Dzisiaj jest czw wrz 21, 2017 3:56 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Awatar użytkownika

Bardzo proszę o pomoc!!!
jestem obecnie w 9 tyg. ciąży, od 1 października mam umowę o pracę na okres 2lat( wcześnie w tej firmie miałam dwie umowy pierwszą na okres próbny 1miesiąc oraz umowę o prace na 3 miesiące). Obecnie jestem na l4 (ciąża bliźniacza wysokiego ryzyka)Czy po porodzie będzie mi przysługiwać macieszyński i wychowawczy?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Duśko bezwzglednie przysługuje ci macierzynski. Co do wychowaczego, to zalezy tylko od pracodawcy, bo to on wyraża albo nie wyraża na to zgody. Jestem pracodawcą to wiem ;) Ale zwykle z wychowaczym nie ma problemu, bo nie liczy sie on do urlopu (zwolnienie i macierzyynski sie liczy i normalnie za ten okres nalezy ci sie urlop)
Jak dobrze policzyłam pracujesz w tej firmie już pół roku, wiec wszystko ci sie należy ;)
Coi do wychowaczego, to wiem, ze nie w kazdym przypadku jest on płatny, bo zalezy to od Waszych dochodów. Wiec jesli mąz zarabia kokosy to moze ci sie należeć ale bezpłatny.
Pozdrawiam

Życze przyjemnej ciązy no i szczesliwego szybkiego porodu :)
PS. Super ze bliźniaki :) Ja zawsze marzyłam o dwojaczkach :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Delfinka_07 o ile ja dobrze pamietam to pracodawca tak naprawde ma prawo zwolnic tylko do 3 miesiaca ciazy, potem jest kobieta pod ochrona, wiec nic jej zrobic nie moze

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Nie wiem czy o tym pisałyście już czy nie...
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony. Umowa kończy mi się z dniem 31.czerwca.2010r. Jeżeli okazało by się, że jestem w ciąży i poszła bym na zwolnienie, przypuśćmy na cały czerwiec, to czy przez 8 miesięcy ciąży ( bo czerwiec płaci zaklad pracy) i 4 miesiące macierzyńskiego placi mi zus. Tak słyszałam, chce się upewnić czy tak jest na pewno. Wiecie coś na ten temat? :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dadzi jeżeli zajdziesz w ciążę to umowa automatycznie zostanie przedłuzona do dnia porodu pod warunkiem, że w planowanym terminie jej rozwiązania będziesz ponad trzy miesiące w ciąży. I nie ma znaczenia czy pójdziesz na chorobowe czy nie. Co do płacenia zasiłku chorobowego to jest tak samo jak w przypadku zwykłego chorobowego.
Natomiast po porodzie zasiłek macierzyński będzie ci wypłacał ZUS.

A tu cytat:
"Przedłużenie umowy do dnia porodu - czy potrzebne jest na to pismo?
Czy umowa o pracę na czas określony, która miałaby się rozwiązać po upływie 3 miesiąca ciąży, przedłuża się do dnia porodu automatycznie? Czy też pracodawca musi dokonywać jakichkolwiek czynności, wysyłąć pisma itd? Odpowiedzi na te pytania - poniżej

Umowa przedłuża się automatycznie
Umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega automatycznie przedłużeniu do dnia porodu. To nie pracodawca przedłuża w takim przypadku umowę – przedłużenie umowy następuje z mocy prawa. Nie trzeba więc w tym celu dokonywać żadnych dodatkowych czynności"

Miesiąc ciąży = miesiąc księżycowy
Termin upływu 3. miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni) – wyrok SN z 5 grudnia 2002 r., I PK 33/02, OSNP z 2004 r., z. 12, poz. 204. Oznacza to, że przedłużenie umowy następuje, jeśli z zaświadczenia lekarskiego wynika, że
w chwili rozwiązania umowy ciąża pracownicy byłaby zaawansowana na ponad 12 tygodni

Podstawa prawna:
art. 177 § 3 kp.

Pozdrawiam i zyczę dwóch kreseczek na teście :D

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Witam,
Mam pytanko: pracuję na umowę o pracę na czas określony ( do 30 marca 2011). Ostatnio dowiedziałam się, że jestem w ciąży ( 6 tydz), a w związku ze schorzeniem na jakie cierpię lekarz chce mnie wysłać na L4. I tu pytanie- czy pracodawca może mnie zwolnić? Niestety pracuję w takim zakładzie pracy gdzie taka pracownica jak ja w tej chwili jest wysoce niepożądana i boję się, że mnie zwolnią:(

No i drugie pytanie: czy pracodawca może mnie zwolnić w dniu porodu? i czy przysługuje mi wtedy urlop macierzyński? a raczej zasiłek z zusu?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

nandelle<3 pisze:
Witam,
Mam pytanko: pracuję na umowę o pracę na czas określony ( do 30 marca 2011). Ostatnio dowiedziałam się, że jestem w ciąży ( 6 tydz), a w związku ze schorzeniem na jakie cierpię lekarz chce mnie wysłać na L4. I tu pytanie- czy pracodawca może mnie zwolnić? Niestety pracuję w takim zakładzie pracy gdzie taka pracownica jak ja w tej chwili jest wysoce niepożądana i boję się, że mnie zwolnią:(

No i drugie pytanie: czy pracodawca może mnie zwolnić w dniu porodu? i czy przysługuje mi wtedy urlop macierzyński? a raczej zasiłek z zusu?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

z tego co pamietam dawniej bylo ze po 3 miesiasu ciazy nie mozesz zostac zwolniona, ale niewiem na pewno jak teraz jest, ja bym poprosila lekarke zeby dala mi zwolnienie na to inne schorzenie, nie z powodu ciazy do czasu jak skonczysz te 3 miesiace, potem od razu na zwolnienie l4

nie moze cie pracodawca zwolnic w dniu porodu. gdy urodzisz bedziesz dostawala normalnie macierzynski tyle ile wyplaty mniej wiecej , a jak ci sie skonczy umowa to wtedy zus do konca macierzynskiego ci oplaca,potem pozostaje ci bezrobocie i zasilek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Chciałam wam powiedzieć o jednej sytuacji która miała miejsce jakieś 5 mies temu.Mój szef z baru dowiedział się,że jedna barmanka jest w ciąży i był bardzo zły.Przecież to nie jego sprawa :roll: No i zrobił następujące kroki.Najpierw zapytał ją czy je donosi :roll: (co to za pytanie w ogóle?!),kiedy się dowiedział,że tak to następnie wziął i zmienił jej umowe o prace.Miała ja na 2 lata i szef wziął,skrócił jej ta umowę do momentu urodzenia dziecka :? Moim zdaniem to nie zgodne z prawem jest to co on zrobił. hm...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Darka a ta znajoma podpisala ta nowa umowe, wyrazila na nia zgode?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Tak wyraziła bo nie miała innego wyjścia... Szef podobno ją do tego zmusił,bo powiedział,że nie będzie miał zatrudnionej kobiety w ciąży.Będzie na macierzyńskim a potem na wychowawczym a płacić jej będzie musiał. Ja na takie coś bym się nie zgodziła... Jest w ciąży to jest objęta ochroną a ten szef nie wiem na jakim świecie żyje.Sam ma dzieci i wnuki a tej dziewczynie nie dał szansy bycia matką,zwłaszcza że jest dorosła i u niego pracuje ponad rok.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Darka coz zawalila sama nie miala obowiazku sie zgadzac, nie mial prawa tez jej zwolnic

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

A co w przypadku gdy wracam z macierzyńskiego do firmy a moje stanowisko jest zredukowane. Mam umowę na czas nieokreślony.

czy pracodawca musi znaleźć mi inne czy może wręczyć mi wypowiedzenie?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

laptopka a ty jestes w PL?
musi ci zapewnic prace nie gorsza niz mialas, zwolnic nie moze z tego co pamietam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Jestem w PL.

A co z wypowiedzeniem zmieniającym. Czy mogą zmienić mi miasto świdczenia pracy. BYł ktoś w takiej sytuacji?

Offline Wyświetl profil  

hej
mam dość nietypowy problem ponieważ byłam zatrudniona na umowę o prace na okres 3 mies - umowa wygasała z końcem marca, teraz dopiero się dowiedziałam ze będąc w 3 mies ciąży pracodawca mial obowiązek przedłużyć mi umowę. czy mam jakieś szanse teraz na odwrócenie całej sytuacji ? czy mam szanse na ponowne zatrudnienie i korzystanie z przypisanych mi świadczeń ? :?: :?:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

mimi868 musisz uzyskac od swojego lekarza ginekologa zaswiadczenie, ze w dniu kiedy ci sie konczyla umowa bylas w conajmniej 12 tygodniu ciazy. Jesli uzyskasz takie zaswiadczenie to musisz napisac do pracodawcy oswiadczenie, ze w dniu 31,03,2011 bylas conajmniej w 12 tygodniu ciazy i prosisz o przywrocenie do pracy, do oswiadczenia dolacz zaswiadczenie od ginekologa. Pracodawca musi udzielic ci odpowiedzi w przeciagu 7 dni od daty zlozenia przez Ciebie oswiadczenia, jesli nie wyrazi zgody na Twoj powrot do pracy, to masz 7 dni od jego odpowiedzi na zlozenie wniosku do sadu rejonowego o przywrocenie cie do pracy na to samo stanowisko które zajmowalas.

laptopka pracodawca moze dac Ci wypowiedzenie zmieniajace na ktorym zaproponuje ci zmiane miejsca pracy (miasto), masz czas na podjecie decyzji do polowy okresu tego wypowiedzenia, jesli sie zgodzisz to po okresie wypowiedzenia pracujesz na nowych warunkach, jesli sie nie zgodzisz to w polowie wypowiedzenia musisz pisemnie poinformowac swojego pracodawce ze nie wyrazasz zgody na nowe warunki pracy i jest to jednoznaczne z tym ze wraz z koncem wypowiedzenia zmieniajacego konczy sie Twoja wspolpraca z tym pracodawca. Takie wypowiedzenie zmieniajace jest wtedy dla Ciebie zwyklym wypowiedzeniem z pracy przez pracodawcę.

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

kilka dni temu szefowa chciala mi wreczyc wypowiedzenie.wiem moj blad ze go nie przyjelam bo moglabym sie teraz odwolac do sadu pracy i wygralabym sprawe.powod jaki podala to brak zaufania,podziekowala za prace ze mna ale ze nie chce juz dluzej ze mna pracowac.powiedziala ze na biurku lezy do podpisania wypowiedzenie za porozumieniem stron.nie chcialam tego podpisac ma na to swiadka kazala sie spakowac,oddac klucze i czekac az przyjda mi dokumenty poczta.dodam ze jestem w 9tyg ciazy o czym poinformowalam szefowa.odpowiedziala co z tego ciezarne i tak mozna zwolnic dyscyplinarnie.
moje pytanie: co mam robic w takiej sytuacji gdy mija 7dni kiedy moge odwolac sie do sadu pracy a nie mam z czego sie odwolac gdyz pracodawca nie przeslal mi zadnych dokumentow ani wypowiedzenia ani swiadectwa pracy?
dodam ze pracowalam w firmie 4lata na caly etat i mialam umowe na czas nieokreslony.
bardzo prosze o pomoc dziewczyny

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Usiak Ty nie otrzymałaś jeszcze wypowiedzenia.
Jak przyjdzie pocztą to wtedy masz 7 dni na odwołanie się do sądu.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

,,W razie odmowy przyjęcia wypowiedzenia pracodawca nie musi szukać innego sposobu jego doręczenia. Nawet jeśli wysyła dodatkowo wypowiedzenie pocztą, datą jego złożenia będzie data odmowy przyjęcia pisma w siedzibie firmy, a nie data otrzymania przez pracownika listu. Aby umowa o pracę została rozwiązana, wystarczy, że zatrudniony został o tym poinformowany. Dzieje się tak, nawet jeśli odmawia przyjęcia oświadczenia pracodawcy o zwolnieniu (wyrok SN z 9 stycznia 2007 r., II PK 158/2006, LexPolonica nr 1227903).
Pracownik, który bez usprawiedliwionych przyczyn odmówił przyjęcia pisma wypowiadającego mu umowę, nie może domagać się przywrócenia terminu do wniesienia odwołania do sądu pracy ani powołać się na to, że pracodawca nie poinformował go o możliwości, terminie i trybie odwołania (wyrok SN z 4 kwietnia 2004 r., I PK 429/03, LexPolonica nr 377164)."

DLATEGO PASIU251 TAK BARDZO SIE PRZESTRASZYLAM BO WYSTARCZY ZE JESTEM POINFORMOWANA O WYPOWIEDZENIU CZYLI ZWOLNIONA A ODWOLAC SIE NIE MOGE

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

usiak ciężarną można zwolnić dyscyplinarnie, ale na wypowiedzeniu musiałabyś mieć przecież odpowiedni paragraf wpisany, z jakiego powodu jesteś zwolniona, a nie za porozumieniem stron

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]