić pod koniec ciąży - wtedy nie trzeba po porodzie biegać po przychodniach

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Stokrotka166 pisze:

Mój lekarz takie zaświadczenie wydał na ostatniej wizycie przed porodem.
Nie musiałam o nie prosić. Termin miałam na 11 grudnia a u lekarza byłam 30 listopada chyba czy jakos tak. Wypisał mi skierowanie na wywołanie porodu 17 grudnia gdybym nie urodziła sama do tej pory i wystawił zaswiadczenie.

Były na nim wypisane 3 wizyty (po jednej w każdym trzymestrze w tym pierwsze w 8tc)
Wtedy były wymagane 3 wizyty własnie. Nie wiem dlakładnie jak jest teraz czy to napewno ma byc tylko 1 wizyta.

Offline Wyświetl profil  

a co ja mam zrobić jak byłam już 3 razy, raz prywatnie ,i 2 razy w szpitalu na usg, bo szukali zarodka i dopiero 19 ide będę wówczas gdzieś mam nadzieje 8/9 tydz miała, i dopiero wtedy doproszę się karty ciaży
NIE WIEM CZEMU W SZPITALU W ZAMOŚCIU FAKT ZAŁOŻENIA CIĄŻY TRZEBA UPRZEDZAĆ TELEFONEM! Nie dostane takiej jesli nie zgłoszę wcześniej... masakra jakas.....

czy ja mam sie prosić lekarza o te wcześniejsze wpisy czy nie?

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Poprosisz lekarza żeby wystawił Ci zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży... i w tym zaświadczeniu będą wpisy z 3 wizyt, po jednej w każdym trymestrze.

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]