Dzisiaj jest śr lip 08, 2020 1:14 am


Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Poród

Strefa czasowa UTC [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Autor Wiadomość
Post: sob gru 24, 2005 3:33 pm 
All Mighty Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob kwie 16, 2005 5:43 pm
Posty: 3612
Jeśli to Twój pierwszy poród możesz mieć kłopoty ze zrozumieniem niektórych terminów, które z pewnością usłyszysz w sali porodowej lub po porodzie. Tymczasem znając je będziesz się czuła pewniejsza i bezpieczniejsza.


Amniocenteza
Inaczej przebicie pęcherza płodowego. Przerwanie ciągłości błon płodowych stosuje się w sali porodowej zazwyczaj podczas indukcji porodu lub w celu zwiększenia siły (stymulacji) skurczów porodowych. Umożliwia także ocenę zabarwienia płynu owodniowego (wód płodowych). Jasny płyn jest prawidłowy. Zielony, gęsty, wskazuje na dyskomfort tlenowy i wymaga ścisłej kontroli tętna płodu.

Apgar (skala)
Pozwala szybko ocenić stan zdrowia noworodka zaraz po urodzeniu. Badanie według tej skali polega na ocenie 5 parametrów: czynności serca (przy 100 uderzeniach na minutę przyznaje się 2 punkty, poniżej 1 punkt, przy braku pulsu 0 punktów), sposobu oddychania - obserwuje się czynność oddechową (oddychanie regularne i dynamiczne 2 punkty, nieregularne i powolne 1 punkt, brak oddechu 0 punktów), zabarwienie skóry (różowe zabarwienie oznacza, że krew jest właściwie trenowana - 2 punkty, sina barwa - 1 punkt, blada siność całego ciała - 0 punktów), napięcia (duża ruchliwość - 2 punkty, ograniczona - 1 punkt, przy wiotkości kończyn i małej aktywności - 0 punktów), odruchów podczas wprowadzenia cewnika do nosa (przy głośnym płaczu i kichaniu malec otrzymuje 2 punkty, przy pojękiwaniu i grymasach - 1 punkt, przy braku reakcji - 0 punktów). Noworodek może maksymalnie otrzymać 10 punktów, co oznacza, że jego stan zdrowia jest doskonały, 7 punktów jeszcze świadczy o dobrym stanie zdrowia, niższa punktacja wskazuje na ciężkie zaburzenia w funkcjonowaniu najważniejszych dla życia organów, spowodowane przede wszystkim niedotlenieniem.

Badanie krwi pępowinowej
Wykonuje się u noworodków matek z grupą 0 (zero) lub czynnikiem Rh (-) ujemnym. Po odcięciu pępowiny pobiera się krew z żyły łączącej krążenie noworodka z łożyskiem. Określa się morfologię, grupę krwi wraz z czynnikiem Rh, oznacza się także poziom bilirubiny. Niekiedy potrzebne są inne specjalistyczne badania, np. immunologiczne czy dokładna analiza stężenia gazów oddechowych we krwi.

Badanie przesiewowe (metaboliczne)
Po upływie pierwszych 72 godzin pobiera się krew z piętki, aby wykluczyć takie zaburzenia metaboliczne, jak niedoczynność tarczycy czy fenyloketonurię (choroba wywołana złą przemianą fenyloalaniny - aminokwasu wchodzącego w skład niektórych białek). Jeśli występowanie tych nieprawidłowości zostanie wcześnie stwierdzone, można uniknąć opóźnienia rozwoju psychoruchowego, które ujawnia się u nie leczonych dzieci.

Badanie ogólne noworodka
W trakcie pierwszych 8-10 godzin życia dziecka pediatra bada je szczegółowo. Obserwuje dojrzałość i funkcjonowanie poszczególnych układów (pokarmowego, krążenia, oddechowego, nerwowego, moczowo-płciowego). Bada stawy biodrowe. W tym celu przeprowadza badanie objawu Ortolaniego, objawu Barlowa, odwodzenie w stawach biodrowych. Malec jest ważony i mierzony (długość ciała i obwód główki).

Cięcie cesarskie
To operacja, której celem jest wydobycie dziecka z macicy przez powłoki brzuszne. Wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym (patrz: znieczulenie zewnątrzoponowe). Operacja otrzymała nazwę na cześć cesarza Numy Pompiliusza, który wydał dekret (lex caesarea), aby w ten sposób wyjmować dziecko z łona matki zmarłej przy porodzie. Dziś cesarskie cięcie przeprowadza się zawsze wtedy, gdy poród drogami i siłami natury stwarza niebezpieczeństwo dla dziecka lub matki. Decyzja o operacyjnym rozwiązaniu może być podjęta przed porodem lub podczas jego trwania, na przykład gdy: rodzi się mały wcześniak i poród drogami natury mógłby spowodować jego uraz, przoduje łożysko, poród przedłuża się, dziecku zagraża wewnątrzmaciczne niedotlenienie, na świat przychodzi trójka lub więcej dzieci. Średnio, co szósty poród kończy się na stole operacyjnym. Przecięcie skóry wykonuje się zwykle na granicy owłosienia łonowego. Skalpel przecina kolejne powłoki jamy brzusznej, aby dotrzeć do macicy. Po przerwaniu pęcherza płodowego lekarz wkłada rękę do macicy i wydobywa malca za główkę lub za miednicę. Po przecięciu pępowiny dzieckiem zajmuje się pediatra, natomiast położnik wydobywa łożysko i zeszywa rany. Po zagojeniu blizna jest prawie niewidoczna.

Fototerapia
Pozwala na złagodzenie intensywnej żółtaczki noworodka przez naświetlanie go promieniami o określonej długości fali. Światło używane do tego celu wywiera wpływ na cząsteczki bilirubiny - żółtego barwnika, powstającego z hemoglobiny, docierającego z krwią pod powierzchnię skóry. Energia dostarczana przez promienie świetlne zmienia budowę cząsteczek, dzięki czemu rozpuszczają się one w wodzie i mogą być wydalone z moczem. Podczas fototerapii umieszcza się noworodka w inkubatorze z ciemną opaską na oczkach, która ochrom je przed promieniami ultrafioletowymi.

Indukcja porodu
Inaczej wywołanie czynności skurczowej macicy, mającej doprowadzić do urodzenia dziecka. W zależności od przygotowania szyjki macicy (długość, konsystencja, rozwarcie) można jej dokonać przy pomocy prostaglandyn (substancje działające bezpośrednio naskurczowo) lub stosując oksytocynę dożylnie wraz z przebiciem pęcherza płodowego. Najczęstszą przyczyną indukcji porodu jest ciąża przeterminowana - obecnie czeka się na wystąpienie samoistnych skurczów zwykle nie dłużej niż do połowy 42. tygodnia ciąży.

Inkubator
Urządzenie, w którym przebywają wcześniaki lub dojrzałe noworodki o niskiej urodzeniowej masie ciała. Zapewnia maleństwu stałą temperaturę (około 30 stopni C), nawilża, umożliwia żywienie dziecka drogą pozajelitową, podawanie tlenu, naświetlanie niebieskim światłem (patrz: fototerapia).

Kardiotokografia (ktg)
Jednoczesna rejestracja czynności serca płodu i skurczów macicy. Głowice aparatu umieszcza się na brzuchu rodzącej, a na papierze termoczułym aparat drukuje w postaci wykresów uzyskane informacje. Analiza zapisu umożliwia położnikowi ocenę dobrostanu dziecka w macicy oraz jakość skurczów porodowych. Na tej podstawie lekarz może m.in. zadecydować o zastosowaniu leków naskurczowych (np. oksytocyny) lub o wykonaniu cięcia cesarskiego.

Łożysko
Jest to organ płodowy, który rozwija się wraz z ciążą. Umożliwia przekazywanie z krwi matki wszystkich potrzebnych do życia i rozwoju dziecka składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, soli mineralnych, witamin, jak również tlenu, wody i ciał odpornościowych. Łożysko jest źródłem hormonów, umożliwiających utrzymanie ciąży w wyniku zmiany funkcjonowania organizmu matki. Pełni także bardzo ważną rolę obronną, tworząc barierę dla wielu szkodliwych substancji. Płód jest nierozerwalnie połączony z łożyskiem za pomocą pępowiny.

Odchody połogowe
To wydzielina złożona przede wszystkim z resztek tkanek oraz krwi z jamy macicy. W pierwszych dniach są obfite i mają czerwony kolor, potem stopniowo stają się bardziej skąpe i jaśniejsze. Zanikają po około 4-6 tygodniach. Brak odchodów (zastój w macicy) zgłoś natychmiast położnej lub lekarzowi.

Oksytocyna
Hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który wywołuje i nasila skurcze porodowe mięśnia macicy. Podczas karmienia piersią ułatwia wypływanie pokarmu. Syntetyczna oksytocyna jest stosowana przez położników do indukcji porodu, a przede wszystkim do stymulacji i regulacji nieefektywnej czynności skurczowej.

Pęcherz płodowy
Jest zamkniętym workiem, wypełnionym sterylnym płynem owodniowym, w którym rozwija się dziecko. Błony płodowe stanowią doskonałą barierę chroniącą wnętrze macicy przed kontaktem z niebezpiecznym dla rozwijającego się życia środowiskiem zewnętrznym. Pęcherz płodowy pęka w trakcie porodu, ale odpływanie płynu owodniowego może poprzedzać wystąpienie skurczów porodowych.

Pępowina
Łączy płód z łożyskiem. Składa się z dwóch tętnic i żyły pokrytych galaretowatą substancją ochronną oraz błonami płodowymi. Jest giętka i rozciągliwa. Pod koniec ciąży osiąga 50-60 centymetrów długości, co umożliwia dziecku swobodne przemieszczanie się w macicy, bez blokowania dopływu składników odżywczych i tlenu. Po narodzinach zaciska się ją i przecina w odległości 2-3 centymetrów od ściany brzucha. Przez kolejne 5-10 dni kikut pielęgnujemy starannie, przemywając 70-procentowym spirytusem i zapewniając dostęp powietrza. Gdy wyschnie i odpadnie, pozostanie pępek.

Rozwarcie
Wskazuje na zaawansowanie i postęp porodu. Skurcze porodowe powodują, iż zamykająca drogę na zewnątrz szyjka macicy zgładza się i rozwiera, aby umożliwić dziecku przyjście na świat. Rozwarcie mierzy się w centymetrach lub na palce badającego. Pełne rozwarcie (około 10 centymetrów) kończy pierwszy okres porodu. W drugim okresie główka dziecka już bez przeszkód pokonuje ostatni odcinek kanału rodnego.

Skurcze porodowe
Powtarzają się regularnie, początkowo co 10-15, później co 3-4 minuty. Powodują rozwieranie szyjki macicy. W ostatniej fazie porodu wywołują potrzebę parcia.

Witamina K
Po porodach zabiegowych (cięcie cesarskie, kleszcze, próżniociąg) dzieci otrzymują zastrzyk z witaminy K, która zapobiega krwawieniom wewnętrznym, a w niekiedy dodatkowo co 7 dni (łącznie 2-4 dawki). W wielu szpitalach także po porodach fizjologicznych noworodkom podawana jest witamina K w kroplach.

Znieczulenie zewnątrzoponowe
Polecane obecnie, aby zmniejszyć ból podczas porodu. Anestezjolog przez grubą igłę, wprowadzoną między dolne kręgi lędźwiowe, zakłada plastikowy cewnik do wnętrza kanału kręgowego na zewnątrz opon pokrywających rdzeń kręgowy. Podawane leki działają na nerwy przenoszące impulsy bólowe i w zależności od dawki zmniejszają je (podczas porodu drogami natury) lub zupełnie znoszą (tego wymaga cięcie cesarskie). Jest bezpieczne dla dziecka, gdyż leki nie przechodzą przez łożysko.

Zwijanie się macicy
Tak nazywa się proces jej powrotu po porodzie do dawnej wielkości. Obkurczanie mięśnia macicy powoduje hamowanie krwawienia i usuwanie odchodów połogowych. Bóle towarzyszące początkowo zwijaniu się macicy najczęściej pojawiają się podczas karmienia piersią. Bardziej dokuczają wieloródkom.

Żylaki odbytu
Tak zwane hemoroidy - są następstwem zastoju krwi w żyłach miednicy małej oraz nacisku wywieranego na odbytnicę podczas porodu przez główkę dziecka. Potrzebujesz urozmaiconej diety bogatej w warzywa, owoce i składniki włókniste, a także dużo ruchu, spacerów, pływania. Wskazane są też nasiadówki, np. z kory dębu. Jeśli ból jest bardzo silny, pilnie skontaktuj się z lekarzem proktologiem.

_________________
In the silence of your room
In the darkness of your dreams


Na górę
Offline Wyświetl profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Forum ciąża

» Zdrowie Kobiety » Poród

Strefa czasowa UTC [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Antykoncepcja - Bezpłodność - Planowanie ciąży - Objawy ciąży - Test ciążowy - Ciąża - Ciąża bliźniacza - Termin porodu - Objawy porodu - Poród - Laktacja - Niemowlę - Karmienie niemowląt - Macierzyństwo - Psychologia - Przepisy kulinarne - Uroda

Jeżeli podoba Ci się nasz serwis, poleć go innym. Wklej nasz button lub link na swojej stronie

Forum ciąża


Friends Pliki cookies forra