Dzisiaj jest pn gru 11, 2017 1:07 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 53, 54, 55, 56, 57
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

macierzyński nie zależy do tego czy umowa jest na okres próbny, czas określony czy nieokreślony :)
jedyny warunek to opłacone ubezpieczenie zdrowotne na 30 dni przed rozpoczęciem macierzyńskiego :)

a na temat l4 musisz porozmawiać z lekarzem - może powiedz wprost jaką masz sytuację i że przez te nerwy źle się czujesz :)

Offline Wyświetl profil  

dzien dobry,

mam 35 lat, jestem w pierwszej ciąży, koniec I trymestru.
pracuję od kilku lat na umowę o dzieło, mam ubezpieczenie medyczne z mBanku.

z chwilą, gdy zdecyduję, że nie mam siły już pracować (a mam nadzieję, że będę pracować do końca ciąży) tracę pracę, bez prawa powrotu do niej- jasną sprawą jest, że nie będą na mnie czekać 3 miesięcy, tylko zatrudnią kogoś na moje miejsce.
tracąc pracę, oczywiście tracę dochody, z których 2/3 przeznaczam na opłaty mieszkaniowe.

oczywiscie z chwilą, gdy dowiedzialam się o ciąży, postanowiłam zrezygnować ze wszystkiego i każdą złotówkę odkładać na czarną godzinę (za porod bede musiala zaplacic, za badania genetyczne musze placic) lecz niewiele tego będzie. facet (jesteśmy bez ślubu) pracuje, ale z chwilą ustania moich wpływow, jego beda szly na oplaty mieszkaniowe i co dalej? boję się, że popadniemy w długi i będziemy żyli na skraju nędzy.

moje pytanie:
co mi przysługuje?
co mogę zrobić aby uzyskać zasiłek macierzyński, becikowe?
proszę o pomoc, poniewaz czytam w internecie i dostaję oczopląsu, nic nie znajduję, nie wiem gdzie szukać i czego szukać.

dziękuję,
Sylabka

Offline Wyświetl profil  

pasia251 pisze:
macierzyński nie zależy do tego czy umowa jest na okres próbny, czas określony czy nieokreślony :)
jedyny warunek to opłacone ubezpieczenie zdrowotne na 30 dni przed rozpoczęciem macierzyńskiego :)

a na temat l4 musisz porozmawiać z lekarzem - może powiedz wprost jaką masz sytuację i że przez te nerwy źle się czujesz :)

hej czyli kto mi oplaci zdrowotne zebym miala macierzynskie czy mi się będzie należało ?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

niestety macierzyński nie będzie ci się należał... tylko chorobowe do porodu, jeżeli będziesz miałam ciągłość zwolnienia...

możesz też ewentualnie szukać pracy, ale zapewne będzie to samo, czyli umowa na okres próbny...

Offline Wyświetl profil  

Ja tego prawa nie rozumiem wkurza mnie to czemu mam umowę na okres próbny przecież miałam tam staż czyli byłam już wypróbowana to jest koszmar, wątpię ze będę ciągła L4 całą ciąże.
Już mam doła w czym jestem gorsza albo moje nie narodzone jeszcze dziecko ze nie bedzie mi się należało macierzyńskie każda matka powinna po urodzeniu dziecka dostać, ciężko nam będzie z jednej męża wypłaty.
Dziękuje za porady pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Doti nie jesteś gorsza, twoje dziecko tez nie...
szkoda, że twoja umowa nie jest chociaż na 3 miesiące, bo wtedy problem byłby z głowy...
rozumiem twoje rozżalenia, ale z drugiej strony rozumiem tez pracodawcę...
i masz rację, że państwo powinno coś dokładać w takich sytuacjach... niestety to jeszcze nie ten czas...

Offline Wyświetl profil  

Ja nie zgadzam się z prawem ono nie jest po stronie biednych i uczciwych, najlepiej tym co kradna i kombinuja, potrzebna bylam na chwile tylko wykorzystac i pa pa a pracodowcy wykorzystuja bo co dostana następnego za darmo zero wdzięcznosći i szacunku dla drugiej osoby.
Przepraszam za moje żale ale gotuje się w środku.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Doroti z drugiej strony wcale nie wygląda to lepiej, wierz mi... pracodawca nawet jak chce być uczciwy i zatrudnić pracownika normalnie, an normalnych zasadach, to państwo tak go naciągnie, ze prędzej pójdzie z torbami... dlatego pracodawcy tez kombinują - chcą przetrwać...

mój brat prowadzi własna firmę i nie raz się żalił, że chciałby kogoś zatrudnić normalnie, zapłacić mu uczciwie, ale go nie stać, bo do każdego pracownika musi dopłacić ogromną kasę... a zus tę kasę przepuszcza na marmury w swoich budynkach...

Offline Wyświetl profil  

Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Awatar użytkownika

Pasiu pytanko ;)
Do końca roku mam umowę o pracę na 1/2 etatu, od stycznia będzie na cały.
Jeśli w przyszłym roku zajdę w ciążę, i pójdę na L4 (powiedzmy w 6-7 msc) to L4 będzie liczone jak za cały etat? Czy będzie wyliczana średnia z tych dwóch umów?
Bo później zasiłek macierzyński, będzie wyliczany z ilości przepracowanych miesięcy, czyli średnia z 1/2 i całego etatu, tak?

[*] [*] [*] [*]

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Nyana średnia będzie z obydwu umów :) bo do średniej bierze sie ostatnie 12 miesięcy :)

Offline Wyświetl profil  

Witam,
Wiem, że to już było ale mam pytanie chcę się tylko upewnić czy nic się nie zmieniło.
Czy będąc na wychowawczym z pierwszym dzieckiem, mogę iść na L-4 gdy zajdę w drugą ciążę? Powinnam wypowiedzieć wychowawcze i w pierwszym dniu pracy dostarczyć L-4? Czy dostanę w pełni wypłacone L-4 i jak będzie naliczone jeżeli jestem już 2 lata na wychowawczym??
Aha mam umowę na czas nieokreślony. Z góry dziękuję

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Musisz zrobić dokładnie tak jak napisałaś.
A zasiłek zostanie ci wypłacony na podstawie średniej z okresu składkowego...

Offline Wyświetl profil  

Expert

Wróciłam do żywych wow ;)

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 53, 54, 55, 56, 57

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża i prawo

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]