Dzisiaj jest pt wrz 21, 2018 8:13 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża bliźniacza

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość

Byłam w piątek u lekarza i stwierdził że moje bliźnięta są dwuowodniowe, jednokosmówkowe. Czy ktoś może mi wytłumaczyć co to oznacza i czy taki rodzaj ciąży bliźniaczej wiąże się z jakimś szczególnym ryzykiem. Wyczytałam gdzieś że jednokosmówkowe bliźnięta są jedno jajowe. Mi natomiast lekarz na początku ciąży powiedziął że są dwujajowe... chyba już się w tym wszystkim pogubiłam. Najbardziej przeraża mnie możliwość wystapienia zespołu podkradania - czy waszym maluszkom się to zdarzyło? Ponadto mam miękką szyjkę macicy i to mnie również zmartwiło...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Jezeli sa jednokosmowkowe tzn. maja jedno lozysko to sa jednojajowe ale tak na 100% lekarz bedzie mogl stwierdzic po porodzie czy tak jest w istocie bo lozyska moga np. nakladac sie na siebie :wink:

Jesli chodzi o zespol podkradania to chyba wszystkie blizniacze mamy sie go obawiaja ale az tak znowu czesto nie wystepuje- wazne sa tu czeste i dokladne kontrole.
Glowa do gory i duuuzo optymizmu :D Bedzie dobrze...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

ja z tymi definicjami to tez nie rozumiem.moje sa dwujajowe napewno.sa w dwoch workach jak twoje na zdjeciu.jeden gin twierdzi ze mam jedno lozysko drugi mowil ze sa chyba 2 bo mam jakas gruba przegrode.drugi powiedzial,ze jak parka jest to wogole tez inaczej i ze parka to najlepsza ciaza blizniacza.
a jesli chodzi o to podkradanie to jest to chyba tylko wtedy sa sa blizniaki jednojajowe i w jednym worku.z tego co widac u ciebie na zdjeciu to masz dwa worki.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

No właśnie lekarz ostatnio powiedział że każdy ma swój worek owodniowy a łożysko jest jedno. Na początkwym USG powiedział że są raczej dwujajowe.(załączam zdjęcie z 1-go usg na pods. którego tak stwierdził - to był 5-6 tydz. ciąży)Do lekarza na kontrolę chodzę co 2 tyg. mam lekarza, który specjalizuje się w patologii ciąży i w ciążąch mnogich. Póki co maluszki są identyczne mają po 9,1mm i ostatnio zmierzone koci nosowe po 4mm. Cieszę się że nie ma między nimi dysproporcji w wielkości. Niby dużo czytam o tych ciążach bliźniaczych ale wciąż wiem niewiele. Nikt w rodzinie i wśród znajomch nie miał bliźniąt.
Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Ciaza blizniacza gdzie dzieciaczki sa roznej plci jest poprostu latwa do okreslenia a nie najlepsza :wink: bo wiadomo, ze bedzie to ciaza dwujajowa czyli bezpieczniejsza od jednojajowej. Jezeli oczywiscie lekarz dobrze rozroznil plec.
Zespol podkradania moze wystapic chyba w kazdym rodzaju ciazy blizniaczej a gdy jest jedno lozysko to prawdopodobienstwo jest wyzsze.
MamoEmilki zrozumiale jest, ze sie martwisz jak kazda mama w ciazy blizniaczej- podwojnie ale jesli masz czeste kontrole u dobrego lekarza to juz duuuzy sukces :D
Jezeli to ciaza jednojajowa to tez super- lekarz wiedzac to bedzie wiedzial tez jak postepowac, kontrolowac itp.

I moja wielka rada- nie czytaj za duzo o ciazy blizniaczej bo tylko sie nakrecasz. Wiem to po sobie... czytalam... czytalam... coraz bardziej sie balam, czulam skurcze, bole brzucha, bylam zestresowana, poddenerwowana caly czas az w 13 tc. trafilam do szpitala z podejrzeniem skurczow.
Po kilku dniach wyszlam ze szpitala i obiecalam sobie, ze juz nic nie bede szukala, czytala itp. a watpliwosci bede konsultzowala zawsze z lekarzem.
Pomoglo :D Szczesliwie donosilam ciaze :D czego i tobie zycze :!:
pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Dzięki Aniu! Masz rację, jeżeli lekarz (chodzę prywatnie do moim zdaniem dobrego specjalisty) mówi że maluszki rozwijają się prawidłowo i wszystko jest ok to muszę się cieszyć a nie myśleć co może złego wystąpić - bo przecież nie musi.
Pozdrawiam

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

I tak trzymac :D :D :D :D :D :!: :!:
Jesli- ODPUKAC- cos sie pojawi to bedziesz sie martwila a teraz sie ciesz, ze maluszki prawidlowo sie rozwijaja i pieknie rosnal :D

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ciąża bliźniacza

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]