Dzisiaj jest pt lis 24, 2017 12:23 am

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 242 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna
Autor Wiadomość

Witam moze potrafi mi ktos pomoc... Bardzo mi na tym zalezy ... Jestem w 2 miesiacu ciazy chciałabym ubezpieczyc sie prywatnie , na dzien dzisiejszy jestem zarejestrowana w UP ... Moj narzeczony pracuje itd a nie wiem czy on moze placic składki u siebie w pracy a po porodzie beda nam przysługiwały jakies pieniazki. ? wiele czytałam na ten temat w interneie ale nie ma konkretnych odpowiedzi :( :(
a i jeszce jedno skoro nie pracuje to moge starac sie o jakies pieniazki od panstwa typu MOPS Itp????

Prosze jaka mamusie o pomoc .. z gory dziekuje

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Narzeczony nie może cię zgłosić do ubezpieczenia, bo wg prawa jesteście sobie obcy...
nie dostaniesz też po porodzie żadnych pieniędzy :( no, poza becikowym...

Czy z UP przysługuje ci zasiłek?

Jeżeli nie posiadasz żadnego dochodu to mops powinien udzielić ci wsparcia.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Witam serdecznie.

Jestem aktualnie na l4, 07.01.15 pracodawca zgłosił mnie w ZUS. W tej chwili toczone jest postępowanie czy za dany okres należy mi się świadczenie chorobowe. Byłam w ZUS zapytać jaki jest czas oczekiwania. Chciałabym zweryfikować tą informację. Od 30-60 dni na decyzję oraz kolejne 30 dni na wypłacenie świadczenia. Liczyłam,że zajmie to do miesiąca i zaskoczyło mnie,że liczy się to od decyzji? Drugie moje pytanie tyczy się zasiłku macierzyńskiego. Umowa kończy mi się w dniu porodu. Czy wobec tego należy mi się roczny zasiłek 100%? oraz czy kwota tego zasiłku (czyli mojego wynagrodzenia) różni się w przypadku więcej niż jednego dziecka? Mój mąż pracuje zagranicą i również ma możliwość wzięcia na mnie zasiłku, więc musimy wybrać co będzie dla nas lepsze. Na Czechach można korzystać z zasiłku przez okres 4lat. Proszę o pomoc.

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Margarites ja dostałam pierwsze pieniądze z Zusu do 30 dni od złożenia L4.
Co do zasiłku, z tego co wiem można wykorzystać rok 80% albo pół roku 100% i drugie pół roku 60%...

Pasiu przed porodem składam jakieś wnioski do Zusu związane z zasiłkiem czy dopiero jak będę miała akt urodzenia? I jakie wogóle papiery składam na roczny 80%? I jeszcze jak wygląda sprawa ubezpieczenia,bo umowę mam do dnia porodu, to później nic się nie zmienia i przez ten rok jestem ubezpieczona z dziećmi automatycznie czy muszę się rejestrować w UP?

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Margarites roczny zasiłęk to 80%, liczba dzieci nie ma znaczenia, bo macierzyński zależy od dochdów z całego roku porzedzających przyznanie zasiłku...
owszem, ZUS ma 30 dni na wypłatę świadczenia od decyzji - zazwyczaj jednak robi to szybciej i nie czeka do ostatniej chwili...

Nyana po porodzie skałdasz do zusu wniosek o zasiłek macierzyński i od razu piszesz, że chcesz też dodatkowy rodzicielski :)
w trakcie otrzymywania zasiłku jesteś ubezpieczona, a dziecko musisz do tego ubezpieczenia zgłosić...
biorąc zasiłek macierzyński nie możesz się równoczesnie zarejestrowac w PUP... dopiero po zakończeniu zasiłku :) prawdopodobnie będzie ci równiez przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych :)

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Dzięki :flo:

A jeszcze napisz mi proszę, do złożenia wniosku o zasiłek oprócz aktu urodzenia dziecka potrzebuję jeszcze co?
W necie czytałam że jakieś druki, ale nie wiem głupia z tego jestem.

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

potrzebujesz druk Z-3 wystawiony przez zakład pracy

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Dziękuję za szybką odpowiedź :-) Miałabym jeszcze takie pytanie, komu należy się dodatkowy zasiłek rodzicielski i jak długo on przysługuje? Czy zależny jest od osiąganych dochodów moich i męża?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Należy sie wszyskim, a zasady przyznawania i wpłaty zasiłku są takie same jak dla zasiłku macierzyńskiego :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Kobiety w ciąży mają jak pączki w maśle - tu becikowe, tam zasiłek. Można wręcz utrzymywać się z rodzenia dzieci :P

Offline Wyświetl profil  

skena pisze:
Kobiety w ciąży mają jak pączki w maśle - tu becikowe, tam zasiłek. Można wręcz utrzymywać się z rodzenia dzieci :P

Serio?
Utrzymasz się za 1000zł jednorazowej zapomogi po urodzeniu dziecka? Bo mnie nawet na pieluchy na rok taka kwota chyba ledwo by wystarczyła ;)

a zasiłek macierzyński? żadne pączki w maśle, pracowałaś, płaciłaś składki, to się należy. Nie pracowałaś? To nie ma mowy o żadnym zasiłku z ZUS.. :wo:
Dla przykładu zarabiając 1200zł netto, masz przez pół roku po ur dziecka 1200 a kolejne pół 700zł... Gdzie te pączki w maśle jak się pytam? :wo:

Offline Wyświetl profil  

skena pisze:

Hahaha to jakiś żart? :wo: :wo:

Natalijka - no jak to gdzie pączki w maśle! Przecież za 700zł to powinnaś w luksusach opływać a becikowe 1000zł powinno starczyć na cały rok macierzyńskiego.. nie wiem jak, ale powinno starczyć ;)

Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

hehe, dobre...
pobierając 100% zasiłku otrzymujesz tyle, ile dostawałaś wypłaty... czyli masz to samo jak przed ciążą, tyle, że dochodzi nowy członek rodziny i musisz utrzymać dodatkową osobę... a pieluchy, ubranka, kaszki, mleko itd. itp. kosztuje naprawde sporo...

ale takie farmazony to może rozpowszechniac ktos, kto nie ma zielonego pojecia o tych wszystkich zasiłkach czy becikowym...

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Witam, czy zus ma obowiazek informowania o wstrzymaniu wyplaty zasilku za l4 ciezarnej?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

martynkaWWY pisze:
Witam, czy zus ma obowiazek informowania o wstrzymaniu wyplaty zasilku za l4 ciezarnej?

tak, ZUS musi przysłać decyzję i podać podstawę prawną... bo od każdej jego decyzji przysługuje odwołanie, a odwoływać można się od decyzji na piśmie ;)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

a jak nie dostałam takowej decyzji? (jestem na L4 od 2 msc, nie dostałam jeszcze ani grosza)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

zadzwoń i zapytaj...

http://zus.pox.pl/zus/zus-opoznia-i-wst ... adczen.htm

Offline Wyświetl profil  

Witam Wszystkie Mamusie przyszłe i te obecne.
Mam kilka pytań które nie dają mi spać po nocach. A mianowicie:
W salonie w którym obecnie pracuje jestem na umowie o pracę na pol etatu czas nieokreślony.
Dwa miesiące temu szefowa zaproponowała mi abym przeszła na cały etat,oczywiście się zgodziłam umowa podpisana z dniem 1 marca również na czas nieokreślony.
W Święta wielkanocne dowiedziałam się że jestem w 6 tygodniu ciąży. Czuje się dobrze,ale moja Pani ginekolog uparcie twierdzi ze powinnam iść na zwolnienie. 8 godzin stoje na nogach,wdycham chemię nie tylko fryzjerska,ale i kosmetyczna.
Teraz mam pytanie Drogie forumowiczki:
Jak zus policzy mi chorobowe? Weźmie pod uwagę moje wynagrodzenie z 12 miesięcy czy tylko z tego czasu gdzie mam zrobiona nowa umowe o pracę.
I jeśli teraz na umowie mam kwotę 1850 zł na rękę to ile dostane pieniędzy z zusu? Jak oni to obliczają?
Umowa na pol etatu była od 1 grudnia 2014 z kwotą 875 zł a umowa na cały etat mam od dwóch miesięcy z kwotą 1850 zł. Na zwolnienie chce iść za miesiąc może dwa.
Druga sprawa. Jak dostane juz L4 mam.je dostarczyć pracodawcy a później z kompletem dokumentów uderzyć do zusu?
Proszę o wyjaśnienie.
Dziękuję kobietki :)

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

do wyliczenia chorobowego zostanie przyjęta podstawa z pełnego etatu :)

a zwolnienie najpierw dostarczasz pracodawcy, a dopiero potem z kompletem dokumentów do zusu :)

Offline Wyświetl profil  

pasia251 pisze:
do wyliczenia chorobowego zostanie przyjęta podstawa z pełnego etatu :)

a zwolnienie najpierw dostarczasz pracodawcy, a dopiero potem z kompletem dokumentów do zusu :)

Dziękuję za szybka odpowiedz.
A jakie dokumenty będą mi potrzebne do zusu? L4 i co jeszcze?:) :D
Dziękuję serdecznie.

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 242 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]