Dzisiaj jest wt kwie 24, 2018 12:38 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57  Następna
Autor Wiadomość
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

pasia powinnaś zostać tutaj expertem ;)

eliza tylko dowiedz się jeszcze dokładnie, bo ten wpis w linku jest sprzed ponad dwóch lat a w tym roku mają wprowadzać jakieś zmiany

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Nyana pisze:
eliza tylko dowiedz się jeszcze dokładnie, bo ten wpis w linku jest sprzed ponad dwóch lat a w tym roku mają wprowadzać jakieś zmiany

jeszcze nie wprowadzili - na razie tylko planują :)

na experta się nie nadaję - za mało wiem :P:

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

pasia Ministerstwo i Komitet Rady Ministrów już przyjęli projekt, więc różnie z tym może być.
E tam, ja widzę że wiesz dosyć sporo, a nawet jak nie wiesz to potrafisz trafnie pokierować :lol:

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Nyana pisze:
pasia Ministerstwo i Komitet Rady Ministrów już przyjęli projekt, więc różnie z tym może być.
E tam, ja widzę że wiesz dosyć sporo, a nawet jak nie wiesz to potrafisz trafnie pokierować :lol:

no ale póki co obowiązują stare zasady... jak wejdą nowe, to trzeba się będzie ich nauczyć :P

lubię znać swoje prawa i obowiązki, wiedzieć na co mogę liczyć :)
sporo na ten temat czytam, staram się być na bieżąco... a jak czegoś nie wiem to wiem jak szukać :)

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Pasiu a mam jeszcze pytanie :P:
Na jakiej zasadzie jest wypłacane wynagrodzenie i odciągane składki, jeśli taka umowa zlecenie się kończy np. w połowie ciąży, a kobieta jest do porodu na L4? Bo rozumiem jak ma umowę , ale nie czaję jak to jest gdy umowy nie ma.

Mój kiedyś krótko po rozpoczęciu pracy, w okresie próbnym właśnie na zleceniu miał wypadek w pracy, szpital i L4... po dwóch miesiącach umowa się skończyła, zaraz jakoś początkiem danego miesiąca, a końcem miesiąca zostało wypłacone L4 za cały ten miesiąc, czyli też za okres kiedy był już bezrobotny.

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Nyana chorobowe na umowie zlecenie jest naliczane tak samo jak przy umowie o prace wyliczana jest średnia z podstawy odprowadzanych składek za 12 miesięcy, a jeżeli był to krótszy okres to z tego okresu. czyli ustalana jest kwota ja jeden dzień l4 i potem mnożona przez ilość dni chorobowego :)
nie ma znaczenia, że umowa się skończyła - tak samo jak przy umowie o pracę - jeżeli idziesz na chorobowe przed końcem umowy to potem możesz je ciągnąć przez 182 dni, a w przypadku ciąży przez całą ciążę...
po tym okresie można jeszcze wystąpić o zasiłek rehabilitacyjny, a po porodzie o macierzyński :)

warto dodać, że chorobowe w czasie ciąży jest płatne 100% tej średniej, a zwykłe l4 80%... jednak liczą się wszystkie dni chorobowego - czyli wliczają się weekendy i święta :)

po wypadku w pracy również jest 100% :)
czyli jakby twój mąż ciągnął to chorobowe dłużej, to zus płaciłby mu aż do 182 dni i to najprawdopodobniej więcej niż dostawałby chodząc do pracy :)

Offline Wyświetl profil  

Orientujecie się może czy mając działalność i będąc na l4 trzeba podczas przebywania na chorobowym odprowadzać składki? Czy jest to okres bezskładkowy? A jeśli jest to okres bezskładkowy to czy potem mam prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Obrazek Jaśminka ma 18 ząbków:-)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Eliza trzeba odprowadzać składki. Mimo, że się nie zarabia.

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Dzięki Pasiu :flo:
Dobrze wiedzieć to i owo.

Tutaj też pisze o L4, składkach itd.
http://pierwsza-firma.eu/czy-prowadzac- ... -wysokosci

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Pasiu a jeśli w umowie zlecenie, nie ma chorobowego? Jest tylko zdrowotne,rentowe i emerytalne.
Wtedy za L4 mi nie wypłacają, tak?

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Nyana jeśli nie miałaś na umowe zlecenie odprowadzanych dobrowolnych składek chorobowych to nie przysługuję Ci prawo do zasiłku chorobowego.

Byłam dzis u księgowej i wszystko się wypytałam.

Pasia odprowadza się tylko 260 zł

Obrazek Jaśminka ma 18 ząbków:-)

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Właśnie wyczytałam to teraz w necie, ani L4 ani zasiłek macierzyński później.
Ale nie mogę doczytać ile wynosi składka opłacana samowolnie... Wiem tyle że po 90 dniach nabiera się praw do zasiłków.

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

eliza 982 pisze:
Pasia odprowadza się tylko 260 zł

to jest najniższa składka, która mogą opłacać osoby, które dopiero założyły działalność... ta składka obowiązuje przez rok...
tylko czy księgowa powiedziała ci w jakiej wysokości dostaniesz na taj najniższej składce zasiłek macierzyński?
to są grosze, które ci nawet tej składki nie pokryją...
niestety - wysokość zasiłku zależy od wysokości składki...

Nyana bez składki chorobowej nie ma chorobowego ani macierzyńskiego... a wysokość tej składki zależy od kwoty na umowie- zleceniu... ta samą podstawę się przyjmuje co przy pozostałych składkach zus...

Dla prowadzących działalność gospodarczą podstawą jest deklarowany przez nich dochód, z zastrzeżeniem, że podstawa nie może być niższa niż 60% średniego wynagrodzenia miesięcznego z poprzedniego kwartału. Tak więc minimalna wysokość podstawy zmienia się od 01.09, 01.12, 01.03 i 01.06, a przy ich ustalaniu uwzględnia się wysokość średniego wynagrodzenia miesięcznego odpowiednia z drugiego i trzeciego kwartału roku bieżącego, czwartego kwartału roku poprzedzającego i pierwszego kwartału roku bieżącego.
składka to 2,45% tej kwoty.

Offline Wyświetl profil  

Czesc ;-)
Mam pytanie.. sprawa jest troche skomplikowana ale wiem ze tak sie da.
Otóż jestem w 5 tyg.ciazy i nie pracuje. Kolega zaoferował sie ze moze mnie zatrudnic na umowe o prace na okres 3 lat np.zebym mogla pozniej jakies pieniadze z zusu dostac. Chcialam zapytac jak to bedzie wygladac po jakim czasie moge dac mu L4 jak juz mnie zatrudni i on jakie koszty z tym poniesie. Zdaje sobie sprawe ze nie jest to jakios super legalne ale niestety trzeba na zbierac na wyprawke dla maluszka.
Pozdrawiam :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

ascha da się...
wysokość składek zależy od kwoty która będzie widniała na umowie... przy pełnym etacie nie może to być jednak mniej niż najniższa krajowa, czyli obecnie 1600zł... to jest kwota wyjściowa.

czy twój kolega będzie za ciebie opłacał również tę część która normalnie jest potrącana z wynagrodzenia pracownika?

jeżeli tak to przy 1600zł brutto będzie musiał zapłacić za ciebie ok 750 zł...

zwolnienie możesz dać po 30 dniach...

Offline Wyświetl profil  

Dzieki bardzo :)
Pewnie bedzie opłacał jeśli to jest koniecznie. A jak sprawa wygłada z macierzynskim ??

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

w jakim sensie z macierzyńskim?

Offline Wyświetl profil  

Czy bedzie mi przyslugiwać urlop macierzynski skoro zatrudni mnie jak jestem juz w ciazy ?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

będzie - nie ma znaczenia czy zatrudnia cie jak jesteś w ciąży :)

w ogóle możecie zrobić tak, że zatrudni cię na czas określony n. na pól roku :)
taka umowa z automatu przedłuży się do dnia porodu, a potem zasiłek macierzyński wypłacać ci będzie zus :) wtedy nie dostaniesz urlopu macierzyńskiego, tylko sam zasiłek, który zus będzie wypłacał przez ten sam okres :)

Offline Wyświetl profil  

Zatrudnił mnie na okres 3 lat zeby nie bylo problemow, wiesz chcesz komus pomoc a potem jeszcze PiP albo ZUS na ciebie wysla, szczegolnie ze to mala wies i wszyscy wszystko tu wiedza.
Urlop macierzynski wyplaca ZUS czy pracodawca ? Przepraszam za taka ilosc pytan ale czytam te prawo i nie rozumiem za bardzo bo tez jakos nigdy sie nie interesowalam tym.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]