Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 6:35 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość

Witam
Jestem zatrudniona na okres nieokreslony,jestem juz miesiac na zwolnieniu 9tc.Zapewne do końca bede poniewaz jest to ciąża zagrożona.Jakie mam prawa,kto mi wypłaca pensje(przeciez za cos musze zyc)?Słyszałam coś o ZUSie.W jakim okresie sie to wszystko odbywa,jakie sa warunki i wymagania.Nic nie rozumiem dlatego pytam..prosze o pomoc
pozdrawiam
Adaa

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

hej
za pierwsze 30 dni L4 płaci pracodawca a potem do 182 dnia ZUS za pośrednictwem pracodawcy jeśli zatrudnia on powyżej 20 osób. około 6 tygodni przed tym 182 dniem musisz złożyc w swoim oddziale ZUS wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. składa sie on z 3 części jedną wypełniasz ty, jedną lekarz i ostatnią twój zakład pracy. Zus w terminie tych 6 tyg wyda decyzję o przyznaniu zasiłku i określi doskładnie od kiedy do kiedy bedzie on obowiązywał. W miom porzypadku ZUS zobowiązał pracowdawce do wypłaty zasiłku, jego wysokośc jest równa 100% podstawy wynagrodzenia. ale fatycznie po tym 30 dniu L4 pracodawca nie płaci ci nic ponieważ odlicza sobie od składek wysłyłanych do Zus kwotę, którą wypłacił tobie...
jesli masz jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem, o ile bede wiedziała...wszystko co napisałam to zaistaniało w moim przypadku

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Pracodawca wypłaca chorobowe za 33 dni a dalej bezpośrednio ZUS (jeżeli pracodawca zatrudnia do 20 pracowników) albo pracodawca (zatrudnia pow. 20 pracowników)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

wielkie dzieki za odpowiedz :)pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam ja też będę zatrudniona na czas nieokreślony a potem idę na L4 do końca ciąży, tylko mój pracodawca zatrudnia 5-cu pracowników i jeżeli ja po tych 30-tu dniach dalej bedę na L4 to ZUS przejmie mnie i będzie wypłacał mi wynagrodzenie? Czy to się tyczy tylko pracodawców zatrudniających powyżej 20-tu pracowników?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Lili pierwsze 33 dni chorobowego wypłaca pracodawca a później ZUS

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Witam:)
Mam jeszcze jedno pytanko.Po tych 33 dniach (właśnie mi się zbliżaja),mam powiadomić sama ZUS?Mam się gdzieś zgłosić?Po wynagrodzenie mam chodzić do ZUSu?
Pytam bo nie wiem
Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

nie teraz nie musisz sie nigdzie zgłaszać kaske będziesz dostawała na konto jeśli będzie to załatwione przez pracodawce albo będziesz dostawała pieniądze przez pocztę listonosz ci będzie przynosił.
jeśli masz wątpliwości to warto zapytać o to w swoim zakładzie pracy.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Zwolnienia dostarczasz do pracodawcy i on je przekazuje do ZUS-u. Piniążki jak mówiła poprzedniczka- jak masz konto i pracodawca poda go w zus-ie to na konto a jak nie to zus przesyła pocztą na adres domowy :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Nie wiem, czy coś się nie zmieniło, ale jakiś czas temu wyglądało to tak, że pracodawca wypłaca wynagrodzenie przez pierwsze 33dni zwolnienia, ale w danym roku kalendarzowym. Tzn. gdy ktoś jest w 2006r. na zwolnieniu dłuższym i ZUS już przejął wypłaty, to i tak w styczniu 2007r. przez pierwsze 33dni znowu płaci pracodawca.
Mam nadzieję, że to co napisałam ma jakiś sens? :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Odświeżam temat :D
Mam pytanie właśnie odnośnie umowy na czas nieokreślony.
Otóż planujemy z mężem w październiku br. zacząć starania o maleństwo,umowę na czas nieokreślony miałam do 12.04.2013r. czy jak zajdę w ciążę i od razu pójdę na zwolnienie (mam pracę siedzącą ale jest ciężka bo wszystkie materiały do pracy muszę dostarczyć sobie sama,wszystko co składam itd) a potem będę na macierzyńskim (teraz już 52tyg) czy zakład pracy może mnie zwolnić po powrocie do pracy czy też nie?A wrócę na dane stanowisko po urlopie macierzyńskim na którym pracowałam przed ciążą? Właśnie zastanawia mnie to czy istnieje takie coś czy też nie.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Mariusz :D 7:30, 3310g i 52 cm :D
Obrazek

Mikołaj [*] 15.06.2016 (7tc) :( :( :(

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka umowa na czas nieokreślony to taka, która nie ma określonej daty zakończenia ;)

masz umowę czy ją miałaś?
nie rozumiem tego co piszesz...

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 otóż otrzymałam w zeszłym tygodniu umowę właśnie na czas nieokreślony i właśnie się zastanawiam jak to jest w tym wypadku z ciążą....
Wybacz może troszke to źle ujęłam ;)
Po urlopie macierzyńskim powraca się na swoje zajmowane stanowisko przed ciążą?
Jestem chroniona jakimś prawem po powrocie do pracy po macierzyńskim?Czy zakład może od tak mnie zwolnić?

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka zakład może cię zwolnić tak samo jak każdego innego pracownika, czyli musi wskazać powód... są trzy rodzaje zwolnienia - z winy pracodawcy - czyli np. likwiduje twoje stanowisko pracy, z winy pracownika czyli inaczej dyscyplinarka... lub za porozumieniem stron - jeżeli obie strony się zgadzają na rozwiązanie umowy...

co do powrotu na poprzednie stanowisko - nie ma takiego obowiązku - jednak jest warunek, że nie możesz po powrocie trafić na gorsze stanowisko, czyli nie można obniżyć ci np. płacy...

zwolnic pracownika wcale nie jest aż tak łatwo, dlatego pracodawcy wola umowy śmieciowe...
jeżeli pracodawca zwalnia ze swojej winy to należy się odprawa :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 u nas w zakładzie pracy jest dużo dziewczyn które były pierwsze na l4 a potem na macierzyńskim i każda wróciła na swoje dawne zajmowane stanowisko.Jedna czy 2 dziewczyny które zdecydowały się na wychowawcze,zakład rzucił ich tam gdzie akurat potrzebował pracownika.
Do nas dziewczyna wraca w maju do pracy po macierzyńskim i wraca na swoje stanowisko...
Chyba że ja to źle rozumiem albo w zakładzie pracy takie coś jest ustalone.
Tak samo jak kobieta ma umowę na czas określony to pracodawca nie ma przymusu przyjmować kobiety po macierzyńskim.Może jej nie dać umowy już na czas nieokreślony,prawda?
Dobrze wiedzieć :) Dziękuję za informacje,jak jeszcze jakieś pytania mnie będą nurtować już wiem gdzie się zgłosić :lol:

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka u mnie tez tak jest, ale to jest wyłącznie dobra wola pracodawcy, nie reguluje tego żadne przepisy :)
i skoro u was tak jest to tylko się chwali :)

odnośnie przedłużania umowy - nikt nie może zmusić do tego pracodawcy:)
jeżeli umowa się kończy, to tylko ciąża powyżej 3 miesiąca przedłuża ją z automaty do dnia porodu...
innych wyjątków nie ma...

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

pasia251 oby tylko tak było jak najdłużej! Mam nadzieję,ze takie coś by mnie objęło.Przyzwyczaiłam się do mojego stanowiska pracy ale zdaję sobie sprawę że mogłoby się to zmienić.Teraz pracuję non stop na 1 zmianę a tam gdzie by mnie np. przenieśli to pracuje się na 2 zmiany.
Zobaczymy jak z moją koleżanką co u nas pracowała,zaszła w ciążę przed przedłużeniem umowy na czas nieokreślony.Szkoda bo przedłużyli jej umowę do dnia porodu...a miała szansę na nieokreślony...

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Darka zapoznaj się z kodeksem pracy i przywilejami dla młodych mam - nie mogą cię na nocki wysłać i w delegację... poczytaj sobie kodeks -nie jest długi ten rozdział a taka wiedza zawsze się przyda :)

Offline Wyświetl profil  

Przyda się też porozmawiać z pracodawcą o pewnych zmianach na stanowisku pracy w związku z ciążą. L4 sypnąć jest bardzo łatwo...

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Agacior ja mam niby "lekką" pracę bo siedzącą ale jednak muszę sobie przynieść wszystkie potrzebne rzeczy do montażu a to też waży.Chciałabym pracować na tyle ile dam rady i nie będę się męczyć za bardzo.Wiem,że na dłuższą metę "koleżanki" w pracy będą się pluć bo będzie trzeba mi przynieść,podnieść a to jednak jest czasochłonne...
Jedna dziewczyna rok temu zaszła w ciążę to te dziewczyny już na samym początku "kazały" iść na l4.
pasia251 a co do kodeksu chętnie przeczytam.Pójdę do biblioteki za niedługo to na pewno wypożyczę sobie na lekturę żeby się dokształcić.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]