Dzisiaj jest śr wrz 20, 2017 6:14 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ginekologia

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Czy lekarz zalecił Ci test na obecność wirusa HIV?
Tak 51%  51%  [ 115 ]
Nie 49%  49%  [ 112 ]
Liczba głosów : 227
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Jestem ciekawa, jak to teraz wygląda.
Czy lekarze zalecają zrobienie testu na obecność HIV? Czy informują o tym, że w przypadku wykrycia wirusa u kobiety w ciąży i podania odpowiednich leków można zmniejszyć ryzyko zachorowania dziecka z 15-30% do 1%? Ciekawi mnie to, ponieważ odpowiednia ustawa weszła w życie w 2001r. a z danych statystycznych wynika, że w zeszłym roku chyba jeden lekarz ginekolog zlecił to badanie ciężarnej pacjentce (przy czym takich niezwykłych przypadków mogło być więcej, tylko nie było oficjalnego śladu).
Kiedy byłam w pierwszej ciąży, miałam do czynienia z kilkoma lekarzami i żaden z nich mnie nie poinformował o tych możliwościach. Znów jestem w ciąży i w sumie doinformowałam się sama, ale mój obecny lekarz prowadzący poinformował mnie o wszystkim, podał adres, gdzie można zrobić badanie bezpłatnie, anonimowo. I tak skorzystałam z sąsiedzkiego labolatorium i zapłaciłam, bo w końcu nie jest to duży koszt.
A jak to było w Waszym przypadku?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Xezbeth : ja w peirwszej jak i drugiej ciazy nie zostalam poinformowana o takim badaniu :roll:
Szczerze nie wiem od czego to zalezy, nie wiem czy lekarzom sprawia to jakis problem poinformowac nas o takiej możliwosci ... ehh... no ale coz taka PL sluzba zdrowia :?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Słyszałam, że niektórzy lekarze boją się, że się pacjentka obrazi za taką sugestię. Może to i prawda. Aczkolwiek sprawa jest na tyle poważna, że wydaje mi się, że lekarz powinien mieć w nosie fochy, bo przecież chodzi o zdrowie dziecka.
Normalnie ciemnogród :?

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Mój gin nic na ten temat nie mówił, za 2 wizyty mam mieć jakieś badania, więc zobaczymy co one obejmą swoim zasięgiem...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Hej.Ja mieszkam za granica i pierwszymi powazniejszymi badaniami krwi bylo zlecenie przez lekarza wlasnie na obecnosc HIV,wszystkich rodzajow zoltaczki i czy bylam szcepiona na rozyczke no i oczywiscie jaka mam grupe krwi.Mysle ze w Polsce powinni tez wykonywac te badaniana na poczatku ciazy sa one wazne dla zdrowia dziecka i matki,ale oczywiscie jezeli tylko pacjentka wyrazi zgode.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Ja tez mieszkam za granica i to polozna poinformowala mnie o badaniu HIV pobrala mi krew takze na grupe krwi i na wiele innych,teraz tylko czekam na wyniki.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Xezbeth pisze:
Słyszałam, że niektórzy lekarze boją się, że się pacjentka obrazi za taką sugestię. Może to i prawda. Aczkolwiek sprawa jest na tyle poważna, że wydaje mi się, że lekarz powinien mieć w nosie fochy, bo przecież chodzi o zdrowie dziecka.
Normalnie ciemnogród :?

Równie dobrze można się obrazić za konieczność badania HBS lub WR... Ale mi lekarz nie powiedział, choć jest to bardzo dobry lekarz (dowiedziałam się z tv, ale nie zrobiłam...).

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

emila niby można obrazić się też za badanie ginekologiczne ;) Ale HIV jest u nas wciąż tematem tabu i może stąd te opory lekarzy. Sama nie wiem...
Jeszcze daleko na do "zachodu".

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Mi tylko dano na choroby przenoszone drogą płciową :/

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Xezbeth pisze:
Jeszcze daleko na do "zachodu".

Powiem szczerze, że ma to tez swoje dobre strony :wink: Choć akurat nie myślę o testach na HIVa :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Mi mój ginekolog odrazu na pierwszej wizycie zlecił badanie na HIV.
Wydaje mi się że lekarze którzy prowadzą program "zdrowie, mama i ja" mają takie badania właśnie w tym programie i powinni je zlecać każdej kobiecie w ciąży.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Dodam jeszcze że moja siostra też podlegała pod ten program i również dostała skierowanie na badanie w kierunku HIV.
W programie :zdrowie, mama i ja" jest ono wykonywane bezpłatnie.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Szczerze powiem, że nie wiem, co to za program, ale już mi się podoba :)
Tylko wydaje mi się, że lekarze poza programami też powinni informować o wszystkich możliwościach. Zwłaszcza, że to właśnie lekarz ma największy posłuch u pacjentki. To że kobietka zasłyszy od koleżanki, czy cioci nie skłania jej do poddania się badaniu.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Program "zdrowie, mama i ja" jest prowadzony przez państwowe przychodnie, napewno na terenie Warszawy jak jest z inymi miejscowościami tego nie wiem.
Ale to że lekarze nie prowadzący tego programu nie informują o wszystkich badaniach to zdążyłam zauważyć. Na początku chodziłam do lekarza który nie miał tego programu i o niektórych badaniach mnie nie informował, więc poszłam za przykładem siostry i zapisałam się do lekarza który prowadzi ten program i od tamtej pory jestem informowana o badaniach jakie powinnam mieć zrobione.
Polecam wizyty u lekarzy prowadzących ten program.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Justyna22, używaj opcji 'zmien' :)

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Ja starałam się o zajście w ciąże bardzo długo. W trakcie tych starań lekarz zlecał mi wszystkie badania, HIV też. Badania te jak i inne musiałam powtarzać co pół roku. Ostatnie zrobiłam cykl przed zajściem w ciąże.
Moj M również.
Ciesze się, że te badania robiłam wcześniej, chociaż teoretycznie nie miałam możliwości zakażenia, myślę że pierwsze badanie HIV to lekki stres. Dlatego cieszę się, że nie musiałam tego przejść będąc już w ciąży.

Myślę też te zlecanie tych badań zależy od świadomości lekarza.

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

emila pisze:
Ale mi lekarz nie powiedział, choć jest to bardzo dobry lekarz (dowiedziałam się z tv, ale nie zrobiłam...).

Mam nadzieję, że nie uznasz tego pytania za zbytnią wścipskość :-) Ale dlaczego nie zrobiłaś?

Jenny fakt, nawet jeśli ktoś teoretycznie nie mógł się zarazić, to i tak stres jest spory.
W zasadzie powinno się raz na jakiś czas zrobić, nie tylko przy okazji ciąży. Tylko każdy myśli, że go nie dotyczy ryzyko zarażenia się. Ja miałam stres powiedzmy uzasadniony, bo mam dwa tatuaże. Może nie czekałam jak na szpilkach w oczekiwaniu na wyniki, ale nie podchodziłam do tego całkiem jak do niepotrzebnej konieczności. Mąż też zrobił, też głównie ze względu na tatuaże.

A świadomość lekarzy... cóż, jeśli matki dowiadują się m.in. z telewizyjnej promocji zapobiegania przenoszenia wirusa z matki na płód, to pewnie lekarze mają szerzej zakrojoną akcję, wewnętrzne biuletyny itp.

Wprawdzie niewiele osób się wypowiada w temacie, ale jestem coraz bardziej zawiedziona. Sądziłam, że w tej kwestii cokolwiek poprawiło się chociaż wśród lekarzy...

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Hej!

Mi lekarz zlecił na pierwszej wizycie. Może nie tyle zlecił, co zapytał o zdanie. Powiedział, że nie może go zrobić bez mojej zgody, ale wolałby go zrobić. Decyzja była moja.

Kacperek 22/12/2007, 2.45, 1090g, 41cm
Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:

Natomiast mój lekarz (już do niego nie chodzę), zrobił wywiad, czy mogłam gdzies zarazić się wirusem hiv, zapytał o to czy zachowania ryzykowne, tatuaże itp. Nie zalecił mi badania na obecność wirusa hiv ponieważ stwierdził, że nie ma takiej potrzeby :wink:

Offline Wyświetl profil  

Tytuł:
Awatar użytkownika

Mi gin. na początku powiedział, że jeżeli chcę to powinnam zrobić takie badanie, że nie jest ono obowiązkowe, ale zalecane i wszystko zależy od mojej woli. Był bardzo delikatny w tej kwestii :).

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Ginekologia

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]