Dzisiaj jest czw lis 23, 2017 10:25 pm

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Poród

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 326 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Gdybyś miała wybór wybrałabyś...
a] poród siłami natury 60%  60%  [ 91 ]
b] cesarskie cięcie 40%  40%  [ 60 ]
Liczba głosów : 151
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: cc czy sn?
Awatar użytkownika

stonka pisze:
No widzisz, tak Ci powiedzieli i Ty teraz myślisz, że tak jest. To zwolnienie jest na opiekę nad żoną i dzieckiem. Nie opiekę nad chorą żoną. To jest taki czas dla rodziców aby się oswoili z nową sytuacją :)

nikt mi tak nie powiedział - poczytaj przepisy
ustawę z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Z w/w przepisów wynika, że ubezpieczony małżonek (w ZUS-ie) celem opieki nad Panią po porodzie, na podstawie zaświadczenia lekarza ma prawo do zwolnienia z wykonywanej pracy i za czas tej nieobecności do otrzymywania zasiłku opiekuńczego :

art. 32 ust. 1 ustawy stwierdza, że osoba ubezpieczona zwolniona od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
3) innym chorym członkiem rodziny.
ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Lekarzem, który jest zobowiązany do wystawienia takiego zaświadczenia jest lekarz posiadający uprawnienia nadane przez ZUS i co ważne po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia chorego członka rodziny.

Nie ma opieki nad żoną po porodzie - tylko w przypadku, kiedy jest słaba i tej opieki potrzebuje. To lekarz decyduje czy wystawi zwolnienie czy nie, na podstawie stanu zdrowia kobiety.

Co innego urlop ojcowski - ale ten należy się każdemu ojcu i nie potrzeba do niego papierka od lekarza.

Offline Wyświetl profil  

pasia251 pisze:
b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

No właśnie. Zwolnienie z powodu porodu małżonka. Zauważ, że w tym podpunkcie:
...porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego...
Jest słowo 'LUB' a nie 'I'. Porodu lub choroby a nie porodu i choroby.
Każda kobieta potrzebuje pomocy po porodzie i powrocie do domu a to, że niektóre wolą siedzieć same i same sobie radzić w nowej sytuacji tylko po to żeby zaoszczędzić kilka dosłownie groszy to już inna sprawa.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

stonka pisze:
pasia251 pisze:

No właśnie. Zwolnienie z powodu porodu małżonka. Zauważ, że w tym podpunkcie:
...porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego...
Jest słowo 'LUB' a nie 'I'. Porodu lub choroby a nie porodu i choroby.
Każda kobieta potrzebuje pomocy po porodzie i powrocie do domu a to, że niektóre wolą siedzieć same i same sobie radzić w nowej sytuacji tylko po to żeby zaoszczędzić kilka dosłownie groszy to już inna sprawa.

a ty doczytaj punkt który zacytowałaś do końca... jeżeli uniemożliwia sprawowanie opieki nad dzieckiem... czyli ten punkt odnosi się do tego, że jak masz już jedno dziecko, to mąż dostanie opiekę na to dziecko kiedy ty pójdziesz rodzić...
ten punkt nie odnosi się do opieki nad żoną, tylko nad dzieckiem...
do żony odnosi się jedynie punkt 3)

Offline Wyświetl profil  

To jak to jest, że duża większość dostaje to L4? Bez względu na to czy to pierwsze czy kolejne dziecko?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

bo opieka przysługuje na męża czy żonę, jeżeli wymaga opieki - jest chory... czyli jeżeli lekarz uzna, ze kobieta jest zbyt słaba i potrzebuje opieki męża to wtedy wystawia mu zwolnienie, normalnie na druku ZLA, takim samym jak normalne chorobowe - tylko zaznacza, ze to opieka nad członkiem rodziny :)
więc ta opieka przysługuje, ale to lekarz decyduje kto się kwalifikuje...

to jest tak samo jak z tym, że niektórzy lekarze nie chcą wystawiać chorobowego ciężarnym na dwa tygodnie przed terminem porodu, tylko karzą brać macierzyński...

wszystko zależy od lekarza...

Offline Wyświetl profil  

Z tego co wiem anestezjologa nie może nie być, mogli powiedzieć, że nie ma bo np był na cc więc rodzące sn nie dostały dlatego znieczulenia no bo one mogą bez 8)

Nie wiem jak w innych szpitalach...ale w moim każda dostawała ZAŚWIADCZENIE o przebytym porodzie i nazywało się to OPIEKA NAD POŁOŻNICĄ, więc nie rodzącą i dzieckiem tylko nią, co jest podobno normą, bo nawet kobieta po lekkim porodzie wymaga pomocy i opieki. Oczywiście w pracy mojego męża nie uznali tylko musiał iść z tym do rodzinnego i L4 dostać, ale to inna kwestia jego pracy i zasad w niej panujących a nie NFZ-tu i lekarza wydającego i jego widzimisię. Mój mąż również dostał od mojej ginki 2 tyg przed terminem L4 na opiekę nade mną również. O tym słyszałam, że często kobiety nie wiedzą, albo nie korzystają no bo 80% nam było wsjo bo mąż i tak ma 100% płatne.

Osobiście nie znam kobiety, która by nie dostała tego świstka. Co innego skorzystanie z niego.

Pasiu uwierz na słowo, że nie każdemu ojcu się należy urlop ojcowski niestety :evil:

Co jeszcze kiedy byłam blisko terminu z 2 córką mąż wziął znowu 2 tyg przed terminem czyli od 1 lutego termin był na 13. Ale nie ur. 18 poszłam na patologię, a mieliśmy starszą córkę, lecz szpital nie chciał wydać L4 ponieważ to nie mąż był w szpitalu tylko ja, mnie mogli...tłumaczyłam, że mamy starsze dziecko i mąż musi dostać opiekę na nią, bo nie mamy z kim zostawić, to oczywiście wydali nam zaświadczenie, że znajduje się w szpitalu od 18 do NADAL, a ponieważ u męża w pracy nie uznają zaświadczeń tylko musi być tzw. DRUK ŚCISŁEGO ZARACHOWANIA to znowu musiał iść do rodzinnego i ten na podstawie zaświadczenia wydał mu L4 opiekię nad dzieckiem. Plus te dni od terminu do przyjęcia do szpitala miał jakieś zaległe wolne. Ja kazałam wziąć wtedy 2 latkę ze sobą do pracy...to jest chore, potem historia się powtórzyła, kiedy leżałam z młodszą córką w szpitalu pediatrycznym...znowu ZAŚWIADCZENIE...mógł mąż się położyć z córką jedynie a ja ze starszą w domu, ale ponieważ ja nie pracuje to znowu kółko się zamknęło, bo wg ustawodawców pracy T ja mogę spełniać opiekę na chorym dzieckiem, a jak na coś ustawy nie było znaczy nie należy się :P: ...

Stonka jakie minusy cc Twój lekarz Ci powiedział?

Offline Wyświetl profil  

E-misia pisze:
Stonka jakie minusy cc Twój lekarz Ci powiedział?

nie ma minusow, sa same plusy ;) Ty E-misia wiesz, o co chodzi ;)

Offline Wyświetl profil  

1 żółta kartka
Awatar użytkownika

Witam

Mam dwa porody za soba sn i cc .... i zdecydowanie cc szybko i bezbolesnie doslownie nie wiem ale praktycznie nic mnie nie bolalo jak juz wstalam to smigalam i w zasadzie tylko troche rana mnie ciagnela bardziej bolalo obkurczanie macicy. No i nie bylo tego zmeczenia jak po sn.
A porod sn jednak bardziej traumatyczne przezycie jesli chodzi o mnie.

Offline Wyświetl profil  

hmmmm... zmeczenie, zmeczniem, normalne po sn, w koncu wypchnelas dziecko, a to nie lada wyczyn :) ja akurat po 3 godzinnym snie, pojechalam rodzic, urodzilam, po 6 godzinach od porodu bylam w domu i robilam obiad dla 4 doroslych i 2 dzieci... najmlodsza urodzilam o 22:29, spac pewnie poszlam po 2, o 10 rano do domu, a po drodze i tak do McDonalda zawinelismy...
juz chyba nie wiem, co to zmeczenie ;)

Offline Wyświetl profil  

1 żółta kartka
Awatar użytkownika

gocha22 - no ja naturalnie szybko urodzilam bo 2h ale kleszczowo i bolesnie bo malemu tetno zaczelo spadac i go szybko wyciagali i po sn spedzilam 8 dni w szpitalu bo maly mial taka zoltaczke. Z tym , ze moje dziciaki to wczesniaki i nie mialam niestety szans wyjsc szybko ze szpitala bo oboje mieli troszke problemow. Z drugim CC bo inaczej nie mailam mozliwosci mam tasme na szyjce, ktora uiemozliwa porod naturalny ale ogolnie bylam mile zaskoczona cesarka ktorej sie strasznie zreszta balam.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Madziarek To super że tak dobrze się czułaś po planowanej CC ja mam podobne odczucia,urodzilam Synka o 9.58am 2h na pooperacyjnej i o 13 poszłam na obiad na własnych nogach,brzuch praktycznie nie bolał bardziej bolało obkurczenie macicy niż sama blizna

Ja miałam już dwie cesarki i laparotomię w przeciągu niespełna dwóch i pół roku więc poród SN bezwzględnie zakazany chcemy jeszcze jedno dziecko i również będzie to planowana CC ,poród SN to dla mnie trauma,również miałam kleszczowy bo córce spadało tętno ale nie pomogło i musiano zrobić CC która była wybawieniem

Pewnie że fajnie urodzić SN bez komplikacji tylko niestety nie zawsze jest to możliwe a jak mam ryzykować zdrowie dziecka wolę dać się pokroić (u mnie prawdopodobieństwo konieczności CC wysokie bo mam wąską miednicę i ciężko o poród drogami natury )

Obrazek
Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

dziewczyny rodzac pierwsze dziecko przez cc, mozna liczyc na to samo przy drugim?
mam na mysli odstep czasu - 2,5roku?

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

1 żółta kartka
Awatar użytkownika

black_cherry - nie wiem jak w polsce ale w UK jak mialo sie cesarke to przy kolejnym porodzie kobieta sama wybiera jak chce rodzic czy kolejne cc czy sn. jeli byl maly odstep pomiedzy ciazami po wczesniejszej cesare to tylko cc.

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

madziarek no własnie mi chodzi o ten odstep... magiczny odstep.. ile on musi wynosic maximum zeby 2ga tez byla cc?

nie wiem jak to jest tu w PL ;/

Obrazek

Obrazek

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

Ja dwójkę dzieci rodziłam sn bez znieczulenia. Pierwsze - 3100g, drugie - 4140g. Nigdy w życiu nie zamieniłabym tego na cc. I ten dumny tata, który mógł przeciąć pępowinę :)

W trakcie drugiego porodu, kiedy miałam skurcze co chwilę i opierałam się na ramieniu męża, on z lekką ironią zapytał: "i ciągle chcesz jeszcze trzecie?", ja nie miałam wątpliwości, wiedziałam, że tak i że jak się da, to poród sn :)

Szczęśliwa mama 2+1

Zespół Aspergera

Offline Wyświetl profil  

Witam.
Mam do Was pytanie- do tych z Was, które przechodziły cesarkę.
Czego się bać, bo już czytam o tym cewnikowaniu i słabo mi się robi- bólu pooperacyjnego się tak strasznie nie boję, najwyżej zagryzę ketonalem - ale jakie jeszcze kwiatki mogą mnie czekać?

Na co się nastawić? O czym trzeba wiedzieć?

Offline Wyświetl profil  

Awatar użytkownika

zdecydowanie sn...
Mam juz porównanie, wiec wiem czego sie obawiałam.
Po sn byłam na chodzie od sameo poczatku, po cc dochodziłam do siebie bardzo długo.
Fakt, cc szybkie i bezbolesne, ale potem jak trzeba byc sprawnym bo dzieciatko potrzebuje matki to człowiek jak kaleka.
Jesli przyszłoby mi rodzic jeszcze raz, obstawałabym jednak za sn.

Offline Wyświetl profil  

Yhh, ale u mnie i psychika gra rolę- mój strach , wstręt do sn jest wręcz klinicznym przypadkiem- no i kręgosłup w rozsypce, więc forma- u mnie już jest wiadoma. Teraz tylko staram sie wyłowić konkrety na ten temat wśród nawału informacji.

Offline Wyświetl profil  

Site Admin
Awatar użytkownika

queen nie stresuj się cc. Cewnikowanie wbrew pozorom nie jest takie straszne, jak się wydaje :wink: Często wykonywane jest już po podaniu znieczulenia, więc w ogóle go nie czuć, a jeśli przed - to zaraz i tak tracisz czucie. Ja też się obawiałam, ale przyznam, że nie mam po nim jakiejś traumy, trwało kilkanaście sekund i po wszystkim (wykonano mi je przed podaniem znieczulenia).
Kobiety są różne i różnie dochodzą do siebie, wcale nie jest powiedziane, że będziesz się czuła po cc fatalnie. Ja na przykład śmigałam, jakbym w ogóle nie rodziła, czułam się na tyle dobrze, że zaraz po uruchomieniu mnie normalnie zajmowałam się swoim dzieckiem i pomagałam koleżance z sali w opiece nad jej maluchem. Brzuch ciągnął, bo to oczywiste, ale to nie był dla mnie jakiś koszmarny, nie do wytrzymania ból...
Wyszłam do domu po 3 dniach i od razu byłam w stanie normalnie funkcjonować. Tak więc odczucia i dochodzenie do siebie jest sprawą bardzo jednostkową...
O "cięciu bez demonów" możesz poczytać na przykład tutaj :)
Jesli masz jakieś konkretne pytania, coś interesuje Cię szczególnie, pytaj :)

Offline Wyświetl profil  

Ok,pomyślę nad mądrzejszymi pytaniami, żeby nie śmiecić. Najpierw poczytam. Bo dopiero 3 dni temu w ogóle przeczytałam o tym cewnikowaniu i przewróciłam się po prostu :shock: ...

Offline Wyświetl profil  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 326 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Poród

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]